TSK, AB'nin hareket ve misyonları kapsamında yurtdışına gönderilecek

TSK, AB'nin hareket ve misyonları kapsamında yurtdışına gönderilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 17. birleşimi saat 14.00'te yoklama ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Meral Akşener yönetiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Avrupa Birliği'nin (AB) Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'de İcra Ettiği Harekat ve Misyonlar Kapsamında Yurtdışına Gönderilmesi Tezkeresi kabul edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 17. birleşimi saat 14.00'te yoklama ile açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Meral Akşener yönetiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Avrupa Birliği'nin (AB) Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'de İcra Ettiği Harekat ve Misyonlar Kapsamında Yurtdışına Gönderilmesi Tezkeresi kabul edildi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grubu adına konuşan Ankara Milletvekili Mustafa Erdem, "Suriye'ye kısa bir süre önce buradan tezkere çıkardık ve oradaki medeni değerlerimizi, İslam mimarisini ve Müslümanları koruma kararı aldık ve millet adına da buradan söz verdik. Ama, gelin görün ki milletin imanı, milletin ruhu, milletin iradesi 3- 5 peşmergeye peşkeş çekildi ve PKK kıyafetleri bir şekilde peşmerge kıyafetiyle ters çevrilerek devlet statüsü kazanamamış, Birleşmiş Milletler'e üye olamamış, henüz Türkiye'den başka da adam yerine konmamış bir Kuzey Irak kendi -sözüm ona- askerlerini bu Meclis'in iradesinden kaynaklanan, alınan tezkere kararıyla Kobani denilen Ayn-el Arap'a göndermiş midir, göndermemiş midir? O zaman size buradan şunu ifade etmek istiyorum: Eğer bu milletin iradesi bizim namusumuz ve şerefimiz ise bu milletin evladı askerlerimiz bizim namus ve şerefimiz ise o zaman herkes, millet adına aldığı kararları bu şeref terazisinde tartmak ve ondan sonra da milletin huzuruna alnı açık, yüzü ak çıkabilirken Rabb'inin huzuruna gittiğinde de yarın aynı durumu orada ikrar edebilmelidir. Şimdi soruyorum size: Ayn-el Arap'a giden askerler kim adına gitti, nereden gitti, neyi gerçekleştirdi? Şimdi tekrar soruyorum size: Ayn-el Arap'ta sivil halk var mıdır? Ayn-el Arap sonuç itibarıyla bugün hangi amaca hizmet etmektedir? Ülkenin stratejik çıkarları açısından Ayn-el Arap'ın Irak'ın batısı, Suriye'nin doğusu olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin tehdidi olarak karşımıza çıkar mı, çıkmaz mı?" diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grubu adına konuşan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise bu ülkenin Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu ülkenin vergisi, bu ülkenin bütçesi bir yere gidecekse bu ülkenin insanlarının oturup düşünmesi gerektiğini ifade etti.
"Birileri istediği için mi ben gidiyorum, inandığım için mi gidiyorum, benim dış politikam nedir, ona göre mi gidiyorum?" diyen Kaplan, şöyle devam etti: "Ermenek'te dün maden ocağında çocuğunu defneden babanın hâlini gözünüzün önüne getirin. Çiçekli lastik ayakkabıları yırtık babanın cenaze başındaki duruşunu getirin. İşte, o evlatları göndermek istiyorsunuz. Sizin küresel yayılmacı anlayışınız Neoosmanlı yayılma anlayışınız budur. Halkların Demokratik Partisi buna şiddetle karşı çıkacaktır ve evlatlarının yanında duracaktır."

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Şirin Ünal da ülkemizin barışı destekleme harekâtlarına olan yaklaşımıyla örtüşen ve Türkiye ile Avrupa Birliği'nin uluslararası ve bölgesel sorunların çözümüne yönelik ortak anlayışlarının göstergelerinden biri olan bu tezkerenin, Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına onaylanmasını ümit ettiğini söyledi.
CİHAN -   [1869337]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler