"Küresel rekabette sadece iyi ürünler üretmek yetmiyor"

"Küresel rekabette sadece iyi ürünler üretmek yetmiyor"

BOSB İş mükemmelliği projesi tekstil kümesi 2013 yılsonu paylaşım toplantısında konuşan BOSB Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker, Küresel rekabette sadece iyi ürünler üretmenin yetmediğini aynı zamanda rekabetçi de olmak gerektiğini söyledi.

"Küresel rekabette sadece iyi ürünler üretmek yetmiyor"

BURSA- Bursa Organize Sanayi Bölgesi BOSB, İş Mükemmelliği Projesi Tekstil Kümesi 2013 Yılsonu Paylaşım Toplantısı, 30 Ocak Perşembe günü Tekstil Sektörü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve Ekonomi Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen İş Mükemmelliği Projesi Tekstil Kümesi 2013 Yıl Sonu Paylaşım Toplantısı Bursa Ticaret Odası çok amaçlı salonunda gerçekleştirildi.  BOSB ve Ekonomi Bakanlığı tarafından bölgedeki tekstil firmalarına yönelik hazırlanan İş Mükemmelliği Projesi kapsamında SMED, 5S, Kaizen, Standart İş, TPM ve ISG uygulamaları yapıldı. Toplantıda Savcan Tekstil, Nilba Tekstil, Korteks Tekstil, Safran Tekstil ve Harput Tekstil firmaları,  kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri iş geliştirme uygulamalarından ve elde ettikleri kazanımlardan oluşan sunum gerçekleştirdiler.

 

Rekabetçi olmak gerekiyor
Projenin Paylaşım toplantısında açılış konuşmasını yapan BOSB Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker, “Ekonomi Bakanlığı ile başlattığımız projeler, Türkiye’nin geleceğinde önemli bir role sahiptir. Bu projemiz Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan Tekstil sektörünün kurumsallaşarak geleceğe bakabilmesini sağlayacak. Küresel rekabette sadece iyi ürünler üretmek yetmiyor. Rekabetçi de olmak gerekiyor. Bunları yapabilmek amacıyla tekstil kümesi kuruldu. Bu proje, firma yöneticileriyle firma çalışanlarını ve firma proje yöneticilerini bir araya getirdi ve daha şeffaf bakabilmeyi öğreten bir proje oldu. Umuyoruz ki bu projeyle sağlanan faydaları sizler de gözlemlemişsinizdir ve özellikle bundan sonraki projelerimizde enerji verimliliği konusunda da büyük faydalar sağlayacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İhsan İpeker’in konuşmasının ardından BOSB ISG, Sağlık ve İtfaiye Yöneticisi Nilay Durukan, proje hakkında bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirirken proje eğitimlerinin 17 başlıkta 27 gün sürdüğünü belirtti. Durukan, projede yapılan eğitim ve uygulamaların fotoğraflarını slayt sunuda katılımcılarla paylaştı. 5S ve KAİZEN uygulamalarını gerçekleştiren Nilba Tekstil’in önemli sonuçlar elde ederek kazanımlar sağladığını vurgulayan Nilba Tekstil Genel Müdürü Özcan Gök, “Bu projede yer almak bizim için çok güzel bir ayrıcalıktı. Bundan sonraki projelerde de yer almayı diliyoruz” dedi.

 

“Her Yıl Yüzde 10 Büyüme Gerekiyor”
Paylaşım toplantısında konuşan Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Emre Fidan, bu projenin kazanımları itibariyle çok önemli olduğunu vurgularken yapılan çalışmaların diğer sektör kümelerine de örnek olması gerektiğini belirtti. Emre Fidan, “2023 vizyonunda 500 milyar dolar olarak belirlenen ihracatın yaklaşık 75 milyarı, THD yani Tekstil, Hazır giyim ve Deri sektörüne ayrılmıştır. 2013 verilerine göre THD’nin toplamda 25 milyar dolar seviyesinde bir ihracat gerçekleştirdiğini düşünürsek her yıl yüzde 10’u aşan bir artış gerekir ki bu da zor bir hedeftir” şeklinde konuştu.

 

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Kobi ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Emrah Sazak, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi URGE desteğine yönelik bir sunum eşliğinde bilgilendirme yaptı. Proje yaklaşımını ve kümelenme yaklaşımını esas alarak işbirliği kuruluşlarının önderliğinde firmalarımızın rekabetçiliğini artırıp 2023 yılı 500 Milyar Dolar İhracat Hedefine ulaşma vizyonuyla URGE desteğinin geçekleştirildiğini belirten Emrah Sazak, bu noktada kümelenmenin de son derece önemli olduğunu vurguladı. İşbirliği kuruluşu koordinasyonunda firmalarımızın ortak vizyon anlayışı içerisinde, plan ve program yaparak ihracat stratejileri geliştirmelerinin özendirilmesi amacıyla verilen URGE desteğinden yararlanmanın küresel rekabet ortamında firmalar için iyi bir fırsat olduğunu belirten Emre Sazak, destek sürecinin İhtiyaç analizi, Eğitim ve Danışmanlık Faaliyetleri, Yurtdışı Pazarlama ve Alım Heyeti Faaliyetleri ve İhracat sırasına göre geliştiğini söyledi. (Zeki Aras-İLKHA)
 

İLKHA -   [1650362]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler