CHP'li Havutça: Balıkesir'deki kanser vakaları araştırılsın

CHP'li Havutça: Balıkesir'deki kanser vakaları araştırılsın

CHP Milletvekili Namık Havutça, Balıkesir'deki kanser vakalarını, sebeplerini ve alınması gereken önlemleri Meclis'in araştırmasını istedi. Hazırladığı araştırma önergesinde, kanser hastalığında çevre faktörlerinin büyük bir yeri olduğuna dikkat çekerek, "Çevresel nedenlere dayanan kanser vakaları önlenebilir. Bunun için devletin, çevre kirliliğini azaltması önemlidir." dedi.

CHP Milletvekili Namık Havutça, Balıkesir'deki kanser vakalarını, sebeplerini ve alınması gereken önlemleri Meclis'in araştırmasını istedi. Hazırladığı araştırma önergesinde, kanser hastalığında çevre faktörlerinin büyük bir yeri olduğuna dikkat çekerek, "Çevresel nedenlere dayanan kanser vakaları önlenebilir. Bunun için devletin, çevre kirliliğini azaltması önemlidir." dedi.

Balıkesir'de 60 mahallenin arsenikli su kullanıyor olması ve Balıkesir Tabip Odası'nın arsenikli su kullanımının ciddi kanser vakalarına yol açtığı uyarısı gündemde yerini korurken Milletvekili Havutça, su kirliliğine dikkat çekerek kanser vakalarının Meclis'te kurulacak bir komisyon tarafından araştırılmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde ise Sağlık Bakanlığı'nın verilerini kullandı. Havutça, "Bakanlığın 30 Eylül 2013 tarihindeki istatistik bilgilerine dayanarak verdiği bilgilere göre Balıkesir'de 2006 yılında 133,77, 2007 yılında 146,47, 2008 yılında 149,79 kanser vakası görülme sıklığı yaşandı. Sağlık Bakanlığı, 'Balıkesir ilinde Türkiye ortalamasından anlamlı farklılık gösteren bir kanser artışı söz konusu değildir.' dese de bu üç yıla bakıldığında bir artış gözlenmektedir." dediği önergede, son beş yılın verilerinin de açıklanmadığına dikkat çekti.

Kanser hastalığında çevre faktörlerinin büyük bir yeri olduğuna vurgu yapılan önergede, şu görüşlere yer verildi: "2010 yılında TBMM'de kanser hastalığı konusunun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan araştırma komisyonunun raporunda, 'Yapılan araştırmalar, çoğu kanserin üçte ikisinin (yüzde 67) bazı çevresel faktörlerle (bir başka görüşe göre bu değer yüzde 80'dir) ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu araştırmalar, çevresel faktörler arasında olan gıda, aynı zamanda radyasyona, enfeksiyöz ajanlar ile hava, su ve toprakta bulunabilen maddelere maruz kalma ile kanser arasında bir ilişkili olduğunu göstermektedir.' denilmiş ve devamında da, 'Bu nedenle kanserle mücadelede önlenebilir nitelikte olan çevresel etmenlerin azaltılması önemlidir. Bu alandaki ilk sorumluluk, çevresel etmenlerin kontrolünden sorumlu olan resmi otoritelere düşmektedir.' denilerek, çevresel etmenlerden birinci derecede devlet otoritesi sorumlu tutulmuştur."

'BAKANLIK ENVANTERİNDE BALIKESİR'İN ÖNCELİKLİ SORUNU SU KİRLİLİĞİ'

Milletvekili Namık Havutça, önergesinin gerekçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verilerine de dikkat çekti: "Balıkesir ilinde çevresel kirlilik giderek artmaktadır. 2004 yılında dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı'nın hazırladığı Türkiye Çevre Atlası'ndaki 'Kıyılarımızdaki kirlilik düzeyi'ne göre Marmara Denizi, Bandırma ve Ayvalık da su kirlilik yükü fazla olan bölgeler arasındadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2012 Yılı İl Çevre Sorunları ve Öncelikleri Envanteri'nde, Balıkesir'in 2009-10 yıllarında birinci öncelikli sorunu su kirliliği, ikinci öncelikli sorunu hava kirliliği, üçüncü öncelikli sorunu da atık kirliliği olarak tespit edilmiştir."
CİHAN -   [1872256]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler