Alman Meclisi, zayıf muhalefeti kayıracak

Alman Meclisi, zayıf muhalefeti kayıracak

Almanya'da Federal Meclis Başkanı Lammert, muhalefette azınlıkta kalan Yeşiller ve Sol Parti’nin haklarını genişletmek için kanun teklifi hazırladı. Böylelikle muhalefetin koalisyon hükümetine karşı daha güçlü hale getirilmesi isteniyor.

Almanya'da Federal Meclis Başkanı Lammert, muhalefette azınlıkta kalan Yeşiller ve Sol Parti’nin haklarını genişletmek için kanun teklifi hazırladı. Böylelikle muhalefetin koalisyon hükümetine karşı daha güçlü hale getirilmesi isteniyor.

Büyük Koalisyon hükümetinin Federal Meclis’teki milletvekillerinin büyük kısmını temsil etmesi muhalefette kalan küçük partilerin siyasete müdahalesini güçleştiriyor.

Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, Sol Parti ve Yeşiller'in parlamentoda yasama, komisyon çalışmaları, özel oturumlar ve ifadelere başvurma gibi konularda haklarını genişletmek için bir kanun teklifi hazırladı.

Haftalardır süren görüşmelerden sonra meclise sunulması beklenen teklif ile ilgili Der Spiegel’e bir demeç veren Lammert, “Eğer Federal Meclis bu konuda uzlaşırsa, azınlıkta kalan muhalefet partileri için daha geniş haklar tanınması için bir kanun çıkarılabilir.” şeklinde konuştu.

Normal şartlarda soruşturma komisyonları veya özel oturumlar gibi taleplerde bulunabilmek için Federal Meclis’teki milletvekillerinin en az dörtte birinin teklifte bulunması gerekiyor.

Ancak Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) tarafından oluşturulan hükümet nedeniyle geriye muhalefette sadece küçük iki parti kalıyor.

Sol Parti ve Yeşiller’in meclis çalışmalarının pek çoğunda inisiyatif kullanma şansları bulunmuyor.

Eğer bu konuda bir uzlaşma sağlanır ise, kanun teklifi, özel oturumlar ve araştırma komisyonları oluşturulmasında yüzde 20’lik çoğunluk yeterli sayılacak.

Yeşiller Partisi ve Sol Parti, teklife sıcak baksa da, muhalefetin haklarının kuvvetlendirilmesi için bunun yeterli olmadığını belirtiyor.
CİHAN -   [1630182]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dünya Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler