Hiçyılmaz: 2014 yılı bütçesinden aynı performansı beklemek anlamlı olamaz

Hiçyılmaz: 2014 yılı bütçesinden aynı performansı beklemek anlamlı olamaz

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 2013 ve 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçeleriyle ilgili değelendirme de bulundu. Mahalli idareler seçimi nedeni ile harcamaların artacağını ifade eden Hiçyılmaz, "2014 yıl bütçesinden aynı performansı beklemek anlamlı olamaz. Tüketimi kısmaya yönelik (kredi kart kısıtlamaları, tüketici kredilerini azaltmak gibi) politikalar KDV ve ÖTV gelirlerindeki artışı engelleyecektir." dedi.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 2013 ve 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçeleriyle ilgili değelendirme de bulundu. Mahalli idareler seçimi nedeni ile harcamaların artacağını ifade eden Hiçyılmaz, "2014 yıl bütçesinden aynı performansı beklemek anlamlı olamaz. Tüketimi kısmaya yönelik (kredi kart kısıtlamaları, tüketici kredilerini azaltmak gibi) politikalar KDV ve ÖTV gelirlerindeki artışı engelleyecektir." dedi.

Mahmut Hiçyılmaz, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi (Devlet Bütçesi), Hükümet Programına uygun bir şekilde olumlu gerçekleştiğini belirterek, bütçeyle ilgili şunları söyledi; “2012 Yılı Ocak-Aralık Döneminde Bütçe 29,4 milyar TL açık vermişti. 2013 Yılı Ocak-Aralık Döneminde Bütçede 18,4 milyar TL açık oluştu. 2012 Yılı Ocak-Aralık Döneminde Bütçe19 milyar TL faiz dışı fazla vermişti. Bu yılın aynı döneminde 31,5 milyar TL faiz dışı fazla oluştu. 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 artarak 389,4 milyar liraya ulaşmıştır. Bütçe giderleri ise yüzde 12,7 oranında artmış ve 407,9 milyar TL olmuştur. 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında artarak 326,1 milyar lira olmuştur. Faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 14,2 artmış ve 357,9 milyar liraya yükselmiştir.”

Mahmut Hiçyılmaz, Merkezi Yönetim Bütçesine bütçe giderleri açısından ayrıntılı olarak bakıldığında bazı konuların öne çıktığını belirterek, bu noktaları madde madde şöyle sıraladı; 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde Merkezi Yönetim Bütçe Giderleri 407 milyar 890 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Personel giderleri, 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artmış ve 96 milyar 237 milyon liraya ulaşmıştır. 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde sosyal güvenlik kurumlarına ait devlet primi giderleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 oranında artarak 16 milyar 305 milyon liraya yükselmiştir. 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde mal ve hizmet alım giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 oranında artarak 36 milyar 268 milyon TL’ye yükselmiştir. 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde cari transferler (SGK zararları için ödenen, mahalli idarelere yapılan yardımlar) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,9 oranında artarak 148 milyar 735 milyon TL’na ulaşmıştır. 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde sağlık, emeklilik ve sosyal yardım giderleri için geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,7 oranında artışla 71 milyar 793 milyon TL transfer harcaması yapılmıştır. 2013 yılı Ocak-Aralık döneminde cari transferler içinde yer alan tarımsal destekleme ödemeleri 8 milyar 684 milyon TL olmuştur."

2014 yıl bütçesinden aynı performansı beklemenin anlamlı olmayacağının altını çizen Hiçyılmaz, bunun nedenlerini şöyle sıraladı: "2014 yılında mahalli idareler seçimi nedeni ile harcamalar artacaktır. Tüketimi kısmaya yönelik (kredi kart kısıtlamaları, tüketici kredilerini azaltmak gibi) politikalar KDV ve ÖTV gelirlerindeki artışı engelleyecektir. Faiz oranları yükselmektedir, daha da yükselecektir (yani yükselmelidir), yoksa döviz kurunun tutulması zordur."
CİHAN -   [1630261]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler