Bbp Genel Başkanı Mustafa Destici Niğde'de

Bbp Genel Başkanı Mustafa Destici Niğde'de

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tahliyesi ile ilgili olarak, ''Biz hiç kimsenin hapiste kalmasından ya da oralarda çürümesinden memnun olmayız'' dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tahliyesi ile ilgili olarak, ''Biz hiç kimsenin hapiste kalmasından ya da oralarda çürümesinden memnun olmayız'' dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Niğde'de bulunan Başkan Destici, İlker Başbuğ’un tahliyesinden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “İnşallah bu herkese ders olur. Bu süreç ve bundan sonra hiç kimse sivil siyasete müdahale etmeyi, Milli iradeyi yok saymayı ve silah gücüyle, tank gücüyle, asker gücüyle bunu değiştirmeyi aklından geçirmez ve bu tür tezgahların içinde olmaz. Türkiye artık bu darbeler defterini de kapatmış olur diye düşünüyorum. Ben, 'Geçmiş olsun' diyorum kendisine” dedi.

Destici açıklamasının devamında, “Biz hiç kimsenin hapiste kalmasından ya da oralarda çürümesinden memnun olmayız çünkü bunların bedelini ağır ödemiş bir siyasi hareketiz. Uzun tutukluluk sürelerinden bugün değil biz bundan 5 sene önce de, 7 sene önce de bahseden ve bunları doğru bulmadığımızı ifade eden bir siyasi hareketiz. Yani insanların suçları sabit olmadan yargılandıkları dönemde böyle 10 yıla varan 5-10 yıl arası süren ya da 1 yıl bile, 2 yıl bile olsa 3 yıl bile olsa uzun tutuklu sürelerinin doğru olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

AK Parti hükümetinin duruşundan çark ettiğini söyleyen Destici, “Bugünkü hükümet tavrından ve duruşundan çark etmiş olabilir ama Büyük Birlik Partisi olarak biz her dönem verasete karşı çıktık. 60 İhtilali'ne de karşıyız, yine karşıyız. 71 Muhtırası'na da karşıydık yine karşıyız. 80 İhtilali'nin en ağır bedelini ödedik. 28 Şubat sürecinde en net duruşu gösterdik ve referandumda da sonucunun kime yarayacağını da bile bile evet dedik. Burada bu hükümet darbecilerle cuntacılarla mücadeleden vazgeçmiş olabilir ama ben Türkiye’de bir daha darbe yaşanmaması için sivil siyasete müdahale edilmemesi anlamında, milli iradeye müdahale edilmemesi anlamında Türkiye’nin darbelerden ve darbecilerden tamamıyla temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerektiğini düşünüyorum ve maalesef yeni sivil demokratik bir anayasa yapmadılar ve yapmadıkları için de Türkiye’nin bir vesayetten kurtulduğunu hiç kimse iddia edemez. Bugün kurtuldu gibi gözükse de eğer İlker Başbuğ başta olmak üzere bu Ergenekon ve Balyoz soruşturmasında, Kafes soruşturmasında ismi geçenler gerçekten bir darbe girişiminde bulunmuşlarsa. o zaman bunu en yüksek sesle Sayın Başbakan tarafından dillendirilmişti biliyorsunuz, eğer gerçekten bir darbenin bir tezgahın içinde olmuşlarsa mutlaka hukuk önünde bunun hesabını vermeliler'' ifadelerini kullandı.

Uzun tutukluluk sürelerine kendilerinin de karşı olduğunu çeşitli zamanlarda dile getirdiklerini belirten Destici, ''Bu yargılamaların devam etmesi, hukuk tarafından sonuçlandırılmasını biz de bekliyoruz. Tabii biz üzüldük, yani genelkurmay başkanlığı yapmış birisinin tutuklanması, 2 buçuk yıla yakın bir süre cezaevinde kalması ebette ki hepimizi üzdü. Onun şahsı adına da üzüldük, Türk milleti adına da ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına da üzüldük. Keşke böyle olmasaydı ama dediğim gibi eğer bir darbe girişimi içerisinde bulunmuşlarsa da, bir kumpasın içinde bulunmuşlarsa da genelkurmay başkanı değil, kim olursa olsun onun da hukukun içinde yargılanma yapılması ve karşılığını alması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
İHA -   [1691052]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler