Ab Bakanı Çavuşoğlu: “türkiye Ab Üyeliğinden Vazgeçemez”

Ab Bakanı Çavuşoğlu: “türkiye Ab Üyeliğinden Vazgeçemez”

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye AB üyeliğinden vazgeçemez. En büyük çağdaşlaşma projesi AB’dir. AB sürecinin başarılı olması için artık karşılıklı iyi niyet söylemleri yerine bu işin bir takvime bağlanması gerek. Yani ucu açık olmaması gerek” dedi.

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye AB üyeliğinden vazgeçemez. En büyük çağdaşlaşma projesi AB’dir. AB sürecinin başarılı olması için artık karşılıklı iyi niyet söylemleri yerine bu işin bir takvime bağlanması gerek. Yani ucu açık olmaması gerek” dedi.

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) 51. Olağan Genel Kurulu Toplantısına katıldı. TOBB’nin Levent’teki yerleşkesinde yapılan toplantı da ilk sözü söz alan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Hukuk 2001 yılında başlayan reformlara kararlılıkla devam etmeliyiz. Haksız vize uygulaması artık son bulmalı” dedi.

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Hukukun üstünlüğü Türkiye’ye ne kadar yerleşirse o zaman Türkiye’ye yatırım artar. AB sürecinde aslında 2013 yılında yeniden pozitif ivme kazandık. AB yetkililerden isteğimiz, önyargısız şekilde yapılan şeylerin görülmesi, eksik olanların da konuşarak giderilmesi. Son ilerleme raporunun pozitif olduğunu gördük. AB son yıllarda kendi içinde yaşadığı sorunlar nedeniyle genişlemeye zaman ayıramadı. Önceliği genişleme değildi. Ancak Türkiye’nin attığı adımlar AB’nin kafasını kaldırıp müzakere ettiği ülkelere bakarak ne oluyor demesine neden olmuştur” dedi.

“AB’den gelen mesajlar yavaş yavaş pozitif olmaya başladı” diyen Çavuşoğlu, “Vize serbestiyle ilgili ya da geri kabul ile ilgili yeni fasıllarını açılması önemli. Ancak adalet, özgürlük, güvenlik fasıllarını açmadan vize serbestisi ve geri kabulün gerçekleşmesi güç... O yüzden bu fasılların açılması gerekiyor. Müzakereler bakımından istediğimiz noktada değiliz. 33 teknik faslın 14’ü açıldı şu anda. Bazı üye ülkelerin diğer açılmayan fasılların açılmasını engellediği görülüyor” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın Türkiye’yi ziyaret edeceğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Hollande’dan bazı isteklerimiz var. Ekonomi ile ilgili fasılların açılmasını istiyoruz. Ancak bu konuyla ilgili Fransız yetkililer yanlış izlenimler ortaya atıyorlar. Her dönem sadece bir faslın açılması demek fasılların hepsinin açılmasının 10 yıl sürmesi demek. Bu da hem bize hem onlara haksızlık. Daha çabuk açılması gerek bu fasılların. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande sadece Türkiye’ye gelmiyor. Önümüzdeki hafta Başbakanımızla Brüksel’e gidiyoruz. Başbakanımızla orada görüşmelerimiz olacak. Reformlarla ilgili kararlılığımız ve AB’ye tam üyelik kararlılığımızı orada vurgulayacağız” dedi.

Türkiye’nin AB’nden vazgeçemeyeceğine dikkat çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye AB üyeliğinden vazgeçemez. En büyük çağdaşlaşma projesi AB’dir. AB sürecinin başarılı olması için artık karşılıklı iyi niyet söylemleri yerine bu işin bir takvime bağlanması gerek. Yani ucu açık olmaması gerek. Bir de başbakanımızla Şubat’ta Almanya’ya gideceğiz. Fransa’nın Hollande ile gösterdiği tutum değişikliği gibi Almanya’da da görürüz., Ön yargılar yaşadığımız sorunlardan biri. AB’nin özellikle halkların bize bakışında büyük bir önyargı var. Önyargı sadece AB’de değil bizde de var. Türkiye’ye AB’ye bakışta olumlu havada bir azalma var. Bazı AB üye ülkelerinin tam üyelik için imza atmasına rağmen farklı tekliflerle bize gelmesi bizim vatandaşımızın AB’ye önyargılı bakmasına neden oluyor. Bugün AB büyük krizin içinde, siyasi kriz var, kurumlar krizi de var, liderlik krizi de belki olabilir. AB bugüne kadar parasal politikaların yaşadığı krizlerin hepsini fırsata çevirdi. Türkiye’de bugün yaşadığı tartışmalardan daha da güçlenerek çıkacaktır. Çok vitesli bir Avrupa ile karşı karşıyayız. En demokratik, en kalkınmış ve en güvenli kıta Avrupa’dır. Hedefimiz tam üyeliktir.”
İHA -   [1629801]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde medya73.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Milli piyango sonuçları sorgula 2016 (www.mpi.gov.tr)Milli piyango sonuçları sorgula 2016Pek çok insanın hayallerini süsleyen 2016 Milli Piyango Yılbaşı çekilişi yapıldı. Milli Piyango Yılbaşı Çekilişi yapıldı ve
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit cenazesine katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, şehitHakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit olan Özel Harekatçı Komiser Ahmet Çamurun (45)
  • Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketli saldırıYüksekova İlçe JandarmaHakkari'nin Yüksekova ilçesinde akşam saatlerinde iki ayrı bölgede meydana gelen patlamanın ardından PKK'lılar, İlçe Jandarma
  • Bahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu var Erdoğan, PKK, satılmış medya ve kalemlerBahçeli: Türkiye'nin 3 sorunu varMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin şu anda belirgin üç ana sorununun bulunduğunu açıkladı. Bahçeli, “Bunlardan birincisi
  • STK"lardan çözüm toplantısıSTKlardan çözüm toplantısıİstanbul'da bir araya gelen STK temsilcileri, Kürt meselesinin, silah bırakma meselesine indirgenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,

Son Eklenenler