Özel, Manisa Valisi hakkında soruşturma açılıp açılmayacağını sordu

Özel, Manisa Valisi hakkında soruşturma açılıp açılmayacağını sordu

CHP Milletvekili Özgür Özel, Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyündeki ağaç katliamıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, "Yasal izin olmaksızın ağaç kesimine ve tarım toprağına zarar verilmesine göz yuman Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında soruşturma açılacak mıdır?" diye sordu.

CHP Milletvekili Özgür Özel, Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyündeki ağaç katliamıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, "Yasal izin olmaksızın ağaç kesimine ve tarım toprağına zarar verilmesine göz yuman Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında soruşturma açılacak mıdır?" diye sordu.

Özel, Bakan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi. 5403 Sayılı Toprak Koruma Kanunu gereği tarım alanlarını koruma yükümlüğünün valilere verildiğini belirten Özel, “Kanunun 20. maddesinde, tarım arazilerinin yanlış kullanımlarında uygulanacak cezalar düzenlenmiş ve, 'Tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine aykırı hareket edilerek arazi tahrip edilmiş veya diğer koruma ve üretim yapılarına zarar verilmiş ise valilikçe tespit yaptırılarak sorumlular bir kez uyarılır ve projeye uygunluk sağlanması için azami üç ay süre verilir. Bu sürenin sonunda aykırı kullanımların devam etmesi durumunda faaliyet durdurulur.' denilmiştir” hatırlatmasında bulundu.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün de bu sahada termik enerji santrali kurulmasına olumsuz görüş bildirdiğini ve tarımdışı amaçla kullanılmasına izin vermediğini belirten Milletvekili Özel, Bakan Ala'ya şu soruları yöneltti: "Hukuksuz ağaç kesimi yapan ve tarım alanına zarar veren Kolin Şirketler Grubu veya Hidro-GEN Enerji İthalat, İhracat ve Dağıtım A.Ş., 5403 sayılı kanunun 20. maddesi uyarınca Manisa Valisi tarafından ihtar edilmiş midir? İhtar, hangi tarihte yapılmıştır? Kamuoyu baskısına ve idari birimlere yapılan başvurulara rağmen ısrarlı bir şekilde proje sahibi şirket tarafından ağaç kesimi yapılması ve tarım toprağına zarar verilmesi üzerine Valilik, neden 5403 sayılı yasa gereğince faaliyet durdurma kararı almamaktadır? Yasal izin olmaksızın ağaç kesimine ve tarım toprağına zarar verilmesine göz yuman Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında soruşturma açılacak mıdır?"
CİHAN -   [1868710]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler