Müsiad Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı

Müsiad Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Geçtiğimiz 10 yılla, gelecek 10 yılı mukayese ettiğimiz zaman gelecek 10 yılda, gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızı, geçmiş 10 yıla göre daha düşük olacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Geçtiğimiz 10 yılla, gelecek 10 yılı mukayese ettiğimiz zaman gelecek 10 yılda, gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızı, geçmiş 10 yıla göre daha düşük olacak” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı Rixos Otel'de gerçekleşti. Toplantıda konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Babacan, 2014 yılının birlik, beraberlik yılı, kardeşlik yılı, muhabbet yılı olmasını temenni etti.

Türkiye'nin G-20 üyesi olduğunu ve önümüzdeki yıl dönem başkanı olacağını ifade eden Babacan, bu çalışmalar vesilesiyle küresel ekonomideki tüm gelişmeleri sıkı bir şekilde takip ettiklerini kaydetti.

Babacan, Türkiye'nin şu anda dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduğunu vurgulayarak,Türkiye'nin tarımda yedinci, gelen turist sayısında ise altıncı sırada olduğunu da söyledi.

Türkiye'nin artık dünyada söz sahibi bir ülke olduğunu belirten Babacan, Türkiye'nin dünyaya son derece entegre olduğunu ve bu nedenle gelişmelerin çok iyi okunması gerektiğini kaydetti.

“DÜNYA EKONOMİSİNDE YÜZDE 2,9 OLARAK GERÇEKLEŞECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR”

Geçen yılın başında, 2013 için dünyada yüzde 3,6 büyüme beklendiğini hatırlatan Babacan, bugün bakıldığında dünya ekonomisinin yüzde 2,9 olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini anlattı. 2014'le ilgili beklentilerin de aşağı yönlü revize edildiğini söyleyen Babacan, ABD'de de durumun aynı olduğunu söyledi. Babacan, uzun bir süredir negatif büyüme rakamları elde eden Avro Bölgesi'nin ise yüzde 1 civarında büyümesinin beklendiğini kaydetti.

Gelişmekte olan ülkelerde de durumun farklı olmadığını bildiren Babacan, bu ülkelerin 2013 yılında yüzde 5,6 büyümesi beklenirken, bugün itibarıyla yüzde 4,5'lik bir rakamın söz konusu olduğunu söyledi.

Çin’in dışarıda tutulduğunda bu oranın daha da düştüğünü ifade eden Babacan, "Yani 2013 yılında biz, Çin dışında tüm gelişmekte olan ülkelerin yaklaşık 1 puanlık üzerinde bir büyüme sergilemiş olacağız. 2014 yılında da Çin dışında tüm gelişmekte olan ülkelerin ortalaması kadar bir büyümeyi gerçekleştirmiş olacağız" şeklinde konuştu.

Dünya ticaretinde de beklenen artışın elde edilemediğini anlatan Babacan, özellikle 2013'ün mayıs ayından bu yana gelişmekte olan ülkelerle alakalı beklentilerin ciddi oranda revize edildiğini kaydederek, "Geçtiğimiz 10 yılla, gelecek 10 yılı mukayese ettiğimiz zaman gelecek 10 yılda, gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızı, geçmiş 10 yıla göre daha düşük olacak. Artık Çin'de yüzde 9'luk, 10'luk büyüme oranlarını görmeyeceksiniz. Yani gelecek 10 yıl, geçmiş 10 yıla göre ortalama büyümelerin daha düşük olduğu bir dönem olacak ama buna rağmen, gelişmekte olan ülkeler yine de gelişmiş ülkelere göre çok daha yüksek büyüme oranları sergilemeye devam edecek. Dolayısıyla yatırım, büyüme, dinamizm dendiğinde adres yine gelişmekte olan ülkeler olacak" değerlendirmesini yaptı.
İHA -   [1610699]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler