Bosna Hersek'te Aliya İzzetbegoviç"in Doğduğu Evin Açılışı Gerçekleştirdi

Bosna Hersek'te Aliya İzzetbegoviç"in Doğduğu Evin Açılışı Gerçekleştirdi

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Bosna Hersek ziyareti çerçevesinde, restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan, ülkenin ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in Bosanski Şamats’taki doğduğu evin açılışını yaptı.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Bosna Hersek ziyareti çerçevesinde, restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan, ülkenin ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in Bosanski Şamats’taki doğduğu evin açılışını yaptı.

Restorasyonu TİKA tarafından tamamlanan Aliya İzzetbegoviç’in Bosanski Şamats şehrindeki doğduğu evin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, merhum İzzetbegoviç’in oğlu ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, bazı milletvekilleri, Bosna Hersekli bakanlar, belediye başkanları, İslam Birliği yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, başbakan yardımcılığı görevine atandıktan sonraki ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiğini belirterek, böylesine güzel bir müessesenin açılışına katılmaktan onur duyduğunu söyledi. Bosanski Şamats’ta bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Kültür durakları oluşturmak zorundayız. Durup soluk almak için, durup anlamak için. Medeniyet ancak tefekkür ile mümkün. Zira önce tahayyül edilen, sonrasında zuhur ediyor” dedi.

Bosna tarihi ve 20. yüzyıl Balkan tarihi için değil, bütün dünya tarihi için önemli bir zatın mirası üzerinde olduklarını belirten Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Medeniyetimizin büyük evladı Aliya İzzetbegoviç, bu şehirde doğdu. Bir arada yaşama kültürünü, bütün varlığa tek gözle bakmayı, bir karıncayı bile bir ulu nazar ile görmeyi bu evde öğrendi. İşte bu muazzam idraktir ki geçmişte Balkan coğrafyasına huzuru ve barışı getiren idarenin sarsılmaz hayat düsturlarıdır. Sava Irmağı’nın akışında, yaz günleri altın rengi sararan tarlalarda, öyle sanıyorum ki Aliya, vatanını, bu toprakları sevmeyi, aziz bilmeyi öğrendi. Sonrasında, hayatının geri kalan kısmında, kara siyaset tüm bu coğrafyayı kasıp kavururken, kitlesel bir çılgınlık halinin ülkeyi bir baştan bir başa sardığı dönemde Aliya, savaşın bile ahlaklı olanını bütün dünyaya öğretti” diye konuştu.

İzzetbegoviç'in bir hoşgörü adamı olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, İzzetbegoviç'in bir sözünden alıntı yaparak, “Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, Bosna’nın özünü zedeliyor” dedi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Aliya İzzetbegoviç Anı Evi projesinin gerçekleştirilmesinde katkıda bulanan herkese teşekkür ederek, konuşmasını tamamladı.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç de açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Bosna Hersek'e, bu ülkede yaşayan insanlara verdiği destekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bakir İzzetbegoviç, devletin kurucularından, babası ve ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in evinin restorasyonu projesi dolayısıyla kardeş Türk halkı ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine İzzetbegoviç ailesi adına teşekkür etti. Bakir İzzetbegoviç, TİKA’nın Bosna Hersek’te sağlık, eğitim, tarım ve sosyal alanlarda büyük önem taşıyan projeler gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise törende yaptığı konuşmada Balkanlar’da oluşturulan barış ortamının, çok kültürlü ve çok etnikli yapının, bütün dünyada örnek olarak gösterilebileceğine işaret ederek, projeye katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

"Aliya İzzetbegoviç Hatıra Evi" olarak hizmet verecek, aynı zamanda Bosna Hersek'teki insani yardım kuruluşu "Merhamet"in bölge merkezi olarak kullanılacak. Merhum Aliya İzzetbegoviç'e ait özel eşyanın da sergileneceği bir müzeyi içerisinde barındıracak hatıra evi, kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, açılışın ardından, Visoko kentine geçerek, TİKA tarafından yaptırılan sağlık merkezini hizmete açacak. Visoko'nun Moştre beldesinde 15 bin kişiye hizmet verecek, yaklaşık 650 metrekarelik bir alana kurulu olan ve ismi "TİKA" olacak sağlık merkezi, ülkenin en modern ve prestijli sağlık kurumlarından biri olarak gösteriliyor.
İHA -   [1630322]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dünya Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler