(düzeltme) İhracatçılar Güven Ve İstikrar İstiyor

(düzeltme) İhracatçılar Güven Ve İstikrar İstiyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasının siyasi ve ekonomik istikrara bağlı olduğunu, istikrarın olmadığı yerde gelişimin sekteye uğrayacağını söyledi.

(düzeltme) İhracatçılar Güven Ve İstikrar İstiyorGüneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasının siyasi ve ekonomik istikrara bağlı olduğunu, istikrarın olmadığı yerde gelişimin sekteye uğrayacağını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 2014 yılının ilk iki ayı içerisinde gerçekleştirilen ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Ocak ve Şubat ayı dönemleri içerisinde bölgede yüzde 13,6’lık bir ihracat artışı yakalandığını ifade etti.

GAİB’in, Türkiye’nin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yoluna devam ettiğini kaydeden Çıkmaz, “Bölge ülkelerinde yaşanan bazı olumsuzluklara rağmen yüzde 12-13’lük artışlar bizlerin ileriye dönük beklentilerimizi arttırıyor. Ülkemizde siyasi veya ekonomik olumsuz bir hava yaşanmadığı takdirde 2023’te bizim birlik olarak 30 milyar dolar olan hedefimize ulaşacağımızı umut ediyorum” dedi.

Dış pazarlara açılmada ve ihracatın artmasında ülkedeki demokratik istikrarın çok önemli olduğuna vurgu yapan Çıkmaz, “Demokrasi olmazsa ihracat olmaz, demokrasi olmazsa özgürlük olmaz, demokrasi olmazsa ekonomi olmaz, demokrasi bizim damarlarımızda akan kan gibidir. Bu nedenle demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkmamız lazım. Birliğimizin beraberliğimizin bozulmaması adına elimizden gelen bütün gayretleri sarf etmeliyiz. Hükümetin bu konudaki önerilerini görüşlerini desteklememiz lazım. Ekonomi için ihracat için özgürlükler için demokrasi için hükümetlerde istikrar şart. Hükümetlerin istikrarı o ülkenin refahı için son derece önemli” diye konuştu.

İstikrarın ve demokrasinin tam olarak yerleşmediği komşu ülkelerde neler yaşandığının herkes tarafından bilindiğini ve görüldüğünü belirten GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, şöyle devam etti:

“Bugün Irak ve Suriye’de tüm yer altı kaynakları ve petrol olmasına rağmen eksik demokrasiden dolayı insanlar özgürlüklerini tam olarak yaşayamıyor. Ben ticari hayatım boyunca hükümetlerde istikrar olduğu zaman kalkınmanın da aynı paralelde olduğunu gördüm. 1980 ihtilalından sonra rahmetli Turgut Özal dönemini gördük. Türkiye’nin önünü açan önemli liderlerden biriydi. Ondan sonra parçalı hükümetler geldi yani koalisyon hükümetleri oluştu. Koalisyon hükümetleri döneminde Türkiye ekonomik yönden istikrarsızlıklar yaşadı. Benim değerlendirmem sadece ekonomik açıdan diğer yönlerden belki demokrasiye fazla zararı olmamış olabilir. Güçlü hükümetlerinin ülkemizin kalkınmasında, insanların iş, aş bulmasında önemli olduğunu düşünüyorum. Bu hangi parti olursa olsun biz birlik olarak parti gözetmiyoruz ama hükümetteki istikrarın ekonomiye de yansıdığını belirtmek istiyoruz.”
İHA -   [1690758]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler