Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan'ı dünyaya açacak

Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan'ı dünyaya açacak

Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan demiryolu hattı projesinin inşasının koordinatörlüğünü üslendi. Bankanın Duşanbe temsilcisi Si Si Yu Tacik basına yaptığı açıklamasında, Tacikistan yönetiminin sözkonusu demiryolun yapımının koordinatörlüğüne üslenilmesi yönündeki teklifini kabul ettiklerini kaydetti. Tacik basınında yer alan haberlere göre Asya Kalkınma Bankası, bulunduğu coğrafi konumu itibariyle yurtdışına açılmak için çeşitli ulaşım alternatifleri arayışında olan Duşa

Asya Kalkınma Bankası, Tacikistan'ı dünyaya açacakAsya Kalkınma Bankası, Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan demiryolu hattı projesinin inşasının koordinatörlüğünü üslendi. Bankanın Duşanbe temsilcisi Si Si Yu Tacik basına yaptığı açıklamasında, Tacikistan yönetiminin sözkonusu demiryolun yapımının koordinatörlüğüne üslenilmesi yönündeki teklifini kabul ettiklerini kaydetti.
Tacik basınında yer alan haberlere göre Asya Kalkınma Bankası, bulunduğu coğrafi konumu itibariyle yurtdışına açılmak için çeşitli ulaşım alternatifleri arayışında olan Duşanbe yönetimine yardım etme kararı aldı. Bankanın temsilcisi Si Si Yu, konuyla ilgili açıklamasında; "Tacikistan hükümeti Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan'ın birbirne bağlayacak bölgesel demiryolu hattı projesine büyük önem veriyor. Duşanbe yönetimi projenin koordinatörlüğünü teklif etti. Bu teklifi değerlendiren Asya Kalkınma Bankası yetkilileri, bu göreve üslenme kararı aldı ve Tacikistan'a ve aynı zamanda Afganistan ve azda olsa Türkmenistan'a yardım edecek." diye konuştu.

Bu sene projenin fizibilite çalışmalarının yapılacağının altını çizen banka temsilcisi, "Projenin Tacikistan kısmı için 1 milyon dolar para aktarılacak. Projenin yapımı için finans kaynağı önemli mesele olarak duruyor. Tacik kısmında fazla mesafe yok. Bu nedenle fazla paraya ihtiyaç yok. Ancak Afganistan kısmı için önemli ölçüde finans kaynağa ihtiyaç duyulacak." ifadelerini kullandı.
Temsilci Si Si Yu, Asya Kalkınma Bankası'nın bu projenin ana sponsoru olup olmayacağı şeklinde soru üzerine bu yönde alınan bir kararın olmadığını, buna bankanın finans durumuna göre karar verileceğini belirtti.
Tacikistan-Afganistan-Türkmenistan demiryolu hattı projesinin temeli, geçen yıl Türkmenistan'da atılmıştı. Tacikistan'ın Afganistan üzerinden Türkmenistan'a demiryol ağıyla bağlanması, komşusu Özbekistan'a ulaşım konusunda bağımlı kalmayarak, eski Sovyetler Birliği ülkelerin demiryol hattına ulaşmasına imkan sağlayacak.
Toplam uzunluğu 400 kilometre olan projenin maliyetinin 400 milyon doları bulması bekleniyor. İki yıl içerisinde inşa edilecek olan projede, Türkmenistan kendi bölgesini kendi kaynakları ile inşa edecek. Afganistan ile Tacikistan’ın ise bu proje için uluslararası maliye kuruluşlarından yardım alması bekleniyor.
CİHAN -   [1630287]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler