Blair'e Protesto

Blair'e Protesto

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak'ın 2003 yılındaki işgaline giden süreci ele alan Chilcot Komisyonu'nda ikinci kez ifade vermek üzere bulunduğu bina önünde protesto edildi.

ERSEN ERMİŞ
LONDRA    Blair'in ifade verdiği sırada Queen Elizabeth II Konferans Merkezi önünde toplanan yüzlerce gösterici, "Yalancı Blair", "Savaş Suçlusu Blair" pankartları açarak, eski Başbakan'ın savaş suçları mahkemesinde yargılanmasını istedi.
Savaşa Son Koalisyonu, Şiddet Karşıtı Radikal Parti Hareketi, İtalyan Radikal Partisi ve Bradford Koalisyonu tarafından organize edilen protesto eylemi öncesinde bina içinde ve dışında sıkı güvenlik önlemleri alındı.
Şiddet Karşıtı Radikal Parti Hareketi'nden Marco Perduca yaptığı açıklamada, işgal öncesinde Saddam Hüseyin'in sürgüne gitmeyi kabul ettiğinin bilindiğini belirterek, "Blair'in daha önce verdiği ifadeler ayrıntılı bir şekilde yayınlandı. Şunu bilmek istiyoruz, Chilcot Komisyonu Blair'e Saddam Hüseyin sürgüne gitmeyi kabul ederken niçin savaş kararı aldığını sormuyor. Gerçekleri bilmek istiyoruz" dedi. (04.15 - 04.39)
Perduca, "Tony Blair ikinci kez sorgulanıyor. Bir kitap yazdı. Ne ifadelerinde, ne de kitabında, bizim inandığımız gerçeklerden hiçibir yer almıyor. Bu, komisyonun gerçekleri tespit etmesi için son şans" diye konuştu.
Savaşa Son Koalisyonundan Chris Nineham ise "Tony Blair'in savaş suçlusu olduğuna inanıyoruz. Bu Irak'la ilgili dördüncü soruşturma, Blair de ikinci kez Chilcot heyetine önünde. Hala çok rahat, bu konularda kendisine karşı adalet süreci işlemiyor" ifadelerini kullandı.
Nineham ayrıca, "Tony Blair'e karşı protestolar sürüyor, Afganistan'la ilgili, oradaki savaşa yönelik protestolar var. Diğer taraftan İsrail'e karşı destek de devam ediyor. İsrail ise büyük protestolara rağmen Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Chilcot Komisyonu hakkında şüpheler var, çünkü gerçekler ortaya çıkmıyor" dedi.
Komisyon Blair'a, İngiltere'nin ABD'nin yanında işgale katılmasına ilişkin, kendi rolü ve sorumluluğuyla ilgili sorular yöneltiyor. Eski başbakana ayrıca, işgalle ilgili eski ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı özel görüşmelerle ilgili sorular sorulması da bekleniyor.
Blair, ilk ifadesini 29 Ocak 2010'da da ifade vermişti. Irak savaşına gidilmesi kararının kilit isimlerinden biri olarak kabul edilen dönemin Blair, ilk ifadesinde savaşa gitme kararını savunmuş, bundan pişman olmadığını söylemişti.
Blair, bugünkü ikinci oturuma, bir yıl önceki oturumda verdiği ifadeler arasındaki çelişkileri gidermek üzere çağrıldı. Blair'in TSİ 16.00'da ifadesini tamamlaması bekleniyor.

Medya73 -   [482654]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Spor Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler