Nils Muiznieks: HSYK yasa tasarısı halkın yargıya güvenini de zedeler

Nils Muiznieks: HSYK yasa tasarısı halkın yargıya güvenini de zedeler

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, hükümetin onay verdiği Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısının 'büyük bir geri adım' olduğunu vurguladı. Muiznieks, bunun sadece yargının bağımsızlık ve tarafsızlığına zarar vermekle kalmayıp halkın yargıya olan güvenini kaybetmesine de yol açacağı uyarısında bulundu.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, hükümetin onay verdiği Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısının 'büyük bir geri adım' olduğunu vurguladı. Muiznieks, bunun sadece yargının bağımsızlık ve tarafsızlığına zarar vermekle kalmayıp halkın yargıya olan güvenini kaybetmesine de yol açacağı uyarısında bulundu.

Todays Zaman'a konuşan Muiznieks, HSKY’yı yeniden yapılandırmaya ilişkin yasa tasarısı sürecinin yavaşlatılması çağrısında bulundu ve Türkiye’nin, son yıllarda yargıyı reforme etmede gösterilen ilerlemeye zarar vermemesini istedi. “Bu, büyük bir geri adım. Sadece yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda yargının belli güçlerini yürütmeye bırakıyor, ancak bu halkın yargıya olan güvenini ciddi biçimde zedeleyecektir” dedi.

Türk yetkililerine vermek istediği kilit mesajın, süreci yavaşlatmak ve Avrupa Konseyi’ndekilerle danışmalarda bulunmak olduğunu belirten Muiznieks, eğer tasarı yasalaşırsa, uygulanmasının, anayasaya uygunluğu Anayasa Mahkemesi tarafından belirleninceye kadar ertelenmesi gerektiğini de söyledi. Muiznieks, “Hükümetin, yargının bağımsızlık ve tarafsızlığını etkileyecek herhangi bir değişikliği ülkesinde ve dışarıdaki ilgili herkesle danışarak yapmasının büyük önem taşıdığını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin standartlarının, hakim ve savcıları değerlendirmede performans kriterleri arasında yer aldığını ve bunun da Avrupa Konseyi standartlarının, hakim ve savcıların günlük çalışması üzerinde çok olumlu etkisi olduğunu dile getiren Muiznieks, yeni HSYK düzenlemesinin bu kazanımı da olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Hükümetin böyle bir düzenlemeye gitme nedeni konusunda yorum yapmaktan kaçınan Muiznieks, “Ben sonuçla ilgileniyorum. Eğer yargı bir şekilde zarar görüyorsa, bu bir insan hakları meselesi.’’ ifadesini kullandı.
Avrupa Konseyi’nde insan hakları bürosu olarak Türk yargısının işleyişini iyileştirmek için, Türk yetkililerle birlikte çok zaman ve enerji sarfettiklerini belirten Muiznieks, kaydedilen ilerlemenin zarar görmesini istemediğini de söyledi. Muiznieks, “Türk halkı gerektiğinde anlaşmazlıkları çözmek ve haklarını korumak için bağımsız, tarafsız ve güven duyabileceği bir yargı sistemini hak ediyor, sadece hükümetin çıkarlarını koruyan bir yargıyı değil.” ifadesini kullandı.

Türk gazetecilerinin çalışma koşullarının zorlaşmasına ilişkin bir soru üzerine Muiznieks, “İfade özgürlüğü adına, gazetecilerin durumu endişe verici.” diye belirtti. Muiznieks, Türkiye’de birçok gazetecinin tutuklu bulunduğunu ve Gezi Parkı protestolarında gazetecilerin de aralarında bulunduğu birçok gruba karşı misillemede bulunulduğunu sözlerine ekledi.
CİHAN -   [1630230]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dünya Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler