Kck Tutukluları Duruşmaya Çıkmadı

Kck Tutukluları Duruşmaya Çıkmadı

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam eden KCK ana davasını izlemek üzere adliyeye gelen Barış ve Demokrasi Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, KCK tutukluların duruşmaya çıkmadığını ifade ederek, tutukluların Özel Yekli Mahkemeleri’nin kaldırılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam eden KCK ana davasını izlemek üzere adliyeye gelen Barış ve Demokrasi Partisi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, KCK tutukluların duruşmaya çıkmadığını ifade ederek, tutukluların Özel Yekli Mahkemeleri’nin kaldırılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

KCK ana davasının bugünkü duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı. Bir önceki duruşmada mahkemeyi protesto eden tutuklular, bugünkü duruşmaya da katılmadı. Davayı izlemek üzere Diyarbakır Adliyesi’ne gelen BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, duruşma çıkışı gazetecilere açıklamada bulundu. Kışanak, KCK’lı tutukluların duruşmaya katılmadığını, Özel Yetkili Mahkemeleri’nin kaldırılmalarını talep ettiklerini söyledi. Uzun zamandan beri Özel Yetkili Mahkemeleri’nin kaldırılması için çağrılarda bulunduklarını hatırlatan BDP’li Kışanak, 17 Aralık’tan sonra hükümetin de bunu dile getirdiğini ifade etti. Kışanak, "Kürt halkının siyaset yapma hakkı elinden alınmak isteniyor. Demokratik siyasetin önündeki engeller, tutuklamalarla, hukuksuz adil olmayan yargılamalarla devam ediyor. Böyle bir ortamda 17 Aralık’ta yaşanan gelişmelerden sonra, hükümette bu yargılamaların adil olmadığı yönünde değerlendirmeler yapmaya başladı. Bir atasözümüz var, ‘Bir musibet, bin nasihatten iyidir’ tam da böyle bir durum yaşanıyor. 5 yıldır anlatmaya çalışıyoruz, izah ediyoruz hukuk adı altında siyasi operasyonlar yürütülüyor, demokratik siyaset engelleniyor, bir halkın siyaset yapma hakkı gasp ediliyor diye söylenmedik söz bırakmadık" dedi.

Kışanak, "Bugün yaşanan gelişmeler sonucunda Türkiye’de artık hukukun, adaletin sorgulandığını görüyoruz. Çok geniş çevreler tarafından bu yargılamaların adalete, hukuka uygun olmadığı tartışmaları yapılıyor. Böyle bir ortamda tutuklu arkadaşlarımız açık ve net bir şekilde Özel Yetkili Mahkemeleri’nin derhal kaldırılmasını talebiyle mahkemeye ifade vermeme tutumlarını sürdürüyorlar. Bugünkü duruşmada da tutuklu arkadaşlarımız adına yapılan açıklamada, Özel Yetkili Mahkemeleri’nin hukuk dışı olduğu, adil olmadığı, demokratik hukuk devletlerinde yerinin olmadığını ifade ederek, bu mahkemelere ifade vermeyeceklerini beyan ettiler. Biran önce, Özel Yetkili Mahkemelerin ve özel kanunların kaldırılması, belli bir halka yönelik özel tutumların ortadan kalkması gerekiyor. Aynı zamanda kişilere özel yargılama usulü kaldırılmalı. Genel, evrensel hukuk normlarına uygun bağımsız, tarafsız bir yargı sisteminin inşa edilmesi gerekiyor.Bu 5 yıl içerisinde Türkiye’nin tüm demokratik kesimleri Özel Yetkili Mahkemeleri’nin, İstiklal Mahkemeleri’nin bir devamı olduğunu ve demokratik hukuk devletinde bu tür mahkemelere yer olmadığını ifade ettiler. Bugün bu düşünce eğer, hükümet tarafından da samimi bir şekilde paylaşılıyorsa, hukuk devletini tesis etmeye yönelik güçlü adımların atılması lazım” şeklinde konuştu.
İHA -   [1650173]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler