Küresel Isınma Arıları Öldürüyor

Küresel Isınma Arıları Öldürüyor

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nuray Şahinler, iklim değişikliğinin ilk etkilerinin böcekler ve arı kolonilerinde yaşanacak toplu ölümlerle görülebileceğini söyledi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nuray Şahinler, iklim değişikliğinin ilk etkilerinin böcekler ve arı kolonilerinde yaşanacak toplu ölümlerle görülebileceğini söyledi.
Uzun yıllar arılar üzerinde gözlem ve araştırmalarda bulunan Doç.Dr. Nuray Şahinler'in 2007 yılında dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Hatay'da arı kolonilerinin ölmesinin küresel ısınmadan kaynaklı olduğu varsayımı dünyaca kabul gördü.
Mustafa Kemal Üniversitesi Arıcılık ve İpek Böcekçiliği Araştırma Merkezi Müdürü, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuray Şahinler, 2007 yılında dünyada ve Türkiye'de özellikle Hatay'da kitlesel koloni kayıplarının yaşandığını anımsattı. Ülkemizden en yoğun koloni kayıplarının 2007 yılında Hatay'da yaşandığını anlatan Şahinler, "Bizim ve bu konuda çalışma yapan bilim adamlarının çalışmaları sonucunda hiçbir hastalığın tek başına bu nedenli kitlesel koloni kayıplarına yol açmayacağı tespit edildi"
dedi.
Arıların kış mevsiminde, kış salkımı denilen kış uykusuna yattığını belirten Doç.Dr. Şahinler, şöyle konuştu: "Kış döneminde hava sıcaklığının yüksek olması arıların kovan dışına çıkıp kış salkımının bozulmasına neden oluyor. Kış mevsiminde ana arı yumurtlamadığı için neslin devamı tehlikeye giriyor ve arılar koloni halinde yok oluyor."
Şahinler, arı ölümlerinin insan yaşamını nasıl etkileyeceği yönündeki soruya şöyle karşılık verdi: "Arıların yok alması popülasyonu için bir böceğe ihtiyaç duyan bitkiler var. Arılar olmasa bu bitkiler popülasyonunu sürdüremeyecek ve yok olacak. Bu bir zincirin halkası olacak, bitkilerin yok oluşu hayvanları, hayvanların yok olması da insanları etkileyecek."
Doç.Dr. Şahinler, iklim değişikliğinin ilk etkilerinin böcekler ve arı kolonilerinde yaşanacak toplu ölümlerle görüleceğini sözlerine ekledi.
Medya73 -   [567214]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Spor Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler