Bütçe görüşmesinde Urla vilları tartışması

Bütçe görüşmesinde Urla vilları tartışması

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Urla'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için inşa ettirildiği iddia edilen villalarla ilgili İnternet'e düşen ses kaydını yalanlamadı; ancak kaydın Urla ile ilgili değil Kemalpaşa ile ilgili olduğunu söyledi. Çelik, telefon görüşmesinin de "kendisinden talep edileni yapmadığını gösterdiğini" savundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Urla'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için inşa ettirildiği iddia edilen villalarla ilgili İnternet'e düşen ses kaydını yalanlamadı; ancak kaydın Urla ile ilgili değil Kemalpaşa ile ilgili olduğunu söyledi. Çelik, telefon görüşmesinin de "kendisinden talep edileni yapmadığını gösterdiğini" savundu.

TBMM'de bütçe görüşmelerinde Kültür Bakanı Ömer Çelik bakanlığı adına bir sunum yaptı. Sunumun ardından CHP Ankara milletvekili İzzet Çetin söz alarak birkaç soru yöneltti. Çetin son olarak 17 Aralık sonrasında İnternet'e düşen ve Erdoğan'ın Urla'da inşa ettirdiği iddia edilen villalarla ilgili ses kayıtlarını okudu. Burada beşinci telefon görüşmesinin Kültür Bakanı Ömer Çelik'le yapıldığını belirten Çetin, "Tutanaklara geçsin gelecekte ülkenin nasıl yönetildiği." diye ses kaydını okuduğunu söyledi.

Bu arada AK Parti Bursa milletvekili Önder Matlı, "Hangi gazete o, Sözcü mü Taraf mı" diye sordu.

Ardından söz alan Ömer Çelik, ses kaydını yalanlamadı; ancak içeriğinin farklı olduğunu savundu: "Topluca cevap vereceğim. Ama komisyonda asla tahammül edemeyeceğimiz şey maddi bilgi hatasıdır. Sayın milletvekili Urla diye başladı 'telefon görüşmesi var' dedi, 'beşincisi size geliyor' dedi. Bahsettiği telefon görüşmesinin Urla ile ilgisi yok. Bu bir maddi bilgi hatasıdır. Çünkü Urla doğal sit olduğu için Kültür ve Turizm bakanlığı ile hiçbir ilgisi yoktur. Doğal sit ile kültürel sit arasındaki arkeolojik sit arasındaki farkı bilelim. Orada yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aittir."

Çelik, son olarak "Bahsettiğiniz telefon görüşmesi çok temel bir siyasi okur yazarlık temelinde bakıldığı zaman talebin reddi görülür orada. Bana deniyor ki 'şurayı şurayı halledebilir misiniz' ben de orada niçin halledemeyeceğimizi anlatıyorum ve sonuç itibari ile benim dediğim gibi olmuştur. İlgili firma, bahsedilen yer Urla değildir, bahsettiği telefon görüşmesi Kemalpaşa'dır. Netice itibari ile ben oranın çözülemeyeceğini söylemişim. Sonuçta da orada da hiçbir işlem yapılamadığı için o görüşmenin neticesinde şimdi orası yeniden bakanlığa teslim edilecektir. Mozaikler taşınacak duvarlar aynen korunacaktır. Sayın milletvekilinin illegal bir telefon görüşmesini burada okumasını takdirlerinize bırakıyorum ama o telefon görüşmesi de benim benden talep edileni yapmadığımı gösteren bir telefon görüşmesidir." ifadelerini kullandı.
CİHAN -   [1868593]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler