Ortaylı: Türkiye'de gerçekten Alman karşıtı bir akım var

Ortaylı: Türkiye'de gerçekten Alman karşıtı bir akım var

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2014 Türk-Alman Bilim Yılı, Köln’de Türkiye Sonbaharı kapsamında Köln Üniversitesi’nde “Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze: Türk-Alman İlişkileri” konulu Almanca bir konferans verdi. Konferansa BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve Köln Üniversitesi temsilcileri de katıldı.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2014 Türk-Alman Bilim Yılı, Köln’de Türkiye Sonbaharı kapsamında Köln Üniversitesi’nde “Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze: Türk-Alman İlişkileri” konulu Almanca bir konferans verdi. Konferansa BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve Köln Üniversitesi temsilcileri de katıldı.

Prof. Dr. Ortaylı sunumunda, kendilerinin öğrenciliği döneminde Türk-Alman dostluğundan değil, Türk-Alman kardeşliğinden söz edildiğini kaydetti. 1. Dünya Savaşında Türk-Alman müttefikliği ve dayanışmasıyla ilgili örnekler veren Ortaylı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Türk-Alman ilişkilerinin daha da ileriye gittiğini söyledi.

Ortaylı, “60’lı yılların başındaki iş gücü göçü ise ilişkilerin son aşamasıdır. Bu noktada Almanya ile Türkiye arasında çok yakın bağlar kurulmaya başlamıştır.” dedi. 70’li yıllarda AB’ye girmeye karşı olanların askerlerle İslamcı gruplar olduğunu kaydeden Ortaylı, “Enteresan olan bugün Türkiye’de İslamcı parti tekrar AB taraftarıdır. Bu politika analiz edilecek bir mantığa sahip değildir.” dedi.

Günümüz Türkiyesi’nde Alman kültürünün etkisinin artık olmadığı tespitini yapan Ortaylı, “Türk-Alman ilişkileri artık sadece ekonomik ve iş hayatı üzerinden yürümekte. İki ülkenin politika ve ideolojileri çok karşı karşıya. Türkiye’de gerçekten Alman karşıtı bir akım var. Burada da Türk karşıtı bir akım, bir rüzgar var.” dedi.

"TÜRKİYE’DE ALMAN DİL VE KÜLTÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRMALIYIZ"

Almanya’da Türk karşıtlığının tarihi olmadığını vurgulayan Ortaylı, "Gerçi Almanlarda Rönesanstan sonra Türk imparatorluğuna karşı bir haçlı zihniyeti de mevcuttu ama çok yaygın değildi. Alman imparatorluğu ve toplumunda Türk kültürü ve Türk karakterine hep değer veriliyordu. Benim görüşüm, bizim Alman kültürü ve dilini Türkler arasında yaygınlaştırmamız lazım. Bu noktada Almanya’da okuyan akademisyenlere büyük görev düşüyor. Bunun için Alman hukuku da okunmalı. Alman hukuku dünya tarihinde bir enstitüdür. Bakın İsrail’deki hukukçuların hepsi Alman hukuk fakültelerinde eğitim görmüştür." dedi.
CİHAN -   [1872502]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dünya Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler