"Muhasebe standartlarından kaçış yok!"

"Muhasebe standartlarından kaçış yok!"

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO), meslek mensupları ve aday meslek mensuplarının katılımına yönelik, 'Türkiye Finansal Raporlama Standartları' konulu eğitim programı düzenledi.

"Muhasebe standartlarından kaçış yok!"

BURSA - Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), meslek mensupları ve aday meslek mensuplarının katılımına yönelik, düzenlenen ‘Türkiye Finansal Raporlama Standartları’ konulu eğitim programının startı verildi. BAOB Yerleşkesi Oditoryumu’nda meslek mensuplarının katılımıyla gerçekleşen eğitim programının açılış konuşmasını BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez yaptı.

 

Uludağ Üniversitesi’nden akademisyenlerin sunumunda gerçekleşecek ve 8 hafta sürecek olan eğitim programı çerçevesinde, muhasebe standartları hakkında genel bilgi edinip, finansal raporlama standartlarına ilişkin akademisyenlerin sunumlarını dinleyeceklerini söyleyen BSMMMO Başkanı Sönmez, “8 hafta sürecek olan eğitimlerimizde, Prof. Dr. Ümit Gücenme Gençoğlu, Doç. Dr. Aylin Poroy Arsoy, Yrd. Doç. Dr. Şükrü Dokur, Yrd. Doç. Dr. Yasemin Ertan, Yrd Doç. Dr. Elif Yücel ve Öğr. Gör. Adem Yıldırım bilgilerini bizlerle paylaşacaklar.” dedi.

 

“Tartışmalara katkı vermeliyiz”

“Bilindiği gibi, UFRS ile uyumlu Türkiye Muhasebe - Finansal Raporlama standartları şimdilik, belli ölçekteki işletmelerde zorunlu olarak uygulanmaya başlanmıştır.” diyen Ahmet Hikmet Sönmez, şöyle konuştu: “Kapsamın günden güne daha fazla işletmeyi içine alacak şekilde genişleyeceği meslektaşlarımız tarafından da beklenmektedir. Dolayısıyla uygulamaya her an geçilecekmiş gibi hazır olmak için bu eğitimler devam etmelidir. Bilindiği gibi, UFRS ile uyumlu Türkiye Muhasebe - Finansal Raporlama Standartları, düzenleyici kurum tarafından hazırlanıp, tebliğ olarak resmi gazetede yer alarak iç mevzuatımızın bir parçası olmaktadır. Bu mevzuatın da eleştirisini yapmak, katkı vermek, daha doğrusunun uygulanmasını sağlamak için de bu standartlar camiamız tarafından çok iyi bilinmeli, işte bu nedenle de eğitimlere devam etmeliyiz. Bugüne kadar standartlar ile ilgili tartışmalar daha çok akademik ortamda ve düzeyde yapıla geldi. Uygulayıcılar olarak, akademik bir mesleğin gündemindeki bu tartışmalarına katkı vermeliyiz.” 

 

“Bundan herhangi bir kaçarı yok”

BSMMMO Başkanı Sönmez’in açılış konuşmasının ardından, eğitim programının açılış dersi Doç. Dr. Aylin Poroy Arsoy’un sunumunda gerçekleşti. Muhasebe standartlarının kesinlikle ülkemizde uygulanacağını söyleyerek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Aylin Poroy Arsoy, “Muhasebe standartları ülkemizde uygulanacak. Bundan herhangi bir kaçarı yok. Şimdilik halka açık, borsada işlem gören şirketler uygulayacak ama ileride mutlaka halka açık olmayanlar da dahil bütün şirketler, uygulama kapsamına girecek.” dedi. (Zeki Aras-İLKHA)

İLKHA -   [1650310]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler