Müsiad Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı

Müsiad Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, “Türkiye'nin 2014 yılı büyüme beklentisinin, 2013'ün üzerinde olacağını öngörebiliriz” dedi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, “Türkiye'nin 2014 yılı büyüme beklentisinin, 2013'ün üzerinde olacağını öngörebiliriz” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı Rixos Otel'de gerçekleşti. Toplantıda, 2013'ü değerlendiren Olpak, 2014 beklentilerini anlattı.

2008 yılında ABD'de ortaya çıkan ekonomik krizin etkilerini gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelere göre daha hızla üzerlerinden atabildiğini belirten Olpak, 2014'ten itibaren, ekonomik belirsizliğin aşılacağına yönelik beklentilerin ağırlık kazandığını söyledi. Özellikle Avro Bölgesi'nde 2014'te büyüme beklentisinin hakim olduğunu kaydeden Olpak, şunları söyledi:

"Avrupa'nın ekonomik belirsizliğini gidermesi, özellikle dış ticaret kanalıyla, ülkemiz ekonomisini olumlu etkileyecektir. Bu çerçevede, gerek Orta Vadeli Plan kapsamında, gerek uluslararası kuruluşlar nezdinde ve gerekse MÜSİAD beklentisi olarak, Türkiye'nin 2014 yılı büyüme beklentisinin, 2013 yılı üzerinde olacağını öngörebiliriz.”

Türkiye'nin 3. çeyrekte yüzde 4,4 büyüdüğünü ve 2013 yılı ilk 3 çeyreği sonunda ortalama yüzde 4'lük büyüme kaydettiğini hatırlatan Olpak, "Türkiye 3. çeyrekteki büyüme oranına göre, G-20 ülkeleri içinde 4, OECD ülkeleri içinde 2. en çok büyüyen ülke olmuş, Avro Bölgesi ülkelerinin ise hepsinden daha yüksek oranda büyümüştür. Böylece Türkiye, 16 çeyrektir büyümesini aralıksız sürdürmüştür" dedi.

“GEZİ OLAYLARI VE FED MERKEZLİ, İÇ VE DIŞ ŞOKLARA RAĞMEN, BU YATIRIM HARCAMALARINDAKİ ARTIŞIN, ÖZEL SEKTÖRÜN PİYASAYA OLAN GÜVENİNİ GÖSTERMESİ BAKIMINDAN GÜÇLÜ BİR MESAJ OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Büyümeyi, son 6 çeyrektir negatif yönde etkileyen özel sektör yatırım harcamalarının, 3. çeyrekte yüzde 5,3 arttığını belirten Olpak, "Gezi olayları ve FED merkezli, iç ve dış şoklara rağmen, bu yatırım harcamalarındaki artışın, özel sektörün piyasaya olan güvenini göstermesi bakımından güçlü bir mesaj olduğuna inanıyoruz" derlendirmesini yaptı.

2008 krizinden bugüne kadar, Türkiye'de 5 milyon yeni istihdam sağlandığını ve Türkiye'nin, işsizlik oranıyla kriz öncesi seviyesinden daha düşük seviyeyi yakalayan nadir ülkeler arasında olduğunu ifade eden Olpak, "Küresel ekonomik krizin 5. yılında, gelişmiş ülkeler, dış ticaretlerinde kriz öncesi seviyesine ulaşamazken, Ülkemiz, gerek ürün ve gerekse pazar çeşitlemesiyle büyük oranda ihracat yaptığı gelişmiş ülkelerdeki pazar kaybına rağmen dış ticaretini de arttırmıştır. Ancak ara malı ithalatına bağımlılığımız ve ihracatımızın ithalatımızla yüksek oranlı doğrudan ilişkisi, daha sağlıklı büyümemizin önünde, bir pranga olmaya devam etmektedir. Bunlara bağlı olarak, cari açık sorunumuz da, gündemdeki yerini korumaktadır. Ekim sonu, yıllık cari açık 61 milyar dolar, 2013 yılı 10 aylık cari açığı ise 51,9 milyar dolar seviyesindedir” şeklinde konuştu.

2013-2014 EKONOMİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

MÜSİAD üyeleri arasında yapılan 2013-2014 Ekonomi Değerlendirme Anketi sonuçlarını açıklayan Opak, şunları kaydetti:

"Üyelerimize, 2013 yılını nasıl değerlendirdiklerini sorarak başladık. Bu soruya, üyelerimizin yüzde 42'si 2013'ün firması için daha iyi geçtiği cevabını verirken; sadece yüzde 20'si, 2013 yılını firması için daha kötü olarak değerlendirmiştir. Bu da göstermektedir ki üyelerimizin yüzde 80'i, ya mevcut konumlarını korumuş ya da firmalarını geliştirmişlerdir.

Yıl içerisinde iç piyasanın canlanmasına paralel olarak, üyelerimizin yüzde 54'ü yurt içi satışlarının arttığını ifade ederken, yurt içi satışlarının düştüğünü bildiren üyelerimizin oranı, sadece yüzde 18 olmuştur. Yüzde 28'inin iç piyasa satışları aynı kalmıştır.

Yurt dışı satışlarınız nasıl değişti sorusuna aldığımız cevaplara baktığımızda; üyelerimizin yüzde 30'u, 2013'te yurt dışı satışlarını arttırdıklarını ifade etmiş; yüzde 13'ü ise ihracatlarında azalma olduğunu kaydetmişlerdir. Dolayısıyla 2013'te dış talep düşmüş olmasına rağmen, üyelerimizin yüzde 87'si, dış pazarlarını korumuş veya arttırmıştır.

Türk Lirası, son 1 yılda dolar karşısında yaklaşık yüzde 20 değer kaybetmiştir. Döviz kurunda yaşanan bu kaybın, üyelerimize etkisini sorduğumuzda, üyelerimizin yüzde 59'u, 'olumsuz etkiledi' diye cevap verirken, sadece yüzde 12'si, kurdaki dalgalanmanın firmasını olumlu etkilediğini söylemiştir. Yüzde 29'u bundan etkilenmemiştir.

2013'ün 3. çeyreğinde, özel sektör yatırımlarının azalmış olmasına karşılık, üyelerimizin yüzde 53'ü, yeni yatırım yaptığını, üyelerimizin yüzde 30'u ise mevcut kapasitelerini koruduklarını belirtmiştir. 2013 yılında çalışan sayınız ne yönde değişti sorusuna, yatırım ve satışlara paralel olarak, üyelerimizin yüzde 45'i çalışan sayısını arttırdığını belirtip, istihdam artışına destek vermişlerdir, yüzde 37'si çalışan sayısının değişmediğini, yüzde 18'i ise düştüğünü ifade etmiştir.

2013 yılı teşviklerin çok konuşulduğu bir yıl oldu. Bu çerçevede, üyelerimize, geçtiğimiz yıl her hangi bir teşvikten yararlanıp yararlanmadıklarını sorduğumuzda, yüzde 79'u yararlanmadığını, sadece yüzde 21'i yararlandığını belirtmiştir. Teşviklerin daha etkin kullanımıyla ilgili önerilerimizi daha önce çeşitli vesilelerle paylaşmıştık."

“2014 YILINDA DA ARTIŞ SEYRİ DEVAM EDECEK”

Olpak, her yıl olduğu gibi anketlerinin ikinci kısmını, 2014 yılı beklentilerinin oluşturduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"2014 yılında, yatırımlarınız ne yönde değişim gösterecek sorumuza; üyelerimizin yüzde 64'ü artacak şeklinde cevap verirken, yüzde 26'sı aynı kalacağını belirtmiştir. 2013 yılı 3. çeyreğinde pozitife dönen özel sektör yatırımları, 2014 yılında da artış seyrini devam ettirecektir.

Diğer yandan, 2013 yılında olduğu gibi 2014 yılında da üyelerimiz, ülkemizin istihdam artışına destek vermeye devam edeceklerdir. Üyelerimizin yüzde 60'ı, 2014'te çalışan sayısının artacağını ifade ederken, sadece yüzde 7'si istihdamında bir azalma olacağını öngörmektedir, yüzde 33'ü ise aynı kadroyla devam edecektir. Son olarak üyelerimize, 2014'ün 2013'e kıyasla nasıl geçmesini bekliyorsunuz diye sorduk. Üyelerimizin yüzde 66'sı, 2014 yılının daha iyi geçeceğini, yüzde 21'i ise benzer geçeceğini ifade etmiştir. Üyelerimizin 2014 yılına ilişkin beklentileri olumlu yöndedir."

“YOLSUZLUK İDDİALARININ ARAŞTIRILMASI HEPİMİZİN ORTAK ARZUSUDUR”

Nail Opak da 17 Aralık’ta İstanbul’da başlatılan soruşturmayla ilgili iş adamları olarak beklentilerinin, huzur güven ortamının yeniden oluşması olduğunu ifade etti. Olpak, “Soruşturma sebebiyle yaşananların olanların ekonomimiz dahil olmak üzere yansımaları, kamuoyunda siyasal alana yönelik bir çalışma algısı vardır. Bu algı hızla ortadan kaldırılmalıdır. Kim tarafından gündeme getirilirse getirilsin. Yolsuzluk iddialarının araştırılması hepimizin ortak arzusudur. Ancak hukukun temel doktirini olan masumiyette unutulmamalıdır. Bu iddiaların yansımasının adli boyutunun dışına taşması ekonomimizi de maalesef olumsuz etkilemiştir” diye konuştu.

10 gün içerisinde dolar kurundaki artış oranlarını da değerlendiren Olpak, hafta başında yaşanan olumlu artışları da değindi.

Olpak, “Kendi mecramızda yaşanan adli operasyonun ülke ekonomimize yansıması böyle mi olmalı? Bu durumu ne anlayabiliyoruz, ne doğru buluyoruz. Lütfen ülkemizin geleceğine hep birlikte sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Olpak, Babacan’a hediyelerini takdim etti.
İHA -   [1611030]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler