Avcı'dan SBS açıklaması:"Hiçbir çocuğumuz okuduğu okuldan mahrum olmayacak"

Avcı'dan SBS açıklaması:"Hiçbir çocuğumuz okuduğu okuldan mahrum olmayacak"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara 18. İdare Mahkemesi'nin SBS sonuçlarının yürütmesini durdurmasına ilişkin kararı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu sınav sonucunda okullara yerleşmiş olan öğrencilerin, ailelerin ve öğretmenlerin rahat olmasını isteyen Avcı, “Velilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz endişe etmesinler. Hiçbir çocuğumuzun hak kaybı, söz konusu olmamıştır, olmayacaktır. Hiçbir çocuğumuzun yerleştiği okuldan bir başka yere gönderilmesi gibi bir şey söz konusu değil

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara 18. İdare Mahkemesi'nin SBS sonuçlarının yürütmesini durdurmasına ilişkin kararı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu sınav sonucunda okullara yerleşmiş olan öğrencilerin, ailelerin ve öğretmenlerin rahat olmasını isteyen Avcı, “Velilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz endişe etmesinler. Hiçbir çocuğumuzun hak kaybı, söz konusu olmamıştır, olmayacaktır. Hiçbir çocuğumuzun yerleştiği okuldan bir başka yere gönderilmesi gibi bir şey söz konusu değildir, bunlar çocuklarımızın tümü için kazanılmış haktır, bu haklarının en büyük savunucusu Milli Eğitim Bakanlığı'dır." diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bakanlık merkez binasında basın mensuplarının 18. Bölge İdare Mahkemesi tarafından SBS için verilen yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakanlık olarak 8 Haziran’da SBS sınavını son kez yaptıklarını ve 16 Haziran’da CHP’li bir vekilin bu sınavda 718 öğrencinin puanlarının yanlış hesaplandığı ve bununda diğer öğrencileri etkileyeceği iddiasıyla mahkemeye müracaat ettiğini belirten Avcı, “26 Haziran’da mahkeme bakanlığa tebligatta bulundu. Biz de 1 Ağustos’ta cevabımızı mahkemeye gönderdik. Olay 718 öğrencinin aslında Almanca ve Fransızca’dan sınava girdikleri halde İngilizce cevap anahtarı ile değerlendirilmelerinden kaynaklanan bir yanlışlık vardı. Biz sınav sonuçlarının açıklandığı gün, bu yanlışlığı fark ettik ve hemen gerekli çalışmayı yaptım o gün saat 17.00 itibariyle o 718 öğrencinin doğru puanlarını sisteme girdik ve bunun istatistiksel olarak bir milyon 120 bin öğrencimizin sıralamasında herhangi bir değişikliğe yol açmayacağı savıyla mahkemeye de bunu bildirdik 1 Ağustos 2013 tarihinde.” diye konuştu.
Davanın 16 Temmuz’da Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde açıldığını kaydeden Avcı, “Bakanlık olarak itirazımızı 1 Ağustos 2013’te yaptı. Temmuz geçmiş, ağustos geçmiş, eylül geçmiş, ekim geçmiş, kasım geçmiş, aralık geçmiş ocakın yarısı geçmiş, sömestır tatiline 10 gün kalmış. Bu arada okullar açılmış, 16 Eylül’de öğrenciler yerlerine yerleşmiş dersler başlamış SBS’yi kaldırıp yazılıları esas alan sınav düzeni gereğince, öğrenciler yazılı sınavını yapmışlar, öğrenciler dersleri yapmışlar ve sömestır tatiline hazırlanıyor 1 milyon 120 bin öğrenci ve aileleri.” dedi.

Yürütmeyi durdurma kararının gecikmesinde sakınca olan hallerde verildiği ifade eden Avcı, “Gecikmesinde sakınca olan hallerde yürütme durdurulur ve idarenin buna göre tedbir alması istenir. Bunun süresi, ne zamandır mahkeme temmuz ayında açılmış. Okullar 16 Eylül’de açılıyor ve bu tarihte açılacağı biliniyor. Eğer mahkeme gerçekten gecikmesinde sakınca olacağına ilişkin bir durum kanaatine varmış olsaydı, o tarihte temmuz, ağustos ve eylül ayında diyelim ki gerçekten sıralamayı etkileyecek bir durum varsa bunun tedbiri o tarihte alınabilirdi. Bu tarihlerde temmuzda, ağustosta eylülde, ekimde, kasımda Aralık’ta ve Ocak ayında bu karar verilmemiş bize geliş tarihi itibariyle 15 Ocak 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verilmiş. Bakanlık olarak biz bir üst mahkemeye Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazımızı yapıyoruz. Her halükarda üst mahkemenin bunu hakkaniyetle değerlendireceğine inanmak durumundayız. Ama buradan şunu çok açık ve net olarak söylemek istiyorum. Çocuklarımız rahat olsunlar, bu sınav sonucunda okullara yerleşmiş olan çocuklarımız rahat olsunlar, aileleri rahat olsun velileri endişe etmesinler öğretmenler endişe etmesinler, öğrencilerimiz endişe etmesinler. Hiçbir çocuğumuzun hak kaybı söz konusu olmamıştır olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

HİÇBİR ÇOCUĞUMUZ OKUMAKTA OLDUĞU OKULDAN MAHRUM OLMAYACAK

Hiçbir öğrencinin yerleştiği okuldan bir başka okula gönderilme gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Avcı şunları söyledi; “Bunlar çocuklarımızın tümü için kazanılmış haktır, bu haklarının en büyük savunucusu Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Dolayısıyla hiçbir çocuğumuzun bu süreçte zarar görmeyeceğini şimdiden söylüyorum. Bir üst mahkemenin kararı her ne olursa olsun ki ben bu konuda mahkemenin çok sağduyulu bir karar vereceğine inanmak durumundayım hiçbir çocuğumuzun öğrencimizin velimizin mağdur edilmeyeceğini şimdiden söylüyorum. Rahat olsunlar öyle kaos karışıklık gibi duygular içine girmesinler Milli Eğitim Bakanlığı ne yaptığını, ne yapacağını biliyor. Öğretmenlerimiz zaten durumu biliyor bütün bunları onlarda sağduyu ile değerlendiriyorlar işin aslını bilen öğrencilerimiz ve velilerimiz biliyor. Merak etmeyin her şey kontrolümüz altında hiçbir çocuğumuz okumakta olduğu okuldan mahrum olmayacak.”

İTİRAZIMIZI 1 HAFTA İÇİNDE YAPACAĞIZ

CHP’li vekilin açtığı dava dışında, bakanlığa sınav sonucundan mağdur olduğu için bir tek veli ve öğrencinin müracaat etmediğini anlatan Avcı, “Şu anda dava konusu işlemden dolayı zarar gördüğünü mağdur olduğunu iddia eden bir tek çocuğumuzun bile müracaatı yok. Sizlerde rahat olun. Bu konuda bu bilgilendirme iyi oldu. Birçok yayın organı Danıştay kararı diye sundu. Danıştay değil, idare mahkemesidir. CHP’li vekilin açtığı dava sonucu idare mahkemesi böyle bir karar verdi. İtiraz yolu açıktır. İtiraz mercii bölge idare mahkemesidir. Bölge idare mahkemesi bu konuyu değerlendirecektir. Herkes rahat olsun bu sınava girmiş olan belli okullara yerleşmiş olan bütün öğrencilerimiz 1 milyon 120 bin öğrencimizin tamamı rahat olsun. 10 gün sonra tatil başlıyor inşallah güzel bir tatil geçirsinler kafalarını karıştırmasınlar canlarını sıkmasınlar.” açıklamasında bulundu.
Bakanlık olarak itiraz sürelerinin 1 hafta olduğunu hatırlatan Avcı, itiraz ile ilgili başvurunun bu gün yarın yapılacağını söyledi.
Bir gazetecinin, “Bu kadar süre sonra manidar olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna Avcı, “O sözcük bu günlerde çok kullanıldığı için ben kullanmamaya özellikle çaba gösterdim. Mahkeme 16 Temmuz’da açılmış, 1 Ağustos’ta cevabımızı vermişiz eğer gerçekten gecikmesinde sakınca olduğuna inanıyorsa bir mahkeme ağustos, eylül geçmiş kararı vermemişsin okullar açılmış dersler başlamış ekim geçmiş, kasımda yeni sınavlar yapılmış, aralık ocak ayı geçmiş çocuklar tatil için hazınlanıyor. Böyle bir karar gelmiş. Rahat olsunlar. Endişe etmesinler. Milli Eğitim Bakanlığı burada onların hakkını savunacak tedbirleri aldı alacak ve alıyor.”
Başka bir gazetecinin, “Bölge idare mahkemesinin kararı da aynı yönde olursa tedbiriniz nedir?” sorusuna Avcı, “O konuda da hiçbir çocuğumuzu mağdur etmeyecek şekilde tedbir alıyoruz. Sakin bir şekilde Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını bekleyelim. O yüzden fazla konuşmak istemiyorum. Hayırlısı ile bölge idare mahkemesi inşallah bütün boyutlarıyla konuyu değerlendirir, neticesi inşallah herkesi rahatlatacak şekilde olur. Ne olursa olsun Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir öğrencimizi mağdur etmez gerekli tedbirleri alıyoruz.”
Dershanelerle ilgili düzenlenin hazırlatılması üzerine Avcı, “Prensip olarak bir konuşmada bir konuyu işliyoruz. Bugün bununla yetinelim. Bu konuda bir endişe olabilir bu endişeyi ber taraf etmek için medyanında yardımını rica ediyorum. Her halukarda biz şuanda okullarında okuyan bu SBS’ye göre yerleşen hiçbir çocuğumuzu mağdur etmeyiz. Bunlar kazanılmış haktır. Öğretmenlerimizde rahat olsunlar. Velilerimiz rahat olsun. Kimse endişeye kapılmasın.” cevabını verdi.
CİHAN -   [1629660]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güncel Haberleri

 • Hangi ilde ramazan bayramı namazı saat kaçta 2018Hangi ilde ramazan bayramı namazı saat kaçta 2018

  15 Haziran 2018 Cuma Ramazan bayramının ilk günü. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il il Ramazan bayramı namaz saatleri 2018 açıklandı. İşte illere göre 2018 ramazan bayramı namazı vakitleri...

  17.01.2018 14:22
 • e-Okul VBS girişi 2018 ve sınav sonuç ekranı!e-Okul VBS girişi 2018 ve sınav sonuç ekranı!

  E okul'da karne notları ve Takdir teşekkür hesaplama heyecanı yaşanıyor. 2018 E okul son yazılı notları, Eokul karne notları ve E okul taktir teşekkür hesaplama sistemi bu sayfada. İşte E okul veli bilgilendirme

  01.01.2018 14:32
 • En Güzel Cuma Mesajları 2018 sözleri bu sayfadaEn Güzel Cuma Mesajları 2018 sözleri bu sayfada

  Cuma günü bütün Müslümanların bayramıdır. Cuma gününüz mübarek olsun, Cuma gününde sevdiklerinize ve göndereceğiniz en güzel cuma mesajları 2018 bu sayfada derledik. İşte 2018 Cuma günü mesajları...

  01.01.2018 14:30
 • 2018 en güzel Cuma mesajları sms sözleri bu sayfada2018 en güzel Cuma mesajları sms sözleri bu sayfada

  En güzel Cuma Mesajları 2018. Cuma günü sevdiklerinize gönderebileceğiniz birbirinden güzel Cuma Mesajları burada. İşte Cuma gününe yakışan en güzel Cuma sms mesajları, Cuma günü mesajları ...Hayırlı

  01.01.2018 14:29

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
 • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
 • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
 • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler