Almanya"ya gelen Türklerin sayısı azaldı, AB"den gelenler arttı

Almanya"ya gelen Türklerin sayısı azaldı, AB"den gelenler arttı

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin hazırladığı Göç Raporu’na göre Almanya’ya 2012 yılında bir milyon insan gelirken, ülkeyi 712 bin kişi terk etti. 620 bin kişi Polonya, Bulgaristan ve Romanya gibi Avrupa Birliği ülkelerinden göç ederken, Türkiye’den 26 bin 150 kişi Almanya’ya geldi. Türkiye’ye dönenlerin sayısı 27 bin 725 olarak belirlendi.

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin hazırladığı Göç Raporu’na göre Almanya’ya 2012 yılında bir milyon insan gelirken, ülkeyi 712 bin kişi terk etti. 620 bin kişi Polonya, Bulgaristan ve Romanya gibi Avrupa Birliği ülkelerinden göç ederken, Türkiye’den 26 bin 150 kişi Almanya’ya geldi. Türkiye’ye dönenlerin sayısı 27 bin 725 olarak belirlendi.

Federal hükümet 2012 yılı Göç Raporu’nu kabul etti. Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin hazırladığı rapora göre Almanya’ya 2012 yılında bir milyondan fazla insan gelirken, ülkeyi terk edenlerin sayısı 712 bin olarak belirlendi. 2011 yılında ise Almanya’ya 960 bin kişi gelmişti. 115 bin Alman ülkesine geri dönerken, yeni gelenlerin 620 binini Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden, 340 binini de üçüncü ülkelerden gelenler oluşturdu. AB dışından gelenlerin yüzde 18’i ailevi, yüzde 16’sı yükseköğrenim, meslek eğitimi ve temel eğitim için gelirken, yüzde 13’ü ticaret amaçlı ve yüzde 16’sı iltica etmek için Almanya’ya geldi.

ALMANYA’YA GELEN TÜRKLERİN SAYISI AZALDI

2007 yılında Alman Göç Yasası’nda yapılan değişiklikle aile birleşimi yoluyla Almanya’ya geleceklerden Almanca dil ve gelir yeterliliği şartının getirilmesi, ülkeye Türkiye’den gelenlerin sayısını azda olsa etkiledi.

2002 yılında Almanya’ya gelen Türk vatandaşlarının sayısı 58 bin 128 olarak açıklanırken, bu sayı 2006 yılında 30 bin 720’ye, 2012 de ise 26 bin 150’ye geriledi. Ülkeye gelen Türklerin 16 bin 312’sini erkekler, 9 bin 838’ini ise kadınlar oluşturuyor.

Türkiye’ye dönen Türk vatandaşlarının sayısı da 27 bin 725 olarak belirlendi. Federal İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’ye 18 bin 421 erkek ve 9 bin 304 kadın geri döndü.

MAVİ KART’LA 37 BİN KİŞİ GELDİ

Almanya’nın istihdam piyasasındaki kalifiye iş gücü açığını kapatmak için 2012 yılında yürürlüğe koyduğu Mavi Kart uygulamasından bugüne kadar 37 bin insanın faydalandığı açıklandı. Özellikle Hindistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Çin’den Mavi Kart ile Almanya’ya gelenlerin sayısının yüksek olduğu kaydedildi.

Ülkeye gelenlerin sayısının artması üzerine Almanya’nın göçmenler için cazip bir ülke olduğunu söyleyen Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maizere, “Göçün en önemli yanı gelenlerin uyumu. Almanca ve uyum kurslarıyla bu alanda önemli adımlar attık ve iyi bir alt yapı hazırladık.” dedi.
CİHAN -   [1630185]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dünya Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler