Bakan Bozdağ: Yeni bir paket üzerinde çalışıyoruz

Bakan Bozdağ: Yeni bir paket üzerinde çalışıyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TCK, CMK, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bakanlık olarak bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Bakan Bozdağ, “Kamuoyunda yer alan pek çok konuda yapılan eleştirileri dikkate alan, bu çerçevede önemli değişiklikler içeren bir paket üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TCK, CMK, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bakanlık olarak bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Bakan Bozdağ, “Kamuoyunda yer alan pek çok konuda yapılan eleştirileri dikkate alan, bu çerçevede önemli değişiklikler içeren bir paket üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Komisyonu’nda yaptığı konuşmada üzerinde çalıştıkları yeni bir paketten söz etti. Uzun tutukluluk süreleri ile ilgili eleştirilere katıldığını dile getiren Bozdağ, “Türkiye bu uzun tutukluluk meselesini mutlaka çözmelidir. Bizim elimizdeki rakamlar çerçevesinde, 5 yıldan fazla tutuklu olanların sayısı 161 kişi. Türkiye’de şu andaki rakamlar böyle. Tabi hüküm verilenlerin rakamı değil bu. Bunun da olmaması lazım. TCK, CMK, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Bakanlık olarak bir çalışma yürütüyoruz. Kamuoyunda yer alan pek çok konuda yapılan eleştirileri dikkate alan, bu çerçevede önemli değişiklikler içeren bir paket üzerinde çalışıyoruz. Bu paket bittiği zaman partilerimiz tarafından eleştirilse bile olumlu karşılanacağını düşünüyorum. Önemli mesafe aldık, en kısa süre içinde bunu açıklayacağız. Dinlemelerle ilgili soruşturma sırasında dosyanın içinde bir sürü evrak çıkıyor, orada şüpheli ya da sanık olmayan şahıslarla ilgili klasör klasör dosyalar duruyor.” ifadelerini kullandı.

Yeniden yargılama konusunun tartışılan bir konu olduğunu dile getiren Bozdağ şunları söyledi: “CMK’nın 311. Maddesi yeniden yargılamanın şartlarını düzenliyor. Kesinleşen hükümler için söz konusu, bunun da usulünü düzenliyor. Bu tartışma 311. Madde kapsamında Sayın Feyzioğlu’nun önerisi, farklı bir kapsamı da içeriyor. Bunun üzerine gazeteciler Sayın Başbakanımıza sordu, Başbakanımız, ‘yeniden yargılama konusuna ben de sıcak bakıyorum, çalışma talimatını Adalet Bakanı’na verdim’ dedi. Daha sonra Sayın Feyzioğlu ile görüşmesi olduğunda, Sayın Feyzioğlu kendi önerilerini Sayın Başbakanımıza arz ettiler. Kendileri bize yazılı bir metin gönderdiler. Bizim bu konuda şöyle bir çalışma yapmamız gerekiyor; bu konunun Anayasa ve hukuk düzeni açısından ne kadar mümkün olduğunu, dosyalara ne kadar yansımaları olacağını, Yargıtay’da kesinleşmiş, devam eden pek çok davalar var. Bunun ortaya çıkartacağı sonuçları gördükten sonra burada acaba herkesin üzerinde mutabık kalabileceği bir formülasyona nasıl ulaşabiliriz, bu konu üzerinde kapsamlı bir çalışma yürüyor. Barolar Birliği Başkanına benim randevu verip daha sonra randevuyu iptal ettiğim yönünde haberler var, bunlar doğru değil. Ben kendisine randevu vereceğimi söyledim, bu haftaya randevu verecektim, kendisi ameliyat olduğu için görüşme imkanımız olmadı. En kısa sürede kendisi ile de görüşeceğim.”
CİHAN -   [1629603]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler