Bursalı sanayiciye teknoloji transferi hızlanacak

Bursalı sanayiciye teknoloji transferi hızlanacak

Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UÜ TTO), TÜBİTAK’ın 2014 yılı desteklerinden yararlanacak 10 üniversite arasında yer alarak büyük bir başarıya imza attı. TTO’nun, alacağı 10 milyon liralık bu destekle Bursa’ya ve ülkemiz sanayisinin gelişmesine büyük katkılar sağlaması bekleniyor.

Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UÜ TTO), TÜBİTAK’ın 2014 yılı desteklerinden yararlanacak 10 üniversite arasında yer alarak büyük bir başarıya imza attı. TTO’nun, alacağı 10 milyon liralık bu destekle Bursa’ya ve ülkemiz sanayisinin gelişmesine büyük katkılar sağlaması bekleniyor.

Programa göre, Uludağ Üniversitesi TTO, geri ödemesiz (hibe) olarak her yıl 1 milyon TL olmak üzere 5 yıl desteklenecek. Her yıl yapılacak değerlendirmeler ile bu destek süresi 10 yıla kadar uzatılabilecek ve değeri 10 milyon TL’ye ulaşan destekten yararlanarak sanayiye teknoloji transferi hız kazanacak.

Üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi ve bilgiye dayalı geliştirilen yeni teknolojilerin sanayinin kullanımına sunulması için TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından geçen yıl ilk kez ‘1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı’ başlatılmıştı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, geçen yıl anonim şirket olarak kurdukları Teknoloji Transfer Ofisi’ne böyle bir desteğin gelmesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, “Bu destek sayesinde üniversite-sanayi işbirliğinde büyük atılımlar gerçekleşecektir.” dedi.

Uludağ Üniversitesi Proje Yönetim Merkezi (PYM), Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme Merkezi (ÜSİGEM) ve Sürekli Eğitim ve Kariyer Merkezi (ÜSEKAM) birimlerinin koordinasyonunu da sağlayarak üniversite-sanayi işbirliğini geliştirecek olan UÜ-TTO; sanayiye dönük proaktif faaliyetlerini, aldığı destekle daha da büyütecek.

Kuruluşundan bu yana TTO faaliyetlerine liderlik eden Üniversite-Sanayi İşbirliğinden Sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Zeynep Kahveci ile UU-TTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Yürütücüsü Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Durmuş, desteklenen projenin faaliyetlerini birlikte yürütecek. Bu faaliyetlere, UÜ-TTO’nun tam zamanlı 20 çalışanının yanı sıra Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Bursa Orhangazi Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan proje grupları da destek verecek.

ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirketi ve Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı ortaklığında anonim şirket statüsünde geçen yıl kurulan TTO, proje grubunda yer alan deneyimli öğretim üyeleri, yöneticisi Fatih Yalınbaş ve tam zamanlı personeliyle faaliyetlerini yürütüyor.

PASTALI KUTLAMA

Bu arada, Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, UÜ TTO Yönetim Kurulu Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Karagöz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Saim Kılavuz ve TTO çalışanları, şirketin birinci yaş gününü ve TÜBİTAK’tan hibe desteğini, pasta keserek kutladı.
CİHAN -   [1609600]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler