CHP'li Ören, Bakan Elvan'a Sabuncubeli Tüneli'ni sordu

CHP'li Ören, Bakan Elvan'a Sabuncubeli Tüneli'ni sordu

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, 2013 Eylül ayında açılacağı bildirilen Sabuncubeli Tüneli inşaatının neden durduğunu sordu.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, 2013 Eylül ayında açılacağı bildirilen Sabuncubeli Tüneli inşaatının neden durduğunu sordu.

Ege Bölgesi'ni İstanbul ve Marmara Bölgesi'ne bağlayan en önemli yol olan İzmir-Manisa karayolunda yapılan tünelin inşaatının durduğuna ilişkin haberlerin basında yer aldığını dile getiren Ören, “2011’de büyük bir temel atma töreni ile inşaatına başlanan tünelin iki yıl içerisinde bitirileceği sözü verilmiş ve Eylül 2013’te tamamlanarak araç trafiğine açılacağı açıklanmıştır ancak işi alan firmanın uzun süre işe başlamaması, inşaatın sık sık durması tünel inşaatlarının yarım kalacağı kuşkusu doğurmuştur. Yapılan ihale ve sözleşmeye rağmen Sabuncubeli projesinde iki defa tadilat yapılmış, uzunluğu 2 bin 800 metreden 4 bin 70 metreye, sonradan da 6 bin 480 metreye çıkarılmıştır. Tüneli yap-işlet-devret modeli ile yapacak olan firma, 11 yıl 11 ay 11 gün süreyle işletme hakkına sahip olacakken proje değişikliğiyle bu süre uzatılmıştır. Hükümetiniz döneminde kamu projeleri önce küçük tutulup ihaleler ve sözleşmeler buna göre yapıldıktan sonra proje değişiklikleriyle işler büyütülerek, haksız yere firmalara para aktarıldığı iddia edilmektedir.” dedi. Milletvekili Ören, basında çıkan haberlerde ihaleyi alan firmanın ödeme güçlüğü çektiği ve işi alt taşeron olarak başka bir firmaya devrettiği, bu firmanın da ödeme yapmadığı için işçilerinin para alamadığı, bunun üzerine yüzde 90'ının işi bıraktığının da iddia edildiğini söyledi. Ören, “Böyle giderse Manisa için büyük önem arz eden Sabuncubeli Tüneli’nin bitirilerek araç trafiğine açılmasının mümkün olmadığı, vatandaşlar tarafından sık sık dile getirilmektedir.” diye konuştu.

CHP Milletvekili Ören, Bakan Elvan’a şunları sordu: “Bunlara göre Sabuncubeli Tüneli inşaatı neden durmuştur? İşin durdurulması kararı, Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Yapılan ihale ve sözleşmeye aykırı olarak işi durduran firma hakkında idari ve cezai yaptırım uyguladınız mı? Tünel uzunluğunun artması nedeniyle oluşan artış için işi yapan firmaya fazladan herhangi bir ödeme yapılacak mıdır veya işletim süresinin arttırılması imtiyazı verilecek midir? İş başladıktan sonra projenin büyütülmesi ve ihalesiz olarak firmaya ek ödeme yapılarak veya işletim süresi uzatılarak imtiyaz verilmesinin, ihaleye fesat karıştırmak olduğu iddiaları doğru mudur? Tünelin bitirileceği tarih olan Eylül 2013 tarihinin üzerinden bir yıl geçtiği halde inşaat bitirilmemiştir. Bu durumda ihale iptal edilecek midir? İşin bitirilmemesi nedeniyle devletin uğradığı kamu zararı ne kadardır? Yarım kalan bu projede, inşaat işlerine ne zaman devam edilecektir? Sabuncubeli Tüneli'nin bitirilerek araç trafiğine açılacağı kesin tarih nedir?”
CİHAN -   [1871061]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler