Ab Bakanı Ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Görmez"i Kabul Etti

Ab Bakanı Ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Görmez"i Kabul Etti

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılıkla mücadelenin en etkin yolunun diyalog olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılıkla mücadelenin en etkin yolunun diyalog olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i makamında kabul etti.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanlığı döneminde önceliklerinden bir tanesinin Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılığa karşı özellikle kültürlerarası diyalogun dini boyutuyla beraber güçlendirilmesi konusu olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Maalesef Avrupa da hala yabancı düşmanlığı ırkçılık giderek güçlenmiştir. Bu da bizi özellikle Avrupa’nın değerlerinde Avrupa' da ortak değerleri savunan kişi ve kurumları gerçekten endişeye düşürmüştür. Ama bununla mücadelenin yolu diyalogdur, dini boyutuyla diyalogdur. Ve bu süreçte diyanet işleri başkanlığı arkadaşlarımızla birlikte yapabileceğimiz çok işler olduğuna inanıyorum.”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de, yeni dönemde getirecekleri çalışmalar olduğunu kaydederek, “Bunlardan bir tanesi arkadaşlarımızla birlikte çalıştığımız din özgürlükleri raporu. Bütün dünyada yaşayan arkadaşlarımız çalışan arkadaşlarımız hemen hemen her gün bir takım hadiselere şahit oluyor. Sadece islamafobia özellikle değil birçok konuya din özgürlükleri her alanda bir takım hak ihlallerine şahit oluyoruz. Bugüne kadar onları bizlerle paylaşıyorlardı. Biz onları sadece dosyalarımıza koyuyorduk. Bir daha olmaması için ne tür çabalar göstermemiz gerektiği üzerine çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bütün dünyada tırmanan bir islamafobia olduğunu dikkat çeken Görmez, “Yabancı düşmanlığı, nefret düşmanlığı var. Ötekileştirme var. Ancak diyanet olarak bütün bu konularda insanlığı suçlamak yerine önce biz nerede hatalar yaptık bunun olmaması için nasıl bir dil ve söylem geliştirebiliriz, daha çok bunun üzerinde düşünmeye çalışıyoruz. Alternatif geliştirmeye çalışıyoruz bunun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kötülükleri yapıyorsunuz diye suçlamak yerine bu yanlışlardan insanlığı kurtarmak için neler yapmak gerektiğinde bize neler düşüyor bunlar üzerine de düşünmek gerekiyor. Onun için hem Brüksel'de, Strazburg'ta yurt dışındaki millet varlığımızla ilgili bir takım değerlendirme noktasında en kısa zamanda sizi de diyanet işleri başkanlığına davet ediyoruz ve Avrupa da olup bitenler ile bizde olup bitenleri paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

Görmez, çok kültürlü dünyayı yönetememe konusunda bir acziyet olduğunu belirterek. yeni bir dil, yeni bir söylem gerektiğini sözlerine ekledi.
İHA -   [1650091]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler