Osmaneli'de 14 Mayıs Dünya Çiftciler Günü Kutlandı

Osmaneli'de 14 Mayıs Dünya Çiftciler Günü Kutlandı

Osmaneli ilçesinde, 14 Mart Çiftçiler Günü ve "Tarımsal nüfus gençleşiyor" projesi sertifika töreni düzenlendi.

Osmaneli'de 14 Mayıs Dünya Çiftciler Günü KutlandıOsmaneli ilçesinde, 14 Mart Çiftçiler Günü ve "Tarımsal nüfus gençleşiyor" projesi sertifika töreni düzenlendi.

Osmaneli Belediye Sosyal Hizmetler Salonu'nda düzenlenen törene, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Eyüp Özüdoğru, Osmaneli Kaymakamı Edip Çakıcı, İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Alparslan Dankaz, İş-Kur İl Müdürü Ayhan Tozman, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile çiftçiler katıldı. Vali Ahmet Hamdi Nayir, yaptığı konuşmaya, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin millet olarak üzüntüsünü yaşadıklarını kaydederek başladı. Tarımın önemli olduğunun altını çizen Vali Nayir, şöyle konuştu:

"Sanayileşme sürecinde tarımsal nüfus sürekli azalma gösterdi, gösterecek. Kente göç her yerde olduğu gibi, bizlerde de var. Makineleşmeyle birlikte tarımda daha az iş gücüne ihtiyaç olunca, köylerde ister istemez biraz daha genç olmayan bir nüfus olacak. Bunların önüne geçebilmek için tarımda gençleşme, gençleri köye bağlamak için yapılan protokollerle eğitim çalışmaları bir hedef haline getirildi. İlimizde kendi çapında hazırladığı protokolle bu çalışmaya katkı verdi. İlimiz genelinde 29 kurs planlanmıştır" dedi.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin de kentin tarımsal alanda değerli arazilere sahip olduğunu ifade ederek, ilçede seracılığı, çiçekçiliği ve tıbbı bitkileri öne çıkarma çalışmaları içerisinde olduklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Alparslan Dankaz ise, çiftçilerin sağlıklı gıda yetiştirmeleri, bilinçli ilaçlama ve gübreleme yapmak için müdürlük olarak çalışmaları yürüttüklerini anlatarak, "Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan protokol çerçevesinde ilçe ve köylerimizde, "Seracılık, meyve ağaçlarında budama, arıcılık, organik tarım, örtü altı yetiştiriciliği" konularında 29 kurs açılması ve 655 kursiyerin kurslara katılması planlanmaktadır. Bu sayede ilçe ve köylerimizdeki bayan çiftçilerimize mesleki beceri kazandırılmak ve tarım teknolojilerine uyum sağlanması amaçlanmıştır" dedi.

İş-Kur İl Müdürü Ayhan Tozman da, İş-Kur olarak hedeflerinin sadece sanayiye ve hizmet sektörüne hizmet vermek olmadığını aynı zamanda tarımda çalışanlara da hizmet vererek, insanları doğduğu yerde doyurmak istediklerini ifade etti.

Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver de çiftçilerin "Ne üretirsen üret, ne kadar üretirsen üret bunu satarsın, para kazanırsın" düşüncesi yerine, dünyayla rekabet edebilen, ekonomik, dünyadaki fiyatlarla paralel bir şekilde üretimler yapmak zorunda olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Çiftçilerimizin özellikle de kırsal kesimde çalışan kadınlarımızın sorunlarına sahip çıkmak ve kadın çiftçilerimizin örgütlenmelerini sağlayabilmek tarım değişik konularında eğitim vermekteyiz. Eğitimin tarımda verimliliği artıran en başta gelen unsurlardan biri olduğunun kanıtındayım, tarımsal eğitim çalışmalarının teknik elemanların eğitimi ve çiftçilere yönelik tarımsal mesleki eğitim iki eğitimin de hedef kitle olan çiftçilerde davranış değişiklikleri oluşturarak pratik beceriler kazandırmayı amaçlıyor. Gelir getirici faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, ürün kalitesinin artırılması, çevre dostu uygulamaların ve teknolojilerin tanıtılması gibi yararlar sağlanarak çiftçilerimizin ekonomik aktivitelerini ve yaşam kalitelerinin artırılmasından eğitim çalışmalarının öneminin içindeyiz. Ziraat odalarımızdaki teknik elemanlar ile çiftçilerimizin eğitimlerini her şeyin üzerinde tutuyoruz. Bundan sonra kadınlarımız daha verimli üretecek. Sadece bizim ülkemize değil dünyanın gıda güvencesine katkı sağlayacaktır.

Konuşmaların ardından Vali Nayir, Kaymakam Edip Çakıcı, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Eyüp Özüdoğru, İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım, "Tarımsal nüfus gençleşiyor" projesine katılan 47 bayan çiftçiye sertifikalarını verdi. Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ünver de Vali Nayir'a günün anısına odanın plaketini verdi.

Vali Nayir ve beraberindekiler daha sonra yerel seçimlerde Belediye Başkanlığını kazanan Osmaneli Belediye Başkanı Şahin'i makamında ziyaret ederek başarılar diledi.
İHA -   [1777531]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yerel Haberleri

 • Miraç Kandili'nde nasıl dua edilir?Miraç Kandili'nde nasıl dua edilir?

  İslam Dininin Mübarek gecelerinden Recep Ayının 27. Gecesi Miraç Kandilidir. Peki Miraç Kandili Nedir? Miraç Kandili 2018 ne zaman? Miraç Kandilinde neler yapılır, Miraç Kandili nasıl kutlanır? İşte Miraç Kandili

  01.01.2018 14:23
 • Miraç Kandili Nedir - Mübarek Miraç Kandili Nasıl İhya Edeceğiz?Miraç Kandili Nedir - Mübarek Miraç Kandili Nasıl İhya Edeceğiz?

  Bu gece Mirac Kandili Kandili... Peki Müslüman alemi neler yapmalı? Bu geceyi nasıl ihya etmeli? İşte Mirac Kandili ve bu mübarek gecede yapılması öngörülen hususlar...

  01.01.2018 14:22
 • Miraç Kandili 2018 (En güzel kandil mesajları)Miraç Kandili 2018 (En güzel kandil mesajları)

  Hz. Muhammed'in şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku; varlığın özüne yolculuk anlamına gelen Miraç Kandili bugün. Miraç kandili nedir? Miraç Kandili Duası, Miraç kandili Önemi,

  01.01.2018 14:22
 • Miraç Kandili Duası yazılı ve video bu sayfada derledikMiraç Kandili Duası yazılı ve video bu sayfada derledik

  Hz. Muhammed'in şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku; varlığın özüne yolculuk anlamına gelen Miraç Kandili bugün. Miraç kandili nedir? Miraç Kandili Duası, Miraç kandili Önemi,

  01.01.2018 14:21

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
 • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
 • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
 • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler