ABD basınının Papa"nın ziyareti haberlerine 'Ak Saray' damgası

ABD basınının Papa"nın ziyareti haberlerine 'Ak Saray' damgası

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in Türkiye’ye ilk ziyareti ABD basınında geniş yankı buldu. Konuya ilişkin haberlerde Papa’nın Erdoğan’ın 600 milyon dolarlık sarayda ağırladığı ilk mevki sahibi kişi olduğu ve konuşmasında dinlerarası diyaloğa vurgu yaptığı dile getirildi.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in Türkiye’ye ilk ziyareti ABD basınında geniş yankı buldu. Konuya ilişkin haberlerde Papa’nın Erdoğan’ın 600 milyon dolarlık sarayda ağırladığı ilk mevki sahibi kişi olduğu ve konuşmasında dinlerarası diyaloğa vurgu yaptığı dile getirildi.

New York Times, Papa’nın Türkiye’ye ilk ziyaretinde Erdoğan’ın 600 milyon dolarlık yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir grup Türk yetkiliye seslendiğini yazdı. Gazete Papa'nın IŞİD ile mücadelede askeri müdahalenin yanında dinlerarası diyaloğun önemine dikkat çektiği sözlerini öne çıkardı. Papa’nın askeri müdahaleyi yeterli görmediğini belirten gazete, “Anlaşmazlıkları ve ayrımcılığı körükleyen fanatizme, köktendinciliğe ve mantık dışı korkulara karşı gelinmelidir.” sözlerine yer verdi. Haberde alınan güvenlik tedbirlerine de dikkat çekildi. Papa’nın ziyareti için Ankara’da 2 bin 700 İstanbul’da ise 7 bin güvenlik görevlisinin görevlendirildiği ifade edildi.

Gazete haberinde ayrıca bir grup mimarın Papa’ya ziyaretinin öncesinde bir mektup göndererek yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kaçak olduğu ve orman arazisi üzerine kurulduğu gerekçesiyle davete katılmamasını talep ettiğini hatırlattı.

ÇOK TARTIŞMALI SARAYDA AĞIRLANDI

Devlet kuruluşu Voice Of America (VOA - Amerika’nın Sesi) Papa’nın, Erdoğan’ın Ankara dışındaki yeni kurulmuş ve çok tartışmalı sarayında ağırlandığını ve bu görkemli komplekste ağırlanan ilk yüksek mevki sahibi kişi olduğuna dikkat çekti. Haberde sade yaşamı ile tanınan Papa’ya ‘otoriter müsriflik’ eleştirilerine neden olan 600 milyon dolarlık sarayında Erdoğan ile görüşmemesi çağrılarının yapıldığı kaydedildi.

CNN Televizyonu internet sitesinde yayınlanan haberde Papa’nın insan hayatına, dayanışmaya ve dini özgürlüklere saygı çağrısı yaptığı dile getirildi. Haberde Papa’nın, “Anlaşmazlıkları ve ayrımcılığı körükleyen fanatizme, köktendinciliğe ve mantık dışı korkulara karşı gelinmelidir.” sözlerine yer verildi. Papa’nın en zor ziyaretlerinden birini gerçekleştirdiği belirtilerek sadece kardeş kiliseler arasında değil dini bölünmeler arasında köprü kurmaya çalışacağına dikkat çekildi.

Erdoğan’ın ise giderek artan ırkçılık eğilimi ve İslamofobiye yönelik eleştiriler getirdiğini dile getirdi. Ayrıca Erdoğan’ın terörizmle mücadele için dünyanın bir araya gelmesi gerektiği ve Beşar Esed’in yaptıklarına Batının gözlerini yummaması gerektiği yönündeki sözlerine yer verildi.

Wall Street Journal ve Washington gazeteleri ise Erdoğan’ın Papa’yı bin odalı ve 650 milyon dolarlık dev cumhurbaşkanlığı kompleksinde ağırladığını yazdı. Papa’nın bu sarayda ağırlanan ilk devlet büyüğü olduğuna dikkat çeken gazeteler, Papa’ya saraya gitmeyi reddetmesine yönelik çağrıların yapıldığını hatırlattı.
CİHAN -   [1872519]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dünya Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler