Tüik Başkanı Birol Aydemir:

Tüik Başkanı Birol Aydemir:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Başkanı Birol Aydemir, 2017 yılında TÜFE'deki sistemi toptan değiştireceklerini ve 2015'te çok geniş kapsamlı bir anket yapacaklarını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Başkanı Birol Aydemir, 2017 yılında TÜFE'deki sistemi toptan değiştireceklerini ve 2015'te çok geniş kapsamlı bir anket yapacaklarını söyledi.

TÜİK Başkanı Aydemir, 2014 yılı Ocak ayı tüketici fiyat endeksinin açıklanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında istatistiklerde yapılan değişikliklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. TÜİK Konsey Salonu'nda gerçekleşen toplantıda, Konut Satış İstatistiklerinde yapılan değişikliklere değinen Aydemir, şunları kaydetti:

“Konut satış istatistikleri konusunda 2013 yılı içerisinde önemli değişiklikler yaptık. Tapu Kadastro Genel Müdürlükleriyle birlikte. Biz Şubat ayından itibaren artık Konut Satış İstatistiklerini aylık olarak yayımlayacağız. Yabancılara satışı da kapsayacak şekilde aylık olarak yayımlayacağız. 2013 yılı içinde konut satışlarında gittiğimiz revizyonla, ipotekli satışları kapsam içine aldık. Daha önce sadece il merkezi ve merkez ilçelerdeki satışları alıyorduk. Artık onu tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde verdik. Bunlar konut satışlarında ciddi rakamsal değişiklikler getirdi.”

Aydemir, söz konusu istatistiklerin yapılan son değişikliklerle aylık olarak ve ikinci el satışlar ile yabancılara olan satışları da içerecek şekilde Şubat ayından itibaren paylaşılacağını ifade etti.

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları İstatistikleri'nde de bazı değişikliklere gittiklerini anlatan Aydemir, bu konu üzerinde 1 yıldır çalıştıklarını söyledi. İlgili kurumlarla görüşerek çalışmalarını bitirdiklerini bildiren Aydemir, "Şubat ayındaki bültende artık Devlet İç Borçlanma Senetlerinde reel getiri oranlarını vereceğiz”şeklinde konuştu.

Aydemir, bu verilerin hem yatırımcılar hem de ekonomi araştırmacıları açısından önemli bir gösterge olacağını da sözlerine ekledi.

TÜİK Basın Odası’nın hazırladığı örnek haberlerle ilgili konuşan TÜİK Başkanı Aydemir, TÜİK'in çok önemli veriler yayımlamasına rağmen, söz konusu istatistiklerin gündemde yeterince yer bulamadığını ifade ederek, "Yaşam Memnuniyeti Araştırmamızın dünyada örneği yok. Başlı başına bütün araştırmacılar açısından müthiş bir ilgi kaynağı ama görüyoruz ki bunun kullanımı, olması gerekenin yüzde 10'u bile değil" dedi.

Aydemir, gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Farklı kullanıcılar için farklı endeksler geliştirdiklerini belirten Aydemir, "2017'de TÜFE'deki sistemi toptan değiştireceğiz. 2015'de çok geniş kapsamlı bir anket yapacağız" diye konuştu.

Anket çalışmalarına katılan iş yerlerine bazı jestler hazırlayacaklarını anlatan Aydemir, zorunluluktan gönüllülüğe doğru geçmek için uygulama başlatacaklarını anlattı. Bu kapsamda, ankete katılan iş yeri sahiplerine sonuçlarla ilgili bilgi vereceklerini söyleyen Aydemir, "Firmaya sektör analizi yapacağız. Firmanın sektörüne ilişkin bilgileri ve sektördeki kendi durumunu göndereceğiz. Bunlardan sonra o firmalar anketimize girmek için gönüllü olacak. Belki kaç bin dolarlık analizi, ücretsiz göndereceğiz" ifadesini kullandı.
İHA -   [1650242]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler