Ploqouin: Papa ziyareti Erdoğan'ın yeni sarayı meşrulaştırması için bir fırsat

Ploqouin: Papa ziyareti Erdoğan'ın yeni sarayı meşrulaştırması için bir fırsat

Fransız La Croix gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Jean-Christophe Ploqouin, Papa Francesco'nun Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'la görüşmek amacıyla Türkiye'ye gittiğini söyledi.

Fransız La Croix gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Jean-Christophe Ploqouin, Papa Francesco'nun Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'la görüşmek amacıyla Türkiye'ye gittiğini söyledi.

Hıristiyan çizgide yayın yapan ve Vatikan'ı yakından takip eden La Croix gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihan Haber Ajansı'na konuştu. Uzun süre Türkiye muhabirliği de yapan Ploquin, Papa ziyaretinin Erdoğan'ın yeni cumhurbaşkanlığı sarayını meşrulaştırmak için önemli bir fırsat sunduğunu savundu. Papa'nın İslam'ı bir barış ve diyalog dini olarak gördüğünü belirten Ploquin, IŞİD konusunda Ankara ile Vatikan arasında farklı görüşler olduğunu kaydetti.

Papa'nın, Türkiye'yi ziyaret etme amacının Ortodoks dünyasının ruhani lideri konumundaki Fener Rum Patriği Bartolomeos ile görüşmesi olduğunu söyleyen Ploquin, Francesco'nun temel gayesinin, farklı mezheplere mensup Hıristiyanlar arasında diyalog oluşturmak olduğunu aktardı. Fransız gazeteci, "Farklı Hıristyan kiliseleri arasında bir diyalog eksikliği var." dedi. Papa'nın Barthelemeos'la Ortadoğu'daki Hıristiyanları ve küresel ısınmayı görüşeceğini vurguladı.

"PAPA İSLAM'I BİR BARIŞ VE DİYALOG DİNİ OLARAK GÖRÜYOR"

Papa Francesco'nun İslam'a bakışının Papa 2. Jean Paul'e daha sıcak olduğunu belirten Ploquoin, "Papa Francesco İslam dinini bir barış ve diyalog dini olarak kabul ediyor. Kudüs'e ilk ziyaretinde biri Müslüman diğeri Yahudi iki Arjantinli arkadaşını yanında götürmüştü. Bu onun 3 büyük dine nasıl baktığını gösteriyor. Selefi Benedict'in aksine Avrupa'nın Hıristiyan köklerinden ziyade dini köklerinden bahsetti. Diğer dinlerin de Avrupa'nın bir parçası olduğunu savunuyor." şeklinde konuştu.

PAPA ZİYARETİ ERDOĞAN'IN YENİ SARAYI MEŞRULAŞTIRMASI İÇİN BİR FIRSAT

Papa'nın yeni cumhurbaşkanlığı sarayını boykot etmesi yönündeki çağrılardan haberdar olduğunu belirten Ploquoin, "Papa Türkiye'de bir ziyaretçi. Protokol gereği ağırlandığı binalar konusunda yorum yapamaz. Kendisinin Vatikan'da çok mütevazı bir hayat yaşadığını ve herkesle irtibat kurmaya özen gösterdiğini biliyoruz. Ancak devlet lideri sıfatıyla bir ziyaret yaptığında protokol kurallarına riayet ediyor. Bence Papa ziyareti Erdoğan açısından abartılı bulunan yeni binayı meşrulaştırmak için iyi bir fırsat oldu. Ancak, Papa'nın diplomatik kurallar gereği yeni saraya gitmeyi reddetmesi mümkün olamazdı." dedi.

PAPA İLK KEZ SAVAŞTAN BAHSETTİ

Ortadoğu politikasında Vatikan ile Ankara arasında farklılıklar bulunduğunu savunan Ploquoin, "Uluslararası ilişkilerde Vatikan prensip olarak 'diyalog' yöntemini benimser. Ancak, bilhassa Musul düştükten ve Doğu Hristyanları katliam tehlikesiyle karşı karşıya kalınca ilk defa savaştan bahsetti. IŞİD'e karşı savaş seçeneğini savunması bir ilkti. Papa için IŞİD 'mutlak şeytanı' temsil ediyor. Erdoğan'ın ise IŞİD'e karşı daha müsamahakar olduğu yönünde bir algı oluştu." ifadelerini kullandı.
CİHAN -   [1872448]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dünya Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler