İnzar 'ümmetin azizlerini' işledi

İnzar 'ümmetin azizlerini' işledi

Aylık ilim ve kültür dergisi İnzar'ın Şubat 2014 sayısı çıktı. "Bizim idealimiz her bir kardeşimizin bir bütün olarak her alanda kendisini İslami hizmete amade kılmasıdır" sözü kapağa taşıyan dergi, ayın dosyası olarak da 'Şehadet' konusu ele aldı.

İnzar 'ümmetin azizlerini' işledi

İSTANBUL - Aylık ilim ve kültür dergisi İnzar’ın Şubat 2014 sayısı çıktı. “Bizim idealimiz her bir kardeşimizin bir bütün olarak her alanda kendisini İslami hizmete amade kılmasıdır” sözü ile ‘Şehidlerin hedefleri bir…’, ‘Şehadet mektebi’, ‘Şühedaya arzuhalimdir’, ‘Şehidlerde sonra’  yazı başlıkları kapağa taşınmış. Dergi ayın dosya konusu olarak da ‘Şehadet’i ele almış.

 

Derginin editör yazısında özetle; “… Ya Rabbi! İhtiyarlarımız ve gençlerimiz adına, kızlarımız, gelinlerimiz ve bacılarımız adına, mürüvvet sahibi erkeklerimiz ve efendilerimiz adına, değerleri ve mürüvvetleri onların yüzü suyu hürmetine korunmuş bütün ümmet adına şükran ve minnet duygularımızı o azizler kervanına ilet. Onlara bir ümmet olarak minnettar olduğumuzu ilet ve fazlından onlara verdiğin nimetleri artır. Evet, bu ay malumunuz şehadet ayı… Adanmışların; ümmet için, insaniyet-i kübra için öne atılmışların ayı… Mektebinde şehadet olmayan bir millet zillete mahkûmdur, vecizesini de göz önünde bulundurarak bu ayı “o azizleri” güzel bir şekilde yâd etme adına dergimizin dosyasını şehadet olarak belirledik. İnşallah bu onlara karşı olan mükellefiyetimizi bir nebze de olsa yerine getirmenin nişanesi olur” sözlerine yer verilmiş.

 

Şubat sayısından kısa kısa

İnzar Dergisi 113. sayısına kısaca göz attığımızda; Mehmet Beşir Varol şehitlerle ilgili birkaç söz başlığı altında şehid ve şehadetle ilgili detaylı bir konu hazırlamış. Mehmet Şenlik ise şehid ve şehadet mefhumunun dava ve milletler için hayati önemine değinirken Faruk Hamza da, Ahzab Suresi 23. ayeti ışığı altında şehadetin en yüce mertebesinin aslında adanmak olduğunu Bakara 140. Ayet ile Al-i İmran 169. Ayetlerle kıyasını yaparak ortaya koymuş. Abdurrahim Güneş de Allah için ölümü tercih edin hitabına lebbeyk diyen herkesin aslında şehid olduğunu Hz. Resulullah'ın (SAV) hadis-i şeriflerini de delil getirerek izah etmiş. Abdulkadir Turan da şehitlerin şehadet vesileleri farklı olsa da aslında hepsinin hedeflerinin bir olduğunu o hedefin de İ’la-i Kelimetullah projesi olduğunu gözler önüne sermiş.

 

İnzar başyazısı önemli
İnzar Dergisinin Başyazı’sı her zaman olduğu gibi bu ay da önemle okunması gereken bir yazı… Müslüman’ın İslam’a adamış bir davetçi olması gerektiğini, ideal ve istenenin aslında bu olduğunu, bu görev tam olarak ifa edildiği zaman ümmetin kendisinden beklenen misyonu hakkıyla yerine getireceğini okurlarına bir kez daha hatırlatıyor. (Hamdullah Sevim - İLKHA)

İLKHA -   [1650176]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Kültür Sanat Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler