Korkutucu Gerçek: Madde Kullanımı 9 Yaşa Düştü

Korkutucu Gerçek: Madde Kullanımı 9 Yaşa Düştü

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevziye Toros, Türkiye’de madde kullanımına başlama yaşının 9’a kadar düştüğünü ve hızla arttığını belirterek, aileleri çocuklarının ruhsal ve fizyolojik durumlarını gözlemlemeleri konusunda uyardı.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevziye Toros, Türkiye’de madde kullanımına başlama yaşının 9’a kadar düştüğünü ve hızla arttığını belirterek, aileleri çocuklarının ruhsal ve fizyolojik durumlarını gözlemlemeleri konusunda uyardı.

MEÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevziye Toros, çocuklarda madde kullanımının nedenleri konusunda İHA muhabirine açıklama yaptı. Son yıllarda Türkiye’de erken yaşlarda madde kullanımını çok sık görmeye başladıklarını ve artık başlama yaşının 9-10’a kadar düştüğünü ifade eden Toros, gözlemlediği en büyük nedenlerden birinin, artık ruhsal olarak ergenlik yaşının da 9-10’a düşmesi ve daha erken yaşlarda aileden kopuşların başlaması, kendilerini bireysel olarak topluma hazırlama çabaları olduğunu kaydetti. Çocukların, henüz ruhsal gelişimini tamamlamadığı için zaten risk grubunda yer aldıklarına işaret eden Toros, “Ailede iletişim kopukluğu, özgüven eksikliği, akranlarıyla iletişim sorunları yaşama, fiziksel görünümdeki olumsuzluklar nedeniyle dışlanma, okul başarısızlığı, baskıcı ya da çok denetimsiz ebeveyn tutumları, dikkat eksikliği, hiperaktivite, depresyon, sosyal fobi, fiziksel-duygusal-cinsel istismar gibi bir sürü risk faktörü ile birlikte olan çocuklarda bu erken kopuş, ruhsal açıdan erken ergenliğe giriş madde kullanımı en başta olmak üzere bir takım riskleri arttırmakta” dedi.

Teknoloji çağının artılarının yaşandığına ancak, çocukların artık her şeye çok daha hazır ve kolay ulaşabildiklerine dikkat çeken Toros, “Günümüzde her şeye çok kolay sahip olabilen çocuk ve ergenlerin stresle veya yaşamdaki bir takım sorunlarla mücadele etme güçleri çok fazla gelişmiyor. Bizler de ebeveyn olarak çok fazla fırsat vermiyoruz, her şeyi sunuyoruz. Dolayısıyla ufacık bir streste bekleyebilme, erteleyebilme, mücadele edebilme yerine hemen bir çözüm bulma arayışına giriyor çocuklar. Gelişen teknolojiyle birlikte aile içi iletişim de artık yeterli değil. Bu durumda özellikle madde kullanan arkadaşların etkisi çok daha fazla oluyor. Ulaşılabilirlik zaten çok fazla, artık her yerde var maalesef, 3-5 liraya her şeyi bulabiliyorlar. Dolayısıyla bu tür madde kullanımı çok yaygın. Son yıllarda 9-10 yaş itibariyle de gerçekten çok sık görebiliyoruz ama aileler genellikle 2-3 yıl sonra fark ediyorlar” diye konuştu.

“ÇOCUKLARA 'HAYIR' DEMEYİ ÖĞRETMEK GEREKİYOR”

Lise çağlarındaki gençlerde madde kullanımında artışın çok daha belirgin olduğunu, en yoğun artışın da 15 yaş ve üstünde görüldüğünü dile getiren Toros, “Bir maddeyle ne kadar erken karşılaşırsanız kullanım riski hem fizyolojik hem psikolojik olarak daha sıktır. Keşke görmesek ama bunu görmek çok mümkün artık maalesef. Burada önemli bir neden de çocukların ve gençlerin ‘hayır’ deme hakları olmadığını düşünmeleri. Çocuklara kesinlikle ‘hayır’ demeyi öğretmek gerekiyor. Eğer bir genç arkadaşlarına ‘hayır’ diyemiyorsa, boyun eğen bir yapısı varsa risk biraz daha artıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de madde kullanımına başlama yaşının düştüğünü araştıran çok çalışma olduğunu aktaran Toros, “Yüzde 4-5 diyen çalışmalar var, alkol için deneme derseniz yüzde 20’lerde olduğunu söyleyen çalışmalar var. Ama yüzde 4-5 de yüksek bir oran. Tabi bunu siz anket olarak yapıyorsunuz, çocuk her zaman söylemeyebilir de. Muhtemelen bu oranlar saptanandan biraz daha yüksektir diye tahmin ediyorum. Buna rağmen son yıllarda artış göstermekte, maalesef şimdilik artış hızlı gerçekten. Bu biyo-psiko-sosyal bir sorun, hepsi bir arada. Dolayısıyla sadece hekimle olmaz. Devletin de bunu çok ciddi açıdan ele alması lazım” şeklinde konuştu.

“DOĞRU İLETİŞİM VE PAYLAŞIM ÖNEMLİ”

Anne-babalara önerilerde de bulunan Toros, çocukla doğru iletişim veya paylaşım sağlamanın en önemli şey olduğunun altını çizdi. Toros, çocuğun ailesiyle iyi bir iletişimi varsa; doğruları, yanlışları öğrendiyse veya bir sorunu olduğunda anne-babaya ne olursa olsun anlatabileceğini, onlardan yardım alabileceğini, direkt eleştirilmeyeceğini ya da yalan söylediğinin düşünülmeyeceğini biliyorsa, özgüven açısından da iyi yetişmiş bir çocuksa madde kullanma riskinin minimum olduğunu söyledi.

Prof. Toros, çocuklarda madde kullanımının belirtilerini ise şöyle sıraladı: “Duygu durumda hızlı değişmeler, ani öfke patlamaları, içe kapanma veya suçluluk duygularında artış, yalan söyleme, aileden para çalma, uykusuzluk, gözde kızarıklıklar, iştah değişikliği, okuldan kaçma, ders notlarında düşme, karşı olma-karşı gelmelerde yoğun artışlar, anne babanın sağlayamayacağı bir takım eşyalara sahip olma, abartılı giyim ve özbakım.”

Anne babaların, çocukta böyle bir farklılık hissettiklerinde ‘acaba’ diye şüphelenmelerinde fayda olduğunu belirten Toros, ayrıca eşyaları arasında farklı tabletler, toz, enjektör gibi materyaller bulunması ve gizemli arkadaşları olduğunun hissedilmesinin de çok önemli olduğunu kaydetti. Toros, kız çocuklarının kendilerinden yaşça çok büyük gençlerle flört etmelerinin de çok büyük risk oluşturduğuna dikkat çekti.

Erken farkındalık ve erken destek arayışının çok önemli olduğunu kaydeden Toros, şöyle devam etti: “Madde kullanan çocukların yüzde 70-75’inde kullanmaya başlamadan önce depresyon, güven eksikliği, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, davranım bozukluğu gibi ruhsal bozukluklardan en az biri oluyor zaten. Bu çok yüksek bir oran. Böyle bir çocuğa ne kadar erken destek verirseniz tabii ki daha iyi yanıt alırsınız. Ne kadar geç olursa baş etme stratejisi gelişmemiş, anne babanın o anki kopuşları daha belirgin, maddeye fizyolojik ve psikolojik bağımlılık belki daha fazla olacak. Yani risk daha fazla olur. O nedenle erken olması özellikle önemli.”
İHA -   [1609738]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güncel Haberleri

 • 2019 Üç Aylar ne zaman başlıyor2019 Üç Aylar ne zaman başlıyor

  Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran Üç Aylar 2019 ne zaman başlıyor? İşte Müslüman Aleminin en önemli zaman dilimlerinden üç aylar başlangıcı 2019 ve üç aylar hakkında

  30.12.2018 19:07
 • Üç Aylar 2019 ne zaman başlıyorÜç Aylar 2019 ne zaman başlıyor

  İslam alemi için büyük önem taşıyan üç aylar nedir ve üç aylar ne zaman başlıyor? İşte üç aylar 2019 bu yıl hangi tarihte başlıyor yani üç aylar başlangıcı 2019 ve üç aylar hakkında bilgi...

  30.12.2018 19:03
 • Hangi ilde ramazan bayramı namazı saat kaçta 2018Hangi ilde ramazan bayramı namazı saat kaçta 2018

  15 Haziran 2018 Cuma Ramazan bayramının ilk günü. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il il Ramazan bayramı namaz saatleri 2018 açıklandı. İşte illere göre 2018 ramazan bayramı namazı vakitleri...

  17.01.2018 14:22
 • e-Okul VBS girişi 2018 ve sınav sonuç ekranı!e-Okul VBS girişi 2018 ve sınav sonuç ekranı!

  E okul'da karne notları ve Takdir teşekkür hesaplama heyecanı yaşanıyor. 2018 E okul son yazılı notları, Eokul karne notları ve E okul taktir teşekkür hesaplama sistemi bu sayfada. İşte E okul veli bilgilendirme

  01.01.2018 14:32

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
 • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
 • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
 • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler