Bayraktar: Mazot ve gübre destekleri başvuruları 21 Mart"a uzatıldı

Bayraktar: Mazot ve gübre destekleri başvuruları 21 Mart"a uzatıldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2013 yılı mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri kapsamında dilekçe ve toprak analizi belgesini veremeyenler için son başvuru tarihinin 31 Aralık’tan 21 Mart’a uzatıldığını belirtti. Şemsi Bayraktar, “Başvuru için son 10 iş günü kaldı. Olası sıkışıklar için son gün beklenmeden başvurular yapılmalı.” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2013 yılı mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri kapsamında dilekçe ve toprak analizi belgesini veremeyenler için son başvuru tarihinin 31 Aralık’tan 21 Mart’a uzatıldığını belirtti. Şemsi Bayraktar, “Başvuru için son 10 iş günü kaldı. Olası sıkışıklar için son gün beklenmeden başvurular yapılmalı.” dedi.


Bayraktar, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Mazot, gübre ve toprak analizi desteklemelerine ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili tebliği, 31 Aralık 2013 tarihine kadar geçerli. Fakat bu tarih itibariyle dilekçelerini ve toprak analizi belgelerini veremeyenler için başvuruları 27 Şubat 2014 tarihinde çıkarılan tebliğ değişikliğiyle 21 Mart 2014 tarihine kadar uzatıldı. Desteklemelerden 2013’te Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre tarımsal faaliyette bulunan üreticiler yararlanabilecek. Çiftçilere yıl içinde işledikleri, ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak destekleme ödemesi yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Tebliğ gereği arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmayacağını aktaran Bayraktar, toprak analizi desteğinin dekar başına 2,5 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“ÇKS'ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Ocak 2013 tarihi ile 31 Aralık 2013 tarihi arasında toprak analizi yaptırmaları gerekiyordu. 50 dekarın altında tarım arazisi için bu şart aranmamaktadır. Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen ve 31 Aralık 2013 tarihine kadar başvurularını yapamamış üreticilerimizin 21 Mart Cuma günü mesai bitimine kadar eksik belgeleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilçe, merkez ilçelerde ise il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin bu konuda son günü beklemeden başvurularını yapması, olası sıkışıklıklara meydan verilmemesi açısından önemlidir.”

Mazot ve gübre destekleri üç ana ürün grubunda alan bazlı olarak şu desteklemeler verilecek: “Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları Mazot Destekleme Tutarı dekar başına 2,9 TL, Gübre Destekleme Tutarı ise dekar başına 4 lira. Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanları mazot destekleme tutarı dekar başına 4,3 lira, gübre destekleme tutarı ise dekar başına 5,5 lira. Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları mazot destekleme tutarı dekar başına 7 lira ve gübre destekleme miktarı dekar başına 7 lira.”
CİHAN -   [1690853]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler