Ekonomi bürokrasisindeki fişleme ve tasfiye iddiaları Meclis'e taşındı

Ekonomi bürokrasisindeki fişleme ve tasfiye iddiaları Meclis'e taşındı

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Yeniçeri, şu soruları yöneltti: "Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’a bağlı kurum ile kuruluşlarda 17 Aralık 2013 tarihinden bu yana görevden alınan kişilerle ilgili olarak adli veya idari herhangi bir inceleme ya da sorusturma yürütülmüş müdür veya yürütülmekte midir? Yürütülmüş veya yürütülmekte ise haklarında inceleme ve soruşturma yapılan kimseler görev ve unvanları ile birlikte kimlerdir?

Görevden almaların dayanağını bahsi geçen bu inceleme ve soruşturmalar mı oluşturmaktadır?

Görevlerinden alınan bu kimselerin yasal görevlerinin dışında faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin somut deliller tespit edilmiş midir? Edildi ise bu deliller görevinden alınan her şahıs için ayrı ayrı belirtilmek sureti ile nelerdir? Somut deliller mevcut değilse anılan kişilerin görevlerinden alınma gerekçeleri görevinden alınan her şahıs için ayrı ayrı belirtilmek sureti ile nelerdir?

Bahse konu görevden alınmaların Başbakanlık'ta hazırlanan bir liste doğrultusunda yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Böyle bir liste mevcut mudur? Mevcut ise anılan liste kimler tarafından, kimlerin talimatı ile hangi yetkilere dayanarak hazırlanmıştır? Listede kaç kişinin ismi bulunmaktadır? Listede ismi bulunan kimselerin kaçı Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’a bağlı kurum ile kuruluşlardaki görevlerinden alınmıştır?

Ekonomi bürokrasisinde çalışan kimselerin dünya görüşlerine göre fişlendikleri ve tasfiye ile görevden almaların bu doğrultuda yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

17 Aralık 2013 tarihinden bu yana Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan yöneticiler içerisinde görevinden alınmış olanların sayısı kaçtır? Bu kimseler, görev, unvan ve görevden alınma gerekçeleri ile birlikte kimlerdir? Bahsi geçen görevden almaların ardından Türkiye’nin G-20 başkanlığının nasıl ve hangi kadrolarca yürütülmesi planlanmaktadır?

Ekonomik hedeflerin revize edildiği bir dönemde ekonomi bürokrasisinde geniş çaplı tasfiyeler yapılmasının olumsuz etkiler doğurmaması için hangi tedbirler alınmıştır?"
CİHAN -   [1872342]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler