Başkent Hastanesi"nde 2. Bahar Pediatri Günleri Gerçekleştirildi

Başkent Hastanesi"nde 2. Bahar Pediatri Günleri Gerçekleştirildi

Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü tarafından düzenlenen ve iki gün süren 2. Bahar Pediatri Günleri gerçekleştirildi. Türk Tabipler Birliği tarafından kredilendirilen toplantıda tüm katılımcılara katılım sertifikaları da verildi.

Başkent Hastanesi"nde 2. Bahar Pediatri Günleri GerçekleştirildiBaşkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü tarafından düzenlenen ve iki gün süren 2. Bahar Pediatri Günleri gerçekleştirildi. Türk Tabipler Birliği tarafından kredilendirilen toplantıda tüm katılımcılara katılım sertifikaları da verildi.

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen 2. Bahar Pediatri Günlerinin ilk toplantısında, çocuk sağlığı ve hastalıkları pratiği yapan hekimlerin sık karşılaştığı güncel konuların yanı sıra, eğitim sürecinde bulunan genç doktorlara yönelik bilimsel, eğitsel, sosyal açıdan oldukça kapsamlı konferanslar ve oturumlar yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Fuat Yapar, “Sağlık eğitimi hem zor hem de süreklilik isteyen bir eğitimdir. Bir kez tıp fakültesine girdiğiniz mi başlar ve sonra bütün hayatınız boyunca devam eder” dedi.

“MİLLİ GELİRDEN SAĞLIĞA AYRILAN PAY GELİŞMİŞ ÜLKELER DÜZEYİNE ULAŞAMADI”

Ülkemizde milli gelirden sağlığa ayrılan payın oldukça az olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ali Fuat Yapar, “Uygarlığın önemli göstergelerinden biri, milli gelirlerinden ve bütçelerinden eğitim ve sağlığa ayırdıkları paydır. Yüksek öğrenime ayrılan pay da, aslında bilime verilen önemi gösterir. Ülkemizde genel bütçeden yüksek öğrenime ayrılan pay milli gelirin yüzde 1’nden az. Sağlığa ayrılan pay artıyor görünse de hala gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşamamıştır. Bu ikisinin bir kombinasyonu olan sağlık eğitimi de bundan etkilenmiştir. Üniversitelerimizde gelenekselleşmiş olan bazı bilimsel etkinliklerin yapılamaz olduğunu görüyoruz. Bilim insanları olarak bizlere düşen görev, bilimin aydınlığını en azından kendi çevremize ulaştırmak olmalıdır. Bu anlamda pediatri bölümümüzün geçen sene, bahar pediatri günlerinin birincisi ile bir mum yaktığını ve bu seneki toplantı ile mumun meşaleye dönüştüğünü görmek mutluluk verici” diye konuştu.

“MESLEĞİMİZİN SANAT YANINI UNUTTUK”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Aytül Noyan ise, hekimliğin bir yandan da sanat olduğunu hatırlatarak, “Yıllardır süregelen bir tartışma var. Hekimlik bir sanat mıdır yoksa bir bilim midir? Hekimliğin ilk yıllarında hekimlik, şiir, resim ve müzikle bir arada anılıyordu. Bilim ilerledikçe hekimliğin bilimsel yanı da gelişerek, pozitif bilimlerle anılmaya başlandı. Ne yazık ki, bizlerde mesleğimizin sanat yanını unuttuk. Şuanda başımıza gelenlerde, bizim dışımızdaki faktörleri inkar etmiyorum ama bize ait olarak hekimliğin sanatsal yanını, tutkuyu, insanı önemsemeyi, empatiyi, sempatiyi, güven duygusunu unutmamızın da bir rolü olduğu gerçek. Oysa hekimlik, insanla uğraşan bilimin kuralları kadar, sanatında etkili olduğu bir meslektir. Bu toplantıda hekimlik sanatını öğrenmeye gelen tüm hocalarıma ve meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantı, fotoğraf sanatçısı ve Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Üroloji Anabilim Dalında görev yapan Prof. Dr. Sezgin Gürel’in “Çocuk olmak” adlı 70 fotoğrafın yer aldığı çalışmasından oluşan slayt gösterisi ile başladı.

Ardından, Dr. Özgür Özyılkan başkanlığında Dr. Faik Sarıalioğlu tarafından “Onkolojide Yeni Yönelimler; Ergen Ve Genç Erişkin Onkolojisi” konulu konferans verildi. İzleyicilerin büyük bir dikkat ve beğeni ile dinlediği konferansın sonrasında Çocuk Nöroloji ve Psikiyatrisi konulu oturuma geçildi. Dr. Şakir Altunbaşak ve Dr. İlknur Erol başkanlığında gerçekleştirilen oturumda Dr. Meral Topçu’nun örneklerle anlattığı “Nonepileptik Paroksismal Olaylar” sunumu katılımcılardan ilgi topladı. Bu oturumda ayrıca Dr. Ayşe Avcı da “ADHD” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

“Cerrahi ne zaman?” konulu interaktif bir oturumunda düzenlendiği toplantıda tüm katılımcıların konuyla ilgili merak ettikleri sorulara yanıt verildi. Dr. Faik Sarıalioğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen oturumda Dr. İsmail Yılmaz, “Elektif KBB Ameliyatlarının Uygun Zamanı” konulu bir sunum yaptı.

Öte yandan, “Eski Kıta’nın Efsane Hastalıkları”nın anlatıldığı oturumda ise, Dr. Emre Altan ve Dr. Nalan Yazıcı başkanlığında Dr. Ateş Kara “Kızamıkta Güncel Durum”, Dr. Ümit Çelik de “Poliomyelitte Güncel Durum” konulu aydınlatıcı ve örneklerin yer aldığı sunumlarını katılımcılarla paylaştı.

Son olarak, “Çocuklarda Zehirlenmeler” oturumu Dr. Murat Derbent ve Ayşe Erbay başkanlığında gerçekleştirildi. Bu oturumda, Dr. Remzi Erdem “Toksikolojinin Farmokolojik İlkeleri”, Dr. Levent Yılmaz, “Zehirlenme Yönetiminde Doğrular- Yanlışlar”, Dr. Ayşe Avcı ise “İntihar amaçlı Zehirlenmeler” konulu sunum yaparken, katılımcıların sorularını da yanıtladılar.

2. Bahar Pediatri Günlerinin ikinci toplantısı ise yine yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Toplantı, çölyak hastalığını konu alan konferans ile başladı. Dr. Figen Özçay’ın başkanlığında gerçekleştirilen konferansta Dr. Buket Dalgıç, “Bu hastalığın oluşabilmesi için bir genetik yatkınlık gerekir. Çölyak; buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan ve gluten denilen bir proteinin oluşturduğu değişik klinik bulgularla karakterli bir hastalıktır” dedi.

“KADIN DOĞUM UZMANLARI İLE İLETİŞİM HALİNDE OLMALIYIZ”

Ardından “Yeni Doğan” oturumuna geçildi. Dr. Aylin Tarcan ve Dr. Hacer Yıldızdaş başkanlığında Dr. Mustafa Akçakuş “RDS’na Yaklaşımda Yenilikler” konulu sunumunda şu sözlere yer verdi: “Doğum öncesi bakım, PDS’nin tedavisi doğum öncesi başlar. Bebeklerin anne karnında transportu, bebeğin baştan sonra bakımının yapılabileceği merkezlerde olsun istiyoruz. Yakın iletişim önemlidir. Kadın doğum uzmanlarıyla bizim çok yakın görüşmemiz gerekiyor. Anne doğum haneye girip doğum yaparken, biz onlarla birlikte izlemeliyiz. Yenidoğan üniteleri sonuçta çok yoğun üniteler, eğer önceden iletişim halinde olursak, bebeğin tüm ihtiyaçlarına göre odasını hazırlamış oluruz, buda çok önemli” şeklinde konuştu.

AMACIMIZ PREMATÜRE BEBEKLERİN KALİTELİ BİR YAŞAM GEÇİRMELERİ

Dr. Ercan Sivaslı ise “Prematüre Bebek Büyürken” konulu sunumunda, ““Son yıllarda pediatrik dermatolojide dünyadaki tıbbı ve teknolojik gelişmeler özellikle bebeklerin sağ kalım oranlarını ciddi şekilde arttırdı. Bununla birlikte biz öğrenciyken, asistanken bebeklerde görmediğimiz hastalıkları görmeye başladık. Son dönemlerde çoğu gebelikleri engellediler ama bundan 5-6 yıl öncesine kadar ciddi şekilde çok gebelik ve buna bağlı olarak aşırı prematürelikte görülüyordu. Bunlar bize ciddi sıkıntılar yaşatılıyordu. Şimdi esas amacımız yaşayan bebeklerin kalıcı bir sakatlık ya da sorunla karşılaşmamaları ve daha kaliteli bir yaşam geçirmeleridir” diye konuştu.

Ardından, Dr. Aytül Noyan ve Dr. Ümit Çelik başkanlığında “HIV virüsünün sırları” konulu oturumda Dr. Henry Stephens “HIV / AIDS Salgınının İmmünogenetik Gözetimi”ne dair birçok şeyi katılımcılarla paylaştı. “Gastroenterohepatolojide Algoritmalar” oturum ise Dr. Esra Baskın ve Dr. Oğuz Canan başkanlığında gerçekleştirildi. Bu oturumda Dr. Buket Dalgıç “Kronik İshalde Algoritma”, Dr. Figen Özçay “KCFT Yüksekliğinde Algoritma” konulu sunumlarını ayrıntılarıyla anlattılar.

Bunun yanı sıra Dr. Hande Gülcan başkanlığında Dr. Dinçer Yıldızdaş “Kritik Çocuk Hastaya Yaklaşım” konulu bir konferans verdi. Son olarak “Türkiye’de Çocuk Hekiminin Yetki ve Sorumlulukları” konulu bilgilendirici bir oturuma geçildi. Oturumun başkanlığını Dr. Nurcan Cengiz ve Dr. Suna Asilsoy gerçekleştirdi. “Türkiye’de Çocuk Hekiminin Yetki ve Sorumlulukları” oturumunu Dr. Mahmut Gökçe hekim gözüyle değerlendirerek katılımcılara bilgiler verirken, Dr. Günal Kurşun ise konuyu hukukçu gözüyle değerlendirdi.
İHA -   [1690962]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güncel Haberleri

 • Hangi ilde ramazan bayramı namazı saat kaçta 2018Hangi ilde ramazan bayramı namazı saat kaçta 2018

  15 Haziran 2018 Cuma Ramazan bayramının ilk günü. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il il Ramazan bayramı namaz saatleri 2018 açıklandı. İşte illere göre 2018 ramazan bayramı namazı vakitleri...

  17.01.2018 14:22
 • e-Okul VBS girişi 2018 ve sınav sonuç ekranı!e-Okul VBS girişi 2018 ve sınav sonuç ekranı!

  E okul'da karne notları ve Takdir teşekkür hesaplama heyecanı yaşanıyor. 2018 E okul son yazılı notları, Eokul karne notları ve E okul taktir teşekkür hesaplama sistemi bu sayfada. İşte E okul veli bilgilendirme

  01.01.2018 14:32
 • En Güzel Cuma Mesajları 2018 sözleri bu sayfadaEn Güzel Cuma Mesajları 2018 sözleri bu sayfada

  Cuma günü bütün Müslümanların bayramıdır. Cuma gününüz mübarek olsun, Cuma gününde sevdiklerinize ve göndereceğiniz en güzel cuma mesajları 2018 bu sayfada derledik. İşte 2018 Cuma günü mesajları...

  01.01.2018 14:30
 • 2018 en güzel Cuma mesajları sms sözleri bu sayfada2018 en güzel Cuma mesajları sms sözleri bu sayfada

  En güzel Cuma Mesajları 2018. Cuma günü sevdiklerinize gönderebileceğiniz birbirinden güzel Cuma Mesajları burada. İşte Cuma gününe yakışan en güzel Cuma sms mesajları, Cuma günü mesajları ...Hayırlı

  01.01.2018 14:29

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
 • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
 • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
 • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler