CHP'li Özel, Bakan Elvan'a işçilerin üç aydır maaş alamamasını sordu

CHP'li Özel, Bakan Elvan'a işçilerin üç aydır maaş alamamasını sordu

CHP Manisa Milletvekili Özgür, Manisa-İzmir arasında yolculuk süresini 15 dakikaya indirecek Sabuncubeli Tüneli inşaatında çalışan 200 işçinin, üç aydır maaşlarını alamadığını bildirdi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, tünelin yapımının durması ve işçilerin maaşlarını alamamasını sordu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür, Manisa-İzmir arasında yolculuk süresini 15 dakikaya indirecek Sabuncubeli Tüneli inşaatında çalışan 200 işçinin, üç aydır maaşlarını alamadığını bildirdi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, tünelin yapımının durması ve işçilerin maaşlarını alamamasını sordu.

Milletvekili Özel, tünelin 2016 yılının sonuna doğru hizmete açılacağının söylendiğini dile getirdi. Özel, “Oysa 2011 yılında temeli atılan tünelin 2013 yılında bitirileceğine dair sözler verilmiş, projenin 2015 yılında bitirilmesi planlanmış ancak işi alan firmanın uzun süre işe başlamaması gibi nedenlerle geçtiğimiz aylarda projenin 2016 yılına uzatıldığı açıklanmıştır.” diye konuştu.

Özel, şunları söyledi: “Bir taraftan Sabuncubeli Tüneli’nin gecikme nedeni olarak tünelin Manisa ucunda meydana gelen heyelan gösterilirken diğer taraftan projenin trafiği rahatlatması amacıyla büyütüldüğü, ilk projelendirildiğinde uzunluğu 2 bin 800 metre olan tünelin, son düzenlemeyle 4 bin 70 metreye çıkarıldığı, gecikme nedeni olarak sunulmaktadır. Ayrıca ihaleyi alan firmanın ödeme güçlüğü çektiği ve işi alt taşeron olarak başka bir firmaya devrettiği, bu firmanın da ödeme yapmadığı için 200 işçinin maaş alamadığı söylenmektedir. Üç aydır maaşlarını alamayan işçiler, aynı zamanda bir aydır işin durması sebebiyle daha da zor durumda kalmışlardır.”

CHP’li Özel, Bakan Elvan’a şunları sordu: “Sabuncubeli Tüneli’nin şu ana kadar ne kadarı tamamlanmıştır? Sabuncubeli Tüneli’nin gecikme nedeni olarak tünelin Manisa ucunda meydana gelen heyelan gösterilmektedir. Bu bağlamda Sabuncubeli Tüneli'ne ilişkin gerekli fizibilite ve etüt çalışmaları yapılmış mıdır? Yapıldı ise heyelan, zemin kayması gibi durumlara karşı herhangi bir önlem alınmaması ve projede bunun öngörülmemiş olmasının nedeni nedir? Zemin etüdü ve risklere ilişkin fizibilite, hangi firma tarafından ve ne kadar bedelle yapılmıştır? Tünelin uzunluğunun 4 bin metreye çıkarılmasının nedeni nedir? Bu değişiklikle proje kaç ay gecikmiş olacak ve resmi olarak ne zaman tamamlanacaktır? Sabuncubeli Tüneli inşaatı şu anda devam etmekte midir? Etmiyorsa, inşaatın devam etmeme nedeni nedir? Projede çalışan toplam işçi sayısı kaçtır? Bu işçilerin üç aydır maaşlarını alamadıkları doğru mudur? Doğru ise maaşlarını alamayan işçilerin haklarına ilişkin ne gibi bir tasarrufunuz olacaktır? Sabuncubeli Tüneli projesi bir taraftan proje 2 bin metreden 4 bin metreye çıkarılırken diğer taraftan inşaatın durması, işçilerin maaşlarını alamaması gibi problemler yaşanmasının nedeni nedir?”
CİHAN -   [1872300]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler