Almanya'da denk bütçe kabul edildi

Almanya'da denk bütçe kabul edildi

Almanya'da Federal Meclis Bütçe Komisyonu’nun ardından Federal Meclis de hükümetin hazırladığı 2015 bütçesini kabul etti. 1969 yılından bugüne tarihi bir anı yaşayan hükümet, ilk defa yeni borç almadan bütçe hazırladı. Uyum çalışmaları için hükümet sekiz milyon Euro artırılırken meclis öğrenci yardımını düzenleyen bütçeyi onayladı.

Almanya'da Federal Meclis Bütçe Komisyonu’nun ardından Federal Meclis de hükümetin hazırladığı 2015 bütçesini kabul etti. 1969 yılından bugüne tarihi bir anı yaşayan hükümet, ilk defa yeni borç almadan bütçe hazırladı. Uyum çalışmaları için hükümet sekiz milyon Euro artırılırken meclis öğrenci yardımını düzenleyen bütçeyi onayladı.

Almanya tarihi günlerinden birisini yaşıyor. Hükümet 45 yıl sonar ilk defa bütçeyi yeniden borçlanmaya gerek kalmadan hazırladı. Federal Meclis Bütçe Komisyonu’nda kabul edildikten sonra meclisinde onay verdiği 2015 bütçesi 1969 yılından bugüne borçsuz hazırlanan ilk bütçe olma özelliğini taşıyor. Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’nin borçsuz bütçeyi tanımlamak için kullandığı “Kara sıfır” koalisyon hükümetinin milyarlarca Euro’yu bulacak yeni yatırımlarına rağmen gelecek yıllarda da devam ettirilmeye çalışılacak.

Schäuble’nin hazırladığı bütçeye göre gelecek yıl 299,1 milyar Euro harcama yapılacak. Yatırımlar ise 364 milyon Euro artırılarak 26,453 milyar Euro’ya yükseltildi. Almanya’nın 2015 bütçesini sıfır borçla yapmasına rağmen toplam devlet borcunun 1,28 trilyon Euro olduğu açıklandı.

MUHALEFET, HÜKÜMETİ ŞOV YAPMAKLA SUÇLADI

Koalisyon ortakları Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) sıfır borçla hazırladıkları bütçeyi “Tarihi an. Hükümet tarih yazdı.” sözleriyle ifade ederken, muhalefet hükümeti şov yapmakla suçladı. Yeşiller Partisi Maliye Uzmanı Sven-Christian Kindler, Maliye Bakanı Schäuble’nin borçları gölge bütçeye gizlediğini iddia etti. Kindler, hükümetin sağlık ve emeklilik sigortalarına borçlandığını ve yatırımdan kaçınarak ülkenin geleceğine zarar verdiğini ileri sürdü.

Almanya’da borçlanma rekorunu ilk defa 1996 yılında CSU’lu Maliye Bakanı Theo Waigel 40 milyar Euro yeni borç kredisi almak zorunda kalarak kırmıştı. CSU’lu Waigel’i ise 2010 yılında 44 milyar Euro kredi alarak Wolfgang Schäuble geçmişti.

GÖÇMEN DANIŞMA BÜTÇESİ 8 MİLYON EURO ARTTI

2015 bütçesinde dikkat çeken diğer önemli taraf ise uyum harcamalarına ayrılan bütçenin 8 milyon Euro artırılması oldu. Hükümet göçmen danışmanlık hizmetlerine (MBE) ek 8 milyon Euro aktararak 34 milyon Euro’ya çıkardı. Federal Uyum Bakanı Aydan Özoğuz (SPD), göçmen danışmanlık bütçesinin artırılmasının önemli bir adım olduğunu söyleyerek, Almanya’ya gelen göçmenlerin uyum kurslarından topluma başarılı şekilde uyum sağlamalarına kadar birçok konusunda danışmanlık hizmetlerinin çok önemli olduğunu belirtti.

2016’DA ÖĞRENCİLER DAHA FAZLA YARDIM ALACAK

Federal Meclis, meslek eğitimi ve yüksek okul öğrencilerinin aldığı eğitim yardımı BAföG’un artışını ön gören reformu onayladı. Yeni yasayla birlikte 2016’dan itibaren öğrenciler yüzde 7 daha fazla yardım alacaklar. 670 Euro olan BAföG yardımı 735 Euro’ya yükselecek. Öğrencilere konaklama yardımı ve vergisiz kazanma imkanları artırılacak.
CİHAN -   [1872495]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Ekonomi Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler