UİB, 2014'e ihracata yüzde 3,71 düşüşle başladı

UİB, 2014'e ihracata yüzde 3,71 düşüşle başladı

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) ocak ayı ihracatı 1 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleşti.

UİB, 2014'e ihracata yüzde 3,71 düşüşle başladıUludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) ocak ayı ihracatı 1 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleşti.

UİB’in Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu’nun verdiği bilgiye göre, UİB ihracatı 2014 yılına yüzde 3,71'lik düşüşle başladı. UİB ihracatı, yeni yılın ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,71 azalarak 1 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleşti.

OİB'DEN 1.249 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), ocak ayında 1 milyar 249 milyon dolarlık ihracata imza attı. OİB’in 1 Şubat 2013 ile 31 Ocak 2014 tarihleri arası geriye dönük bir yıllık ihracatı ise yüzde 13,17 oranında artarak 18 milyar 988 milyon dolar oldu.

UTİB’DE YÜZDE 9,2'LiK ARTIŞ

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) ocak ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,2’lik artış göstererek, 118,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. UTİB’in geriye dönük bir yıllık toplam ihracatı da yüzde 1,98 artarak 517.6 milyon dolara yükseldi.

UHKİB'İN İHRACATI 48.6 MİLYON DOLAR

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) ihracatı ise ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,02’lik artışla 48.6 milyon dolara yükseldi. UHKİB’ in son bir yılık ihracatı ise yüzde 1,98 artarak, 517.6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

UMSMİB'DE YÜZDE 13,9 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) Ocak ayı ihracatı ise 13.9 milyon dolara ulaştı. UMSMİB'in geçmiş dönem 12 aylık toplam ihracatı ise yüzde 6,7 oranında azalarak 177.1 milyon dolara düştü.

UYMSİB'DEN 3.1 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Ocak ayında ihracatı yüzde 48,9 oranında azalan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise 3.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. UYMSİB’in son 1 yıllık ihracatı ise yüzde 26,35 düşüş göstererek 14.4 milyon dolar oldu.

GENÇOĞLU: DÖVİZİN DAHA DA ARTMASINDAN ENDİŞE EDİYORUZ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2013 yılı aralık ayı dış ticaret istatistiklerini yorumlayan Orhan Gençoğlu, şunları dile getirdi: “Aralık ayında dış ticaret açığı yüzde 37,3 artarak 7 milyar 222 milyon dolardan, 9 milyar 917 milyon dolara yükseldi. Bu durumunun içinde bulunduğumuz dövizin oynak olduğu dönemde daha da artmasından endişe ediyoruz. Ekonomiye yön veren kuruluşların, bu artışın 2014 yılında da ilerlemesini engelleyici tedbirleri alması ve ülkemizin yumuşak karnı konumundaki cari açığın ihracatla kapatılabileceğini unutmamaları gerekir.”

Bu olumsuz tabloya rağmen aynı dönemde Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatın yüzde 6,6 puan artarak, AB ülkelerinin ihracat payının yüzde 39,9 seviyesine yükseldiğini de belirten Gençoğlu, 2008 küresel krizinin ardından Avrupa Birliği’ne gerçekleştirilen ihracatın kademeli olarak yükselmesinin kendilerini sevindirdiğini aktardı.

“DÖVİZ KURLARINDAKİ ANİ DALGALANMALAR İHRACAT PERFORMANSINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Döviz kurundaki hareketliliğin genel anlamda ihracat performansını etkileyen faktörler arasında olduğunu da ifade eden Gençoğlu, “Türkiye’de TL’nin değerindeki düşüşler ithalatı azaltırken ihracatı artırmıyor. Bunun nedeni ise Türkiye’deki ihracat malları üretiminde ithal malların payının yüksek olmasından kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki ihracatçıların yüksek kuru değil rekabetçi kuru tercih ettiklerini dile getiren Gençoğlu, “Döviz kurlarının aşırı yükselmesi ihracatçıya yüksek enerji maliyeti ve enflasyon olarak dönmektedir.” diye konuştu.

Kurların yükselmesinin ihracata destek, ithalata fren etkisi yaptığına dikkat çeken Gençoğlu, şunları ifade etti: “Kurlardaki aşırı oynaklık, hem ihracatçıya hem ithalatçıya sorun oluşturuyor. Kurların hızlıca aşağı gitmesi ya da aniden fırlaması, biz ihracatçıların geleceği görmesini engelliyor. Çünkü kurlar dalgalandıkça şirketlerimiz önünü göremiyor, gerçekçi fiyat verme konusunda sıkıntıya düşüyorlar.”

Merkez Bankası'nın faizlerde yaptığı artırımı da yorumlayan Gençoğlu, finans piyasalarında yaşanan dalgalanmanın ihracatçılar açısından problem teşkil ettiğini söyledi. Gençoğlu, "Döviz kurları, olması gereken noktaya son iki ayda geldi; oysaki döviz kurlarının bu seviyelere geçtiğimiz yıllara yayılarak dengeli bir şekilde gelmesi gerekirdi. Merkez Bankası'nın müdahalesiyle artan faiz oranlarının, önümüzdeki dönemde tekrar makul seviyelere düşmesini ve döviz kurlarının da enflasyon artışına paralel seyretmesini ümit ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“MERKEZ BANKASI'NDAN YERİNDE MÜDAHALELER BEKLİYORUZ”

ABD Merkez Bankası'nın (FED) ikinci kez 10 milyar dolarlık tahvil alım azaltımı kararıyla tetiklenen bu çalkantılı ortamın dolar ve Euro üzerinde yeniden dalgalanmalar oluşturabileceğini ifade eden Gençoğlu, şöyle devam etti: “Bu durum ve ülkemizdeki seçim ortamı birleşince dalgalanmanın 2014'ün ilk ve 2’inci çeyreğinde de devam etmesini bekliyoruz. Bu süreçte Merkez Bankası'nın döviz piyasalarındaki dalga seviyesini azaltıcı önlemler almaya devam etmesini ve ihracatın en önemli unsuru olan döviz hareketlerini dengede tutacak çözümler bulmasını bekliyoruz.”
CİHAN -   [1650312]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler