Destici, Adalet Bakanlığı"nın görüşlerine karşı AYM'ye beyan sundu

Destici, Adalet Bakanlığı"nın görüşlerine karşı AYM'ye beyan sundu

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) giderek ‘yüzde 10 barajı' ve 'partilere verilen hazine yardımı' konusunda daha önce yaptığı bireysel başvuruya Adalet Bakanlığı’nın AMY'ye verdiği görüşlerine karşı beyanlarını sundu.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) giderek ‘yüzde 10 barajı' ve 'partilere verilen hazine yardımı' konusunda daha önce yaptığı bireysel başvuruya Adalet Bakanlığı’nın AMY'ye verdiği görüşlerine karşı beyanlarını sundu.

Mustafa Destici, karşı beyanlarını sunduktan sonra Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması yaptı. Ülkede uygulanan haksız adaletsiz temsilde adaleti sağlamayan yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması için ve partilere verilen hazine yardımı ile ilgili bireysel başvuruda bulunduğunu belirten Destici, bu konu ile ilgili Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı’ndan görüş istediğini Adalet Bakanlığı görüşlerine karşıda bizden beyan istemeleri üzerine beyanlarını sunduğunu dile getirdi.

Destici şu düşüncelerini aktardı: "Anayasa'nın 68. maddesinde siyasi partilere hakça ve yeteri kadar yardım yapılır denmesine rağmen biliyorsunuz yüzde 7 bir yasal düzenleme yapıldı bu hükümet tarafından ve sadece yüzde 7 üzerinde oy alan partilere 2011 genel seçimlerinde hazine yardımı yapılıyor. Geçtiğimiz yıl yerel seçim olduğu için bu yardımın iki katı yine sadece bu üç partiye verildi ve 350 trilyon parayı bu üç parti aldı. Bunun yaklaşık 200 trilyonu AKP’ye, 100 trilyon civarında CHP ve 50 triyon civarında da MHP aldı. Şimdi ocak ayında 540 trilyon yardım yapılacak. Bunun 180 trilyonu hazine yardımı 360 trilyonu ise seçim yardımı. Hazine yardımını diyelim yasal bir düzenleme yaptınız buna da itiraz ettik. Ama en azından 360 trilyon seçim yardımı nasıl olur da sadece üç partiye verilir. Biz diyoruz ki hakça adaletçe aynen Anayasa'nın 68. Maddesinde olduğu gibi yeteri miktarda yardım yapılsın. Bu konu ile ilgili de bireysel başvuruda bulunmuştum. Bunlarla ilgili Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı’ndan görüş istedi. Adalet Bakanlığı görüşlerine karşı da bizden beyan istedi, ben bugün Adalet Bakanlığı’nın hem yüzde 10’luk seçim barajı ile ilgili hem de hazine yardımı ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne göndermiş olduğu görüşlere karşı beyanlarımı bugün sundum."
CİHAN -   [1872459]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler