Gaziantep İhracatı 2013 Yılını Rekorla Kapattı

Gaziantep İhracatı 2013 Yılını Rekorla Kapattı

İhracatta rekorlar kıran Gaziantep, 2013 yılını yüzde 10,2 artışla toplam 6 milyar 473 milyon dolarlık ihracatla kapattı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı açıklamada ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Gaziantep İhracatı 2013 Yılını Rekorla Kapattıİhracatta rekorlar kıran Gaziantep, 2013 yılını yüzde 10,2 artışla toplam 6 milyar 473 milyon dolarlık ihracatla kapattı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı açıklamada ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Gaziantep’ten 2013 yılında toplam 6 milyar 472 milyon 870 bin dolarlık ihracat yapıldığını bildiren Konukoğlu, “Gaziantep ihracatı geçen yıla göre yüzde 10,2 oranında arttı. Böylelikle Gaziantep, ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran dördüncü il olmayı başardı. 2012 yılında Gaziantep’ten 5 milyar 873 milyon dolar ihracat yapılmıştı” dedi.

Konukoğlu, Aralık ayı ihracat rakamına ilişkin şunları kaydetti:

“2013 yılının Aralık ayında yapılan ihracat ise geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 13,9 oranında artarak 583 milyon 796 bin dolar olarak gerçekleşti. 2012 yılı Aralık ayında Gaziantep’ten 512 milyon 442 bin dolar ihracat yapılmıştı. 2013 yılında Türkiye’de en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Gaziantep, 6. sıradaki yerini korudu.”

Geçen yıl Gaziantep’ten yapılan ihracatı ülkelere göre değerlendiren Adil Konukoğlu, ilk sırada Irak, Suudi Arabistan, Libya, Suriye, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Rusya ve Belçika’nın yer aldığını anımsattı. Konukoğlu, Suriye’nin yüzde 411 artışla ihracatın en fazla yükseldiği ülke olduğunu, en fazla kaybın ise yüzde 24 ile Mısır’da yaşandığını bildirdi.

BAŞARI HİKAYESİ YAZMAYA DEVAM EDİYORUZ

Gaziantep’in ortaya koyduğu kendine özgü sanayileşme modeliyle Türkiye’de örnek ve öncü bir şehir olmayı başardığını vurgulayan Konukoğlu, yatırım, üretim, ihracat ve istihdam rakamlarıyla yükselen bir ivme gösterdiğini söyledi.

Küresel piyasalarda yaşanan olumsuzluklara rağmen 2013 yılında ihracatta rekorlar kırdıkları bir dönemi geride bıraktıklarını ifade eden Konukoğlu, kentin1996 yılında 224 milyon dolar seviyesinde olan ihracatını 2013 sonunda 6 milyar 472 milyon 870 bin dolara çıkardığına dikkati çekti.

İŞADAMLARIMIZ DÜNYAYI KÖŞE BUCAK DOLAŞIYOR

Konukoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“2013 yılında tüm dünya ekonomisindeki zorluklara rağmen üretmek ve ürettiğini satabilmek kolay bir iş değildi. Bunu başararak büyük bir cesaret örneği sergiledik. Gaziantepli işadamlarımız, üretmeye devam etti ve dünyayı köşe bucak dolaşarak ihracat pazarlarına yenilerini eklemeyi, ihracatını artırmayı başardılar. Başarı hikayesi yazan ihracatçılarımızı ve bunda emeği geçen bütün çalışanlarını kutluyorum. 2014’ün daha iyi bir yıl olmasını ümit ediyoruz. Önümüzdeki dönemde Gaziantep’in rekabetçi gücünü tasarım ve markalaşma ile daha da artıracağına, Türkiye’nin en önemli üretim ve ihracat üslerinden birisi olmaya devam edeceğine inanıyorum.”

Türkiye’nin yüksek oranlı ve sürdürülebilir büyüme gerçekleştirmesi gerektiğine işaret eden Adil Konukoğlu, ihracatın büyümeye pozitif katkısını artırmak ve 2023 hedeflerine ulaşabilmek için Gaziantep olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti.
İHA -   [1610911]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler