Çeşme kruvaziyer turizmi için tanıtım istiyor

Çeşme kruvaziyer turizmi için tanıtım istiyor

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen sektör toplantılarına Çeşme ilçesinde devam edildi. Çeşme Ulusoy Limanı’ndaki toplantıda, ağırlıklı olarak Çeşme ve kruvaziyer konuları ele alındı. Üyeler, kruvaziyer turizmiyle 2012 yılında tanışan Çeşme’nin bu pastadan daha fazla pay alabilmesi için dünyada tanıtımının arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen sektör toplantılarına Çeşme ilçesinde devam edildi. Çeşme Ulusoy Limanı’ndaki toplantıda, ağırlıklı olarak Çeşme ve kruvaziyer konuları ele alındı. Üyeler, kruvaziyer turizmiyle 2012 yılında tanışan Çeşme’nin bu pastadan daha fazla pay alabilmesi için dünyada tanıtımının arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

Ulusoy Çeşme Liman İşletmeleri Bölge Müdürü Can Özgen, Çeşme’nin kruvaziyer turizmi açısından Ege Denizi’ndeki en uygun limanlardan biri olduğunu söyledi. 2012 yılında Çeşme’ye 4 bin 55 kruvaziyer yolcu gelirken bu sayının 2013 yılında 35 bin 81’e yükseldiğini belirten Özgen, 2014 yılında ise 37 bin 467 olarak kayıtlara geçtiğini aktardı. Özgen, “Kruvaziyer turizminin Ege Bölgesi’ndeki durumuna bakıldığında Kuşadası yüzde 45, İzmir yüzde 38, Marmaris yüzde 12, Çeşme yüzde 3 pay alıyor. Kruvaziyer turizminin geliştirilmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yeni Ro-Ro iskelesi ve sahası inşa edildi. Mevcut iskelenin boyu, 150 metreden 322 metreye çıkarıldı. Terminal içeresinde yer alan pasaport kontrol noktaları, 4’ten 6’ya çıkarıldı.” diye konuştu. Özgen ayrıca Çeşmeye 2015 yılında Aegean Paradise, Star Pride, Louis Cristal, Seabourn Sojourn ve Voyager isimli gemilerinin gelmesinin kesinleştiğini sözlerine ekledi. İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ise oda olarak yurtdışında katıldıkları kruvaziyer turizmi ile ilgili bütün fuarlarda sadece İzmir’in değil, bölgede bulunan bütün kruvaziyer limanlarının tanıtımını yaptıklarını söyledi.

Toplantıda üyeler de barınma ve çekek yeriyle ilgili sıkıntılarını dile getirerek, “Gezi tekneleri ve balıkçı teknelerinin barınağı olmadığı için kışlama yapacağımız çekek yeri konusunda sıkıntı yaşıyoruz.” dedi. Konu üzerine söz alan Can Özgen, limanda en geç 2016 yılında yeni çekek yerinin hizmete girmesinin planlandığını belirtti. Çeşme Denizciler Derneği Başkanı İbrahim Dinçsoy ise Fener Burnu’nda yapılması planlanan balıkçı barınağının burnun arka tarafına alınması durumunda, teknelerin barınma konusuna çözüm getirilebileceğini anlattı. DTO Şube Başkanı Öztürk de bölgede çekek yeri ve barınma konusunda yaşanan sıkıntıları yakından takip ettiklerini, kalıcı çözümler için çalıştıklarını aktardı.
CİHAN -   [1871817]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler