CHP'li Tanrıkulu, Başbakana "mal varlığı dondurulanları' sordu

CHP'li Tanrıkulu, Başbakana "mal varlığı dondurulanları' sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “2002-2013 yılları arasında 16 Aralık tarihi itibariyle kaç kişinin mal varlığı dondurulmuştur? Sebepleri nelerdir?” diye sordu. İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Bakanlar Kurulu’nun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1267, 1988 ve 1989 sayılı kararları doğrultusunda Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulmasına karar verilen kişi, kuruluş ve organizasyonlar lis

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “2002-2013 yılları arasında 16 Aralık tarihi itibariyle kaç kişinin mal varlığı dondurulmuştur? Sebepleri nelerdir?” diye sordu.

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Bakanlar Kurulu’nun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1267, 1988 ve 1989 sayılı kararları doğrultusunda Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulmasına karar verilen kişi, kuruluş ve organizasyonlar listesinde değişikliğe gittiğini hatırlattı. Tanrıkulu, “Bakanlar Kurulu’nun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1267 (1999), 1988 (2011) ve 1989 (2011) sayılı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan mal varlığının dondurulmasına karar verilen kişi, kuruluş ve organizasyonlar listesinde değişiklik yapılmasına ilişkin kararları Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Kararın yürürlüğe konulması, Maliye Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu’nca 4 Kasım 2013 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1267 (1999), 1988 (2011) ve 1989 (2011) sayılı kararları doğrultusunda mal varlıklarına belirtilen kişi, kuruluş ve organizasyonların tasarrufunda bulunan Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulmasına karar verilen kişi, kuruluş ve organizasyonlar listesine Mohamed Lahbous eklenmiştir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aynı kararı çerçevesinde Türkiye’de mal varlıklarının dondurulmasına karar verilen kişi, kuruluş ve organizasyonlar listesinin El-Kaide bağlantılı gerçek kişiler başlıklı bölümüne Muhammed Jamal Abd-Al Rahim ile Abd-Al-Hamid Al-Maslı, El Kaide bağlantılı tüzel kişi, kuruluş ve organizasyonlar başlıklı bölüme Muhammad Jamal Network eklenmiştir.

Bu arada ‘El-Kaide ile bağlantılı tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonlar’ listesinin 56. sırasında yer alan ‘Sanabel Relief Agency Limited’ adlı kuruluşa ilişkin hüküm yürürlükten kaldırılmıştır.” açıklamasını yaptı.

2002-2013 YILLARI ARASI

Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle, “2002-2013 yılları arasında 16 Aralık tarihi itibariyle kaç kişinin mal varlığı dondurulmuştur? Sebepleri nelerdir? “El-Kaide ile bağlantılı tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonlar” listesinin 56. sırasında yer alan 'Sanabel Relief Agency Limited' adlı kuruluşa ilişkin hükmün yürürlükten kaldırılmasının gerekçesi nedir? Mal varlığı dondurulması sebebiyle 2002-2013 yılları arasında yıllar itibariyle 'Danıştay'a açılan dava var mıdır? Varsa sayıları yıllara göre nedir? Açılan bu davalar nasıl sonuçlanmıştır?” sorularını yöneltti.
CİHAN -   [1630105]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler