Özalp Kaymakamlığı 2013 yılı faaliyet raporunu açıkladı

Özalp Kaymakamlığı 2013 yılı faaliyet raporunu açıkladı

Van'ın Özalp İlçe Kaymakamlığı, 2013 yılı içerisinde yapılan çalışmaları açıkladı.

Özalp Kaymakamlığı 2013 yılı faaliyet raporunu açıkladı

VAN - Van'ın Özalp İlçe Kaymakamlığı, 2013 yılı içerisinde yapılan çalışmaları yayımladığı bir basın bildirisiyle kamuoyu ile paylaştı.

Yayınlanan bildiride, eğitim yardımlarından içme suyuna, asfalt yol çalışmalarından köprü çalışmaları ve taşkını önlemek için yapılan çalışmalara kadar birçok yapılan çalışma hakkında bilgiler verilerek, bu çalışmaların eksiltilmeden yeni yılda da devam edeceği ifade edildi.
İşte yapılan çalışmalar…

Eğitim yardımları
2013 yılı içerisinde 5 köy ve 1 mezrada 31 derslik,28 daireli lojman yapımlarına başlanmış olup 26 derslik yapımı ve 204 kişilik öğrenci yurdu tamamlanmıştır.

2013 Yılı içerisinde Eğitim yatırımları kapsamında; Özalp İmam Hatip Lisesi 24 derslik ve öğrenci yurdu, Sağlık Meslek Lisesi 16 derslik, Özalp Merkez YİBO+Lojmanlarının güçlendirme işi,3 Nisan İlköğretim Okulu 18 derslik, A. Ayazca Mezrasına 2 derslik +WC + Foseptik, Aksorguç Köyüne 11derslik+6 daireli Lojman, Hazine Köyüne 5 derslik+4 daireli Lojman, Yukarı Tulgalı Köyüne 5 derslik+4 daireli Lojman, Dorutay Köyüne 12 daireli Lojman, Şemsettin Köyüne 8 derslik+4 daireli Lojman işi ihale edilerek yapımına başlanmıştır.


Çalışmalar kapsamında Özalp İmam Hatip Lisesi ve A. Ayazca İlköğretim Okulu'u hizmete açılmış, bunun yanı sıra Özalp Merkez YİBO ve Lojmanlarının güçlendirme işleri de tamamlanmış olup diğer köylerimizdeki derslik ve lojmanların fiziki inşaat işleri halen devam etmektedir.

İçme suyu
Özalp ilçesine bağlı tüm birimlerde içme suyu şebekesi mevcuttur.2013 yılı içerisinde 13 birimde içme suyu şebekesi geliştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir.


İçme suyu çalışmaları kapsamında ilçemize bağlı Emek, Damlacık Köyü (İş Artışı), Oymaklı, Hacıali, Çırak, Kalecik, Hacıkışlak, Savatlı ve Aşağı Mollahasan Köyü, Hazine köyü içme suyu inşaatı ve Kırkçalı köyü Kırmızıdere Mezrası içme suyu inşaatı çalışmaları tamamlanmış olup proje kapsamında 13 köy ve mezranın içme suyu şebekesi çalışmaları zamanında tamamlanmıştır.

Asfalt yol onarımı, menfez ve yol yapım çalışmaları
Menfez
Özalp ilçesine bağlı köy ve mezralarına ulaşımı sağlayan yollarda öncelikli grup köy yolları, taşımalı eğitimde kullanılan yollar, nüfusu fazla olan köy yolları, sel taşkınlarının fazla olduğu dere geçitlerine, köy ve mezralarda ikamet eden vatandaşların rahat ve güvenli yollarda ulaşımlarını yapabilmeleri için 2013 yılı içerisinde 16 adet projeli menfez yapılmıştır.


Çalışmalar kapsamında Kaşıkara Köyü Hicret Mezrası , Bağrıaçık Köyü, Dönerdere Köyü, Aş. Tulgalı Köyü Köy içine yerinde dökme menfez yapımı, Yukarı Tulgalı Köyü, Yukarı Yorganlı Köyü, Çubuklu Köyü, Aksorguç - Seydibey Köy yoluna menfez, Seydibey - Akmeşe köy yoluna menfez, Y. Çavdarlık Köyü, Karlıyamaç köyü, Tepedam köyü, Çubuklu - Aksorguç köy yoluna 3 gözlü menfez, Bodurağaç ve Kalecik köylerine menfezler yapılıp çalışmalar tamamlanmıştır.

Asfalt yol onarımı (Rotmix)
Özalp ilçesine bağlı köy ve mezra asfalt yollarında meydana gelen bozulmaların rotmix uygulamaları asfalt yaması yapılmıştır.2013 yılı içerisinde 3.340 ton rotmix alımı yapılmış, İlçeye bağlı grup köylerin köy ve mezra yolları, taşımalı merkezleri ile nüfusu büyük olan köylere öncelik verilerek asfalt yolların onarımı tamamlanmıştır.

Çalışmalar kapsamında İlçemize bağlı köy ve mezra yollarının ana artelleri,grup köylerin köy ve mezra yolları,taşımalı eğitim ile nüfus yoğunluğunun bulunduğu Özalp merkezden-Emek-Gültepe-Bağrıaçık, Boğazkesen-Kırçalı-Şemsettin-Çırak-Haciali grup köy yollarına, Dağdeviren, Boyaldı köyleri ile Van yolu ayırımından-Savatlı-Boğazkesen grup köy yolu güzergahları kararlılıkla programa alınmış, belirlenen süresi içerisinde programa alınan çalışmalar tamamlanmıştır.

Yol yatırımları
İlçemize bağlı tüm köy ve mezraların ilçe merkezi ile yol bağlantısı mevcuttur. İlçemizin toplam yol ağı 401 Km. olup,350 km'si asfalt,51 Km'si stabilizedir.2013 yılı içerisinde 20.70 km asfalt yol yapılmıştır.

Taşkın koruma çalışmaları
Özalp İlçesine bağlı Boğazkesen köyü köy içi dere sel yatağı taşkın koruma çalışmaları başlatılmış olup devam etmektedir.

Sulama tesisi çalışmaları
Özalp İlçesine bağlı Çırak köyü sulama tesisi inşaat işi ihalesi yapılmış, yöremizin mevsim şartları kış olması sebebiyle Nisan ayında inşaatına başlanacaktır.

Semt sahası
Özalp İlçesine bağlı Oymaklı köyü taşıma merkezi ilköğretim okulu öğrencilerinin sportif etkinlikleri için semt sahası yapılarak tamamlanmıştır.

S.Y.D.Vakfı yardımları ve 40 ev projesi
S.Y.D.V. yardımları
Özalp ilçe merkezi ile merkeze bağlı köy ve mezralarında maddi durumu iyi olmayan ve yardıma muhtaç vatandaşların evlerine gidilerek gıda, ayni, barınma, nakdi, giyim ve yakacak gibi yardımlar yapılmıştır.

40 ev projesi
Özalp ilçesine bağlı köy ve mezralarında Maddi durumu iyi olmayan ve yardıma muhtaç aileye barınma yardımı projeli 40 dairelik çatılı ev yapılarak muhtaç ailelere teslim edilip sıcak bir yuvaya kavuşmaları sağlanmıştır.

 
Yardımlar kapsamında 116 aileye inşaat malzemesi (briket, demir, çimento, çatı malzemesi gibi) 28 aileye Nakdi Ev yapım yardımı,66 aileye Ayni Ev yapım yardımı,13 aileye Nakdi Diğer Barınma yardımı,5 aileye Ayni Diğer Barınma yardımı,3 aileye Nakdi Ev Onarım yardımı,1 aileye Ayni Ev Onarım yardımında bulunuldu.

Kültür evleri çalışmaları
Taziye evleri
Özalp İlçesine bağlı tüm köy ve mezralarında çok amaçlı salon ile taziye evlerinin yapımları tamamlanmış olup, Çok amaçlı salon ve taziye evi olmayan köy ve mezramız bulunmamaktadır.

Kuran kursları
Özalp İlçe merkezi, Köy ve mezralarında 35 Kuran kursu açılmıştır. Bu Kuran kurslarına görevli hocalar atanmış olup, Özalp ilçe merkezi ile bağlı Köy ve mezralarının Kuran kursu binalarında hizmet verilmektedir.

Aile Sağlık Merkezi
ilçemiz Merkez İstasyon Mahallesi ile Sağmalı beldesine Aile Sağlığı Merkezi olarak kullanılmak üzere 2 Adet Yeni Prefabrik yapılmış olup vatandaşlarımızın hizmetine açılmıştır.

Özalp Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi
İlçemiz Merkez ve köylerde ikamet eden Maddi durumu iyi olmayan ve yardıma muhtaç öğrencilerin eğitimlerine destek amacıyla Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi binası tamamlanmıştır.

Aile Kültür Merkezi
İlçemiz Merkezinde bayanlara yönelik Aile Kültür Merkezi açılmış olup, İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 12 kurs açılmıştır. Kurslara katılan kursiyerlere belgeleri verilmiş olup Merkezimizde 420 kursiyer kurs görmektedir.

Müzik ve Resim Atölyesi
İlçemiz Merkez Köy ve Mezralardaki okullara 40 sınıf resim ve müzik atölyesi yapılmış, bu okullara müzik ve resim aletleri alınmış ve teslim edilmiştir. Bu okullarımızda resim ve müzik eğitimine daha fazla önem verilmesi sağlanmıştır." (Murat Dalgın - İLKHA)

İLKHA -   [1610147]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güncel Haberleri

 • Hangi ilde ramazan bayramı namazı saat kaçta 2018Hangi ilde ramazan bayramı namazı saat kaçta 2018

  15 Haziran 2018 Cuma Ramazan bayramının ilk günü. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il il Ramazan bayramı namaz saatleri 2018 açıklandı. İşte illere göre 2018 ramazan bayramı namazı vakitleri...

  17.01.2018 14:22
 • e-Okul VBS girişi 2018 ve sınav sonuç ekranı!e-Okul VBS girişi 2018 ve sınav sonuç ekranı!

  E okul'da karne notları ve Takdir teşekkür hesaplama heyecanı yaşanıyor. 2018 E okul son yazılı notları, Eokul karne notları ve E okul taktir teşekkür hesaplama sistemi bu sayfada. İşte E okul veli bilgilendirme

  01.01.2018 14:32
 • En Güzel Cuma Mesajları 2018 sözleri bu sayfadaEn Güzel Cuma Mesajları 2018 sözleri bu sayfada

  Cuma günü bütün Müslümanların bayramıdır. Cuma gününüz mübarek olsun, Cuma gününde sevdiklerinize ve göndereceğiniz en güzel cuma mesajları 2018 bu sayfada derledik. İşte 2018 Cuma günü mesajları...

  01.01.2018 14:30
 • 2018 en güzel Cuma mesajları sms sözleri bu sayfada2018 en güzel Cuma mesajları sms sözleri bu sayfada

  En güzel Cuma Mesajları 2018. Cuma günü sevdiklerinize gönderebileceğiniz birbirinden güzel Cuma Mesajları burada. İşte Cuma gününe yakışan en güzel Cuma sms mesajları, Cuma günü mesajları ...Hayırlı

  01.01.2018 14:29

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
 • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
 • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
 • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler