SGK, alacakları için gayrimenkullerin peşine düştü

SGK, alacakları için gayrimenkullerin peşine düştü

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), pirim borcu bulunan kişilerden haciz yoluyla alacaklarını tahsil ediyor. SGK Bursa İl Müdürü Ahmet Metin, 2012’de pirim borcu bulunan kişilere ait 69 menkul, 7 gayri menkulü, 2013’te de 236 menkul ile 57 gayri menkule haciz işlemi yaptıklarını açıkladı. Metin, Bursa SGK Müdürlüğü’nün 5 milyar 668 milyon 120 bin lira gelirine karşılık 3 milyar 376 milyon 166 bin liralık giderinin olduğunu duyurdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), pirim borcu bulunan kişilerden haciz yoluyla alacaklarını tahsil ediyor. SGK Bursa İl Müdürü Ahmet Metin, 2012’de pirim borcu bulunan kişilere ait 69 menkul, 7 gayri menkulü, 2013’te de 236 menkul ile 57 gayri menkule haciz işlemi yaptıklarını açıkladı. Metin, Bursa SGK Müdürlüğü’nün 5 milyar 668 milyon 120 bin lira gelirine karşılık 3 milyar 376 milyon 166 bin liralık giderinin olduğunu duyurdu.

    Kurum çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan SGK Bursa İl Müdürü Ahmet Metin, ‘Beyaz Zarf Projesi’ni Gürsu SGK Merkez Müdürlüğü’nde başlattıklarını kaydetti. Metin, 'Beyaz Zarf' uygulaması için Gürsu’da 1874 adet Tarım Bağ-Kur dosyası, 3 bin 128 adet esnaf ve isteğe bağlı dosyası olmak üzere toplam 5 bin 2 adet sigortalı dosyasının incelendiğini dile getirdi. Metin şunları kaydetti: "Sigortalılarımıza ait dosyalardaki mevcut; Bağ-kur numaraları, TC Kimlik numaraları, sigortalının künye bilgileri, meslek kuruluşuna kayıt(giriş) tarihi, arşiv numaraları, adres bilgileri güncellenmiş ve sisteme yüklenmiştir. Beyaz Zarf uygulaması ile 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarımızın normal emeklilik şartları olan, 25 yıl sigortalılık, 9 bin prim gün sayısı ve sigorta başlangıcına göre belirlenmekte olan emeklilik yaşı, yaşlılıktan emeklilik şartları için de 15 yıl sigortalılık süresi, 5 bin 400 prim gün sayısı ayrıca belirlenecek olan yaş şartlarını, 6 ay içerisinde yerine getirecek olan sigortalılarımıza borçları mevcut ise ödemesi, askerlik yapmış sigortalılarımızın ise ihtiyacı bulunan gün sayısı kadar askerlik borçlanması yapmaları durumunda ‘şu tarihte emekli olabilirsiniz’ diye bilgilendirme yazıları gönderilmeye başlanmıştır. Bu uygulama ile sigortalılarımızın emekli olabilecekleri tarihten önce yapmaları gereken askerlik borçlanması, merkez müdürlüğümüzce istenilen bazı eksik belgelerin temin edilmesi, hizmet birleştirme taleplerini belirtilen tarihten önce yerine getirmeleri ve emeklilik şartlarını tamamladıkları tarihte tahsis talebinde bulunmaları halinde, kendilerine aynı gün içerisinde maaş bağlanabilecektir."

    SADECE 12 BİN KİŞİ SOSYAL GÜVENLİK KAPSAMI DIŞINDA

    Kurumun gelir gider tablosuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan SGK Bursa İl Müdürü Ahmet Metin, pirim borcu bulunan kişilere yönelik haciz işlemlerinin sürdüğünü açıkladı. 2012’de taksite bağlanmış ve haciz yoluyla toplam 115 milyon 680 bin TL tahsilat yaptıklarını belirten Metin, 2013 yılında 378 milyon 455 bin 699,24 TL’si haciz yoluyla olmak üzere toplam 411 milyon 654 283,73 TL geçmişe yönelik tahsilat yaptıklarını söyledi. Bursa SGK’nın 2013 yılı içerisinde 5 milyar 668 milyon 120,152 TL gelir elde ettiğine dikkat çeken Ahmet Metin, aynı yıl kurumun 3 milyar 376 milyon 166 bin 733,81 TL giderinin olduğunu açıkladı. Bursa nüfusunun 2 milyon 688 bin 171 olduğunu hatırlatan Metin, “Şehirde, sosyal güvenlik kapsamına giren nüfus ise 2 milyon 675 bin 512 kişidir. Sosyal güvenlik kapsamı dışında kalan kişi sayısı; 12 bin 659’dur.” diye konuştu.

    SGK Bursa İl Müdürü Ahmet Metin, 2013 yılı içerisinde eskiye yönelik pirim borcu olan kişilerden 236 menkul ile 57 gayri menkulün haciz işlemini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
CİHAN -   [1629604]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler