'Meşe Yaprağındaki Mucize' Türkiye Birinciliğini Getirdi

'Meşe Yaprağındaki Mucize' Türkiye Birinciliğini Getirdi

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle organize edilen, 'Bu Benim Eserim' proje yarışmasında, Malatya'da özel bir kolejin öğrencileri tarafından hazırlanan 'Meşe Yaprağındaki Mucize' adlı proje, Kimya dalında Türkiye birincisi oldu.

'Meşe Yaprağındaki Mucize' Türkiye Birinciliğini GetirdiMilli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle organize edilen, 'Bu Benim Eserim' proje yarışmasında, Malatya'da özel bir kolejin öğrencileri tarafından hazırlanan 'Meşe Yaprağındaki Mucize' adlı proje, Kimya dalında Türkiye birincisi oldu.

Özel Doğa Koleji öğrencileri Zeynep Sıla Karabulut ve Hatice Betül Baysar tarafından Fen ve Teknoloji Öğretmeni Özlem Baydoğan'ın danışmanlığında hazırlanan proje, önce il daha sonrada bölge yarışmalarında seçici kurul tarafından seçilerek Ankara'ya gönderildi. TÜBİTAK Merkez Bilim Kurulu tarafından değerlendirmeye alınan 16 proje arasında yer alan 'Meşe Yaprağındaki Mucize" adlı proje, Türkiye birinciliğini elde etti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Okul Müdürü Vahap Güler, "Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile TUBİTAK'ın ortak düzenlediği ortaokul öğrencilerine yönelik yapılan 'Bu Benim Eserim' proje yarışmasında okulumuz, Malatya'ya Türkiye birinciliğini getirdi. Bu okulumuz ve ilimiz adına önemli bir gelişme" diye konuştu.

Öğrencilerin projede büyük bir emek sarf ettiklerini ifade eden Güler, "Türkiye genelinde yarışmaya 42 bin 494 proje katıldı. Bölgemizde de yarışmaya çok ciddi bir katılım vardı. Seçici kurul, okulumuz öğrencilerinin yaptığı 'Meşe Yaprağının Mucizesi' adlı projede Ankara'ya gönderildi. Özgün bir proje olması nedeniyle herkesin dikkatini çekti. Çocuklarımız projelerini, Ankara'da başarıyla sundular" dedi.

"16 PROJE ARASINDA BİRİNCİ OLDUK"

Proje'nin danışmanlığını yapan Fen ve Teknoloji Öğretmeni Özlem Baydoğan ise, Kimya dalında 16 proje içerisinde birinci olduklarını dile getirdi.

Baydoğan, özgün bir projeyle birinci olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "Sadece akademik başarı değil, bilim insanlarını yetiştirmek amacıyla buralarda bulunuyoruz. Öğrencilerimize hayal etmeleri, yorum yapabilmeleri ve yeteneklerini göstermeleri için böyle yarışmalara katılıyoruz. Çok ciddi bir jürinin karşısında iyi bir sonuç aldık. Öğrencilerimiz hazırlamış oldukları projeyi güzel bir şekilde sundular. İnşallah ileriki yıllarda da güzel başarılar elde edeceğiz" şeklinde konuştu.

"PROJE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK"

'Meşe Yaprağındaki Mucize' projesini hazırlayan öğrencilerden Zeynep Sıla Karabulut, meşe yaprağının içerisinde bir takım maddelerin bulunması nedeniyle 'Meşe Yaprağındaki Mucize' projesini yapmaya karar verdik. Projemizi, köyde yaşayan insanlarımızın yaşama şekillerinden faydalanarak ortaya koyduk. Buradan yola çıkarak meşe yaprağının koruyucu özelliğinin olduğunu gördük. Bunu meyvelerimiz üzerinde denedik" dedi.

Karabulut, elde ettikleri başarıdan dolayı mutlu olduklarını da sözlerine ekleyerek, ilerleyen süreçte de proje çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Hatice Betül Baysar ise, elde ettikleri başarının kendilerini mutlu ettiğini ve onurlandırdığını dile getirdi.

Projeleriyle ilgili de bilgiler veren Baysar, "Meşe yaprağının içerisinde bulunan bazı maddeleri, meyveler üzerinde denedik. Meyvelerimizi, meşe yaprağının içerisinde bulunan maddelerden hazırlamış olduğumuz çözeltiye batırdık. Bir ay boyunca yapmış olduğumuz işlemi gözlemledik. Hazırlamış olduğumuz çözeltinin meyvelerimizi koruduğunu gözlemledik. Hazırladığımız bu projenin kayısı üzerinde kullanılması hem Malatya hem de Türkiye'ye büyük bir fayda sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
İHA -   [1777751]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yerel Haberleri

 • Miraç Kandili'nde nasıl dua edilir?Miraç Kandili'nde nasıl dua edilir?

  İslam Dininin Mübarek gecelerinden Recep Ayının 27. Gecesi Miraç Kandilidir. Peki Miraç Kandili Nedir? Miraç Kandili 2018 ne zaman? Miraç Kandilinde neler yapılır, Miraç Kandili nasıl kutlanır? İşte Miraç Kandili

  01.01.2018 14:23
 • Miraç Kandili Nedir - Mübarek Miraç Kandili Nasıl İhya Edeceğiz?Miraç Kandili Nedir - Mübarek Miraç Kandili Nasıl İhya Edeceğiz?

  Bu gece Mirac Kandili Kandili... Peki Müslüman alemi neler yapmalı? Bu geceyi nasıl ihya etmeli? İşte Mirac Kandili ve bu mübarek gecede yapılması öngörülen hususlar...

  01.01.2018 14:22
 • Miraç Kandili 2018 (En güzel kandil mesajları)Miraç Kandili 2018 (En güzel kandil mesajları)

  Hz. Muhammed'in şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku; varlığın özüne yolculuk anlamına gelen Miraç Kandili bugün. Miraç kandili nedir? Miraç Kandili Duası, Miraç kandili Önemi,

  01.01.2018 14:22
 • Miraç Kandili Duası yazılı ve video bu sayfada derledikMiraç Kandili Duası yazılı ve video bu sayfada derledik

  Hz. Muhammed'in şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku; varlığın özüne yolculuk anlamına gelen Miraç Kandili bugün. Miraç kandili nedir? Miraç Kandili Duası, Miraç kandili Önemi,

  01.01.2018 14:21

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
 • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
 • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
 • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler