Özelleştirmeyle işsiz kalan 47 bin kişi geçici istihdam edilecek

Özelleştirmeyle işsiz kalan 47 bin kişi geçici istihdam edilecek

Bakanlar Kurulu’nun kararıyla özelleştirmeler sonucu işsiz kalan veya kalacak işçilerin geçici istihdamını sağlayan düzenleme yürürlüğe girdi. Kurum ve kuruluşlarda 2014 yılında 47 bin kişiye geçici istihdam sağlanacak.

Bakanlar Kurulu’nun kararıyla özelleştirmeler sonucu işsiz kalan veya kalacak işçilerin geçici istihdamını sağlayan düzenleme yürürlüğe girdi. Kurum ve kuruluşlarda 2014 yılında 47 bin kişiye geçici istihdam sağlanacak.

“Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İşsiz Kalan ve Bilahare İşsiz Kalacak Olan İşçilerin Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar’ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“Kamu kurum ve kuruluşlarındaki geçici mahiyetteki işleri yürütmek üzere geçici personel istihdamı ve bu personele ödenecek ücretler hakkındaki karar’ üzerine Devlet Personel Başkanlığı’nca yapılacak atama tekliflerinde geçici personel, kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) hariç olmak üzere bağlı ve ilgili kuruluşlarda çalıştırılabilecek. Bağlı ve ilgili kuruluşlarda görevlendirilen geçici personelin ücretleri ise görevlendirildikleri kuruluşlarca yapılacak.

ÖDENECEK ÜCRETLER

Bakanlar Kurulu ile belirlenen karara göre; istihdam edilen geçici personele, tahsil dereceleri dikkate alınarak yüksek öğretim mezunlarına 25.808 gösterge rakamının memur katsayısı ile çarpımından elde edilecek tutar, lise ve dengi okul mezunlarına 23.833 gösterge rakamının memur katsayısı ile çarpımından elde edilecek rakam, ilköğretim mezunu veya okur yazar olanlara 21. 833 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımından elde edilecek rakam ödenecek.

Geçici personele harcırah ve yiyecek yardımı da ilgili yönetmelik hükümlerince yapılacak. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine tabi olacak geçici personelin hizmet sözleşmesi ise 5510 sayılı kanun kapsamında yaşlılık ve malullük aylığına hak kazandıkları tarihte sona edecek.

2014 YILINDA GEÇİCİ İSDİHDAM SAĞLAYACAK KAMU KURUM VE KURULUŞLARI ŞÖYLE

Avrupa Birliği Bakanlığı 50 kişi
Adalet Bakanlığı 4 bin kişi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 750 kişi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 100 kişi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı 200 kişi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 800 kişi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 100 kişi
Gençlik ve Spor bakanlığı 50 kişi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı 3 bin 500 kişi
Gümrük ve Ticaret bakanlığı 300 kişi
İçişleri Bakanlığı 4 bin 500 kişi
Kültür ve Turizm Bakanlığı 1000 kişi
Maliye Bakanlığı 1500 kişi
Milli Eğitim Bakanlığı 14 bin kişi
Milli Savunma Bakanlığı 50 kişi
Orman ve Su İşleri bakanlığı 1000 kişi
Sağlık Bakanlığı 1000 kişi
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 500 kişi
Danıştay Başkanlığı 100 kişi
Yargıtay Birinci Başkanlığı 150 kişi
Devlet Personel Başkanlığı 50 kişi
Gelir İdaresi Başkanlığı 800 kişi
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı 1 500 kişi
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı 2 bin 500 kişi
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü 100 kişi
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 1500 kişi
Karayolları Genel Müdürlüğü 250 kişi
Orman Genel Müdürlüğü 1500 kişi
Spor Genel Müdürlüğü 300 kişi
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 1250 kişi
Yüksek Öğretim, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü 100 kişi
Üniversiteler 3 bin 500 kişi
TOPLAM : 47 bin kişi

CİHAN -   [1609798]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler